AFYON’ DA GAYRİMENKUL DEĞERLEME (EKSPERTİZ) HİZMETİ

Afyon ilinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz raporu hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul değerleme hizmetleri verdiğimiz Afyon ilinde, gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve bu ildeki emlak piyasasını kısaca inceliyor, Afyon’dayapılan konut satışlarının risk analizini yapıyoruz.

Afyon, tarihi binlerce yıl öncesine dayanan bir şehirdir. Ege Bölgesinin Anadolu’ya açılan kapısıdır. Çeşitli medeniyetlerin buluştuğu ve ülkemizin bağımsızlık mücadelesinin en önemli adımının atıldığı şehir olan Afyon, doğal güzellikleri ile göze çarpmaktadır.

Yeni projeler ile hızla gelişmeye devam eden şehir, ulaşım açısından değerli bir bölgededir. Kütahya, Eskişehir, Denizli, Konya, Uşak ve Isparta şehirlerine yakın bir konumdadır.

Bölgeler

Afyon nüfusu 2017 yılı verilerine göre 715.693 kişidir. Yüzölçümü 14.772 km² olan şehrin; toplam 18 ilçesi bulunmaktadır. Sırası ile bu ilçeler; Başmakçı, Bayat, Bolvadin, Çay, Çobanlar, Dazkırı, Dinar, Emirdağ, Evciler, Hocalar, İhsaniye, İscehisar, Kızılören, Merkez, Sandıklı, Sinanpaşa, Şuhut ve Sultandağı’dır.

Şehrin nüfus yoğunluğu Merkez’de toplanmıştır. Sandıklı ve Dinar ise diğer ilçelere kıyasla daha fazla talep gören ilçelerdir. Son 3 yıl içerisinde konut satış fiyatları %25 seviyelerinde artış göstermiştir.

Gayrimenkul Değerleme Afyon

Afyon Emlak Piyasası

Afyon emlak piyasası son 5 yıllık dönemde oldukça talep görür hale gelmiştir. Şehre yapılan yatırımlar ve yeni projelerin bu artıştaki etkisi oldukça büyüktür.

Son yıllarda tamamlanan ve devam eden birçok proje bulunmaktadır. Bu projeler şehrin yaşam kalitesini yükseltmek ve turizm açısından kolaylık sağlamak adına oldukça değerlidir. Cumhuriyet Kent Meydanı, Doğal Taş Müzesi, Akıllı Kavşak Yönetim Sistemi, Tren İstasyonu-Fuar Alanı Alt Geçidi ve Termal Park projelerinin tamamlanması ile emlak piyasası daha da hareketlenecektir.

Gayrimenkul Değerleme Afyon

Afyon’da konut fiyatları civar illere göre yüzde10-15 arasında daha değerlidir.  Özellikle şehir içerisinde ihtiyaç duyulan otogar, okul ve hastane gibi önemli alanlara yakınlık sebebi ise Uydukent, Ordubulvarı ve Yeşilyol değerlenmiştir.

Afyon’da bulunan demiryolları birçok noktaya tek alandan erişim imkânı sağlamaktadır. Demir ve havayolu ile ulaşımın kolaylaşması şehre yatırımcıları çekmektedir.

Afyon’daki arsa, otel, konut ve iş yeri gibi gayrimenkullerin yasal durumundan veya fiyatından emin olmak için emlak ekspertiz hizmeti alın.

Afyon ili TUIK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre 2017 yılı içerisinde 9.096 adet konut satışı gerçekleşmiştir. 2018 yılı Haziran ayı satışları ile birlikte toplam konut satışı ise 4.410 adet olarak kayıtlara geçmiştir. 2018 yılı içerisinde Haziran ayına dek gerçekleşen ipotekli konut satış rakamı 1250 adet olmuştur.
Bankalar, kredi verdiği gayrimenkuller için finansal risklerini ölçmek adına satış öncesi lisanslı bir emlak eksperi tarafından değerleme hizmet alır. Sonuç olarak Afyon’da yapılan toplam gayrimenkul satışlarının yaklaşık %28’si gayrimenkul değerleme hizmeti alınarak yapılmıştır. Ancak geriye kalan %72’lik gayrimenkul satışlarının büyük bir kısmı gayrimenkul değerleme hizmeti alınmadan yani yasal durumu incelenmeden ve risklere açık bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bankalardan kredi talebi olmayan Afyon’daki gayrimenkul alıcıları, ileride yaşayabilecekleri hak ve maddi kayıplarının önüne geçmek için lisanslı uzmanlardan özel ekspertiz hizmeti alabilir.

Niteliğine göre Afyon’da en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri:

  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)
  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri
  • Teminat değerleme hizmetleri