Adıyaman’ da Gayrimenkul Değerleme (Ekspertiz) Hizmeti

Adıyaman ilinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz raporu hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul değerleme hizmetleri verdiğimiz Adıyaman ilinde, gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve bu ildeki emlak piyasasını kısaca inceliyor, Adıyaman’da yapılan konut satışlarının risk analizini yapıyoruz.

Adıyaman 1954 yılında il haline gelmiş olsa da kökleri oldukça derinlere uzanan bir ildir. İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Adıyaman, , Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en batı ucunda bulunur.

Şehirleşme konusunda kısa sürede oldukça yol kat eden Adıyaman; yıllar içerisinde sahip olduğu kültürel zenginlikler sebebiyle turizm kenti haline gelmiştir. Nemrut Dağı’ında yer alan Kommegene Krallığı’na ait kalıntılar her yıl birçok turisti şehre çekmektedir.

Bölgeler

Adıyaman nüfusu 2017 yılı verilerine göre 615.076 kişidir. Yüzölçümü 7.644 km² olan şehrin; toplam 9 ilçesi bulunmaktadır. Sırası ile bu ilçeler; Besni, Çelikhan, Gerger,  Gölbaşı, Kahta, Merkez, Samsat, Sincik ve Tut ’tur. Şehrin nüfus yoğunluğu Merkez’de toplanmıştır. En az nüfusa sahip ilçesi ise Samsat’tadır. Merkezden uzaklaştıkça ilçelerdeki nüfus yoğunluğu da buna paralel olarak azalmaktadır. Son 3 yıl içerisinde konut satış fiyatları %28 seviyelerinde artış göstermiştir.

Gayrimenkul Değerleme Adıyaman

Adıyaman Emlak Piyasası

Adıyaman emlak piyasası son dönemlerde oldukça hareketlenmiştir.  İle gelen göç dalgası, üniversite öğrencileri ve devlet kurumlarındaki atamalar sonucunda olumlu yönde gelişim yaşanmaktadır.

İl içerisindeki en önemli konumlardan birisi Atatürk Bulvarı’dır. D400 karayolunun şehir içindeki uzantısı Atatürk Bulvarı’ndan geçmektedir. Bölgede insan trafiğiniz fazla olması sebebiyle ofis, mağaza ve dükkanlar genelde burada yer alır. Değerlemesi oldukça yüksektir.

Adıyaman’ın kalbinde yer alan Adıyaman Kalesi’nin bakım ve onarım çalışmalarının yapılması sonucunda bölge yeni bir çehre kazanmıştır. Kalenin etrafında yer alan dükkân ve konutlar değer kazanmıştır.
Şehre yapılan 2 adet TOKİ projesi ise şehrin kuzeybatı yönüne konumlandırılmıştır. Adıyaman Üniversitesi de şehrin batı bölümünde yer almaktadır. Dolasıyla öğrenciler için yapılan yurt ve konutlar da kuzey-batı ekseninde gelişme destek vermektedir. Adıyaman ili emlak piyasası gelişim göstermeye devam etmektedir. İlerleyen süreçlerde ise beklenen imar izinlerinin çıkması sonucu şehir canlanacaktır.

Gayrimenkul Değerleme Adıyaman

Adıyaman konum itibariyle ulaşım kolaylığı sağlayan bir şehirdir. Şanlıurfa, Malatya, Kahramanmaraş ve Diyarbakır başta olmak üzere beş şehirden kolayca ulaşım sağlanabilir. Demiryolu ve havayolu ulaşımı sayesinde de ticaret hacmi yıllar içerisinde gelişmektedir. Şehirde bulunan beş adet organize sanayi bölgesi de bunun bir göstergesidir.

Şehir üretim konusunda hem yerel hem de global pazarlara ürün gönderebilecek konumdadır. Geçtiğimiz yılların verilerine bakıldığında toplam üretim hacminin %52’sini iç piyasaya dağıldığı, kalan %48’nin ise Ortadoğu pazarına ihraç edildiğini görülmektedir. Dolasıyla Adıyaman hem üretim hem de üniversitede yetişen nitelikli eleman kaynağı ile ilerleyen yıllarda hak ettiği değeri bulacaktır.

Adıyaman’daki arsa, iş yeri, konut ve otel gibi gayrimenkullerin yasal durumundan veya fiyatından emin olmak için emlak ekspertiz hizmeti alın.

Adıyaman farklı ülkelerden ve illerden aldığı yoğun gayrimenkul talebinden dolayı Adıyaman emlak piyasasına hakim olmayan yabancıların gayrimenkul değerleme (ekspertiz) hizmetlerine talebi giderek artmaktadır. 2018 verilerine göre Hakkari, 2. el konut satışı rakamı 2.567 adettir.
İlk el konut satış rakamlarına yakın seyir halinde olan 2. el konut rakamları piyasanın ne denli hareketli olduğunu göstermektedir.
Adıyaman ölçeğinde TUIK (Türkiye İstatistik Kurumu) verileri irdelendiğinde Adıyaman merkezi ve ilçelerinde 2018 yılının Kasım ayına dek yapılan toplam konut satışı 6.385 adet olarak kayıtlara geçmiştir.
Bu sayının ipotekli satış kısmını oluşturan 1.246 tane satışın çoğu bankaların müşterilerine verdiği krediler sonucunda yapılan ipotekli satışlardan oluşmaktadır. Bankalar, kredi verdiği gayrimenkuller için finansal risklerini ölçmek adına satış öncesi lisanslı bir emlak eksperi tarafından değerleme hizmet alır. Sonuç olarak Adıyaman’da yapılan toplam konut satışlarının yaklaşık %20’si konut – ev değerleme hizmeti alınarak yapılmıştır. Ancak geriye kalan %80’lik konut satışlarının büyük bir kısmı konut – ev değerleme hizmeti alınmadan yani yasal durumu incelenmeden ve risklere açık bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bankalardan kredi talebi olmayan Adıyaman’ da gayrimenkul alımı yapacak olanlar, ileride yaşayabilecekleri hak ve maddi kayıplarının önüne geçmek için Türkiye çapında gayrimenkul değerleme şirketi olarak hizmet verdiğimiz SPK lisanslı uzmanlarımızdan ekspertiz hizmeti alabilir.

 

Niteliğine göre Adıyaman’da en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri:

  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri
  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)
  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Teminat değerleme hizmetleri