AĞRI’DA GAYRİMENKUL DEĞERLEME (EKSPERTİZ) HİZMETİ

Ağrı ilinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz raporu hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul değerleme hizmetleri verdiğimiz Ağrı ilinde, gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve bu ildeki emlak piyasasını kısaca inceliyor, Ağrı’da yapılan konut satışlarının risk analizini yapıyoruz.

Ağrı Türkiye’nin en doğusunda yer alan illerden birisidir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Şehir adını Ağrı Dağı’ndan almaktadır. Ağrı Dağı Türkiye’nin en büyük dağıdır.

Ağrı’nın kökenleri paleolitik çağa kadar dayanmaktadır. Yüzyıllardır Ağrı, Orta Asya’dan gelenlerin giriş ve geçiş kapısı olmuştur. Farklı birçok kültür ve medeniyet Ağrı’da kalıcı izler bırakmıştır.

Bölgeler

Ağrı nüfusu 2017 yılı verilerine göre 536.285 kişidir. Yüzölçümü 11.520 km² olan şehrin; toplam 8 ilçesi bulunmaktadır. Sırası ile bu ilçeler; Diyadin, Doğubayazıt, Eleşkirt, Hamur, Patnos, Taşlıçay, Tutak ve Merkez’dir. Şehrin nüfus yoğunluğu başta Merkez olmak üzere Patnos ve Doğubayazıt ilçelerinde yoğunlaşmıştır. En az nüfusa sahip ilçesi ise Hamur’dur. Son 3 yıl içerisinde konut satış fiyatları %23 seviyelerinde artış göstermiştir.

Gayrimenkul Değerleme Ağrı

Ağrı Emlak Piyasası

Gelişmişlik endeksleri sonucu Ağrı’ya 2018 yılı içerisinde 3 milyar TL yapılarak, şehir düzenlemesine gidilmiştir. 2023 yılına kadar bu yatırım rakamı kentte yeni park, nikah salonu, sosyal alanlar, çevre düzenlemesi, peyzaj çalışmaları ile 220 milyon TL’ye çıkacaktır. Sanayi, ticaret ve teknoloji alanında şehrin gelişim göstermesi beklenmektedir.

Şehir konumu itibariyle İran’a bir otobüs ile ulaşım mesafesinde yer almaktadır. Bu nedenle de şehre yapılacak yatırımların ana amacı İranlı turistleri şehre çekmektir.

Şehrin ticaret ve turizm konularında ilerlemesi yatırım oranlarını da yükseltecektir. Yapılan yatırımlar kısa vadede olumlu sonuçlar yaratmıştır. 2. el konutlar fiyat endeksleri 2018 Nisan ayı sonuçlarına göre Ağrı’da metrekare başına konut satış fiyatları %2.01 oranında artmış ve Ağrı satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir olmuştur. Bu rakamlar oldukça umut vericidir. Emlak piyasası son dönemlerin en parlak çağını yaşamaya başlamıştır. Şehrin gelişim ivmesi ile daha da olumlu bir tablo ortaya çıkacaktır.

Gayrimenkul Değerleme Ağrı 

Ülkemiz 2023 yılı hedefi olan ihracat değerine ulaşmak adına dış ticaret işlemlerini hızlandırmıştır. Özellikle lojistik anlamda komşumuz olan ülkeler ile daha yakın ilişkiler kurmak ve dış ticaret işlemlerinin artması beklenmektedir.

Doğu iller ise İran ve Orta Asya pazarına oldukça yakın ve elverişli konumdadır. Ağrı ihracat yapmak isteyen firmalar için avantajlıdır. Şehrin nüfusu incelendiğinde yüzde 70’inin 30 yaşın altında olduğu görülmektedir, bu rakam üretim yapmak isteyen firmalar için nitelikli eleman gücü sağlamaktadır. İbrahim Çeçen Üniversitesi iş gücünün gelişimi için büyük katkılar yaratmıştır.

Ağrı’daki arsa, iş yeri, konut ve otel gibi gayrimenkullerin yasal durumundan veya fiyatından emin olmak için emlak ekspertiz hizmeti alın.

Ağrı farklı ülkelerden ve illerden aldığı yoğun gayrimenkul talebinden dolayı Ağrı emlak piyasasına hakim olmayan yabancıların gayrimenkul değerleme (ekspertiz) hizmetlerine talebi giderek artmaktadır. 2018 verilerine göre Ağrı 2. el konut satışı rakamı 1.229 adettir. İlk el konut satış rakamlarına yakın seyir halinde olan 2. el konut rakamları piyasanın ne denli hareketli olduğunu göstermektedir.

Ağrı ölçeğinde TUIK (Türkiye İstatistik Kurumu) verileri irdelendiğinde Ağrı merkezi ve ilçelerinde 2018 yılının Kasım ayına dek yapılan toplam konut satışı 2.161 adet olarak kayıtlara geçmiştir. Bu sayının ipotekli satış kısmını oluşturan 313 tane satışın çoğu bankaların müşterilerine verdiği krediler sonucunda yapılan ipotekli satışlardan oluşmaktadır. Bankalar, kredi verdiği gayrimenkuller için finansal risklerini ölçmek adına satış öncesi lisanslı bir emlak eksperi tarafından değerleme hizmet alır. Sonuç olarak Ağrı’da yapılan toplam konut satışlarının yaklaşık %15’i konut – ev değerleme hizmeti alınarak yapılmıştır. Ancak geriye kalan %85’lik konut satışlarının büyük bir kısmı konut – ev değerleme hizmeti alınmadan yani yasal durumu incelenmeden ve risklere açık bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bankalardan kredi talebi olmayan Ağrı’ da gayrimenkul alımı yapacak olanlar, ileride yaşayabilecekleri hak ve maddi kayıplarının önüne geçmek için Türkiye çapında gayrimenkul değerleme şirketi olarak hizmet verdiğimiz SPK lisanslı uzmanlarımızdan ekspertiz hizmeti alabilir.

 

Niteliğine göre Ağrı’da en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri:

  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)
  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri
  • Teminat değerleme hizmetleri