Amasya’ da Gayrimenkul Değerleme (Ekspertiz) Hizmeti

Amasya ilinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz raporu hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul değerleme hizmetleri verdiğimiz Amasya ilinde, gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve bu ildeki emlak piyasasını kısaca inceliyor, Amasya’da yapılan konut satışlarının risk analizini yapıyoruz.

Amasya 8.500 yıldır bulunduğu coğrafya üzerinde sayısız uygarlığa ev sahipliği yapmış nadide bir şehirdir. Bereketli toprakları ile Yeşilırmak Vadisi üzerine kurulmuş olan şehir, tarihin izlerini hala taşımaktadır. Amasya hızlı gelişmek yerine, altyapı sistemlerini mevcut kültürel ve tarihi dokuyu zedelemeden kurabilmiştir. Geçmişte ve günümüzde ulusal ve uluslararası önemli ticari yollarının güzergâhı konumundadır.

Bölgeler

Amasya nüfusu 2017 yılı verilerine göre 329.888 kişidir. Yüzölçümü  5.702 km² olan şehrin; toplam 7 ilçesi bulunmaktadır. Sırası ile bu ilçeler; Göynücek, Gümüşhacıköy, Hamamözü, Merkez, Merzifon, Suluova ve Taşova’dır. Şehrin nüfus yoğunluğu Merkez’de toplanmıştır. Merzifon ve Suluova ise diğer ilçelere kıyasla daha fazla talep gören ilçelerdir. Son 5 yıl içerisinde konut satış fiyatları %34 seviyelerinde artış göstermiştir.

Gayrimenkul Değerleme Amasya

Amasya Emlak Piyasası

Amasya emlak piyasası diğer illerde olduğu gibi gelişmektedir. Şehrin giderek büyüyen yapısı ile birlikte konut ihtiyacı artmaktadır. Cumhuriyet döneminde kurulan Amasya kömür fabrikası ve şeker fabrikası ile birlikte ilk sanayileşsen kentlerden birisidir. Bu sanayileşmenin devamı niteliğinde olan Türkiye’nin ilk besi organize sanayi bölgesi de şehirde bulunmaktadır. Amasya bölgesi aynı zamanda tarımsal olarak yoğun faaliyet gösteren bir ildir. Yaş maya ihracatının % 27’si, soğan üretiminin % 16’sı,  Türk kirazı olarak bilenen ihracat kirazının da üretim merkezi Amasya’dır.

Tarımsal üretim, yerli turizm ve yenilenebilir enerji faaliyetlerinin hızlanması sebebiyle son 10 yıldır şehir giderek büyümektedir. Tarihi dokusunu koruyarak gelişen Amasya gerek yatırımcılar gerekse iç göç sebebiyle bulunduğu bölge içinde değer kazanmaktadır.

Gayrimenkul Değerleme Amasya

Amasya tarihinde yer alan know-how ile ticaret olarak Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Rusya bulunan yaklaşık 1,5 milyar tüketiciye ulaşılabilecek bir konumda yer almaktadır. Genç, dinamik ve ucuz işgücü sayesinde birçok yenilebilir enerji yatırımının merkezidir. Doğal taş, linyit gibi hammadde kaynaklarının bölgede bulunması sanayi üretimi için uygun zemin hazırlamaktadır.  Amasya ilerleyen yıllarda emlak piyasasının büyük şehirler ile rekabet edebilir hale geleceği öngörülmektedir.

Amasya’daki iş yeri, fabrika, arsa ve konut gibi gayrimenkullerin yasal durumundan veya fiyatından emin olmak için emlak ekspertiz hizmeti alın.

Amasya ili TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre 2017 yılı içerisinde 5.367 adet konut satışı gerçekleşmiştir. 2018 yılı Temmuz ayı satışları ile birlikte toplam konut satışı ise 2.999 adet olarak kayıtlara geçmiştir. 2018 yılı içerisinde Haziran ayına dek gerçekleşen ipotekli konut satış rakamı 906 adet olmuştur.
Bankalar, kredi verdiği gayrimenkuller için finansal risklerini ölçmek adına satış öncesi lisanslı bir emlak eksperi tarafından değerleme hizmet alır. Sonuç olarak Amasya’da yapılan toplam konut satışlarının yaklaşık %36’sı konut – ev değerleme hizmeti alınarak yapılmıştır. Ancak geriye kalan %64’lük konut satışlarının büyük bir kısmı konut – ev değerleme hizmeti alınmadan yani yasal durumu incelenmeden ve risklere açık bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bankalardan kredi talebi olmayan Amasya’daki gayrimenkul alıcıları, ileride yaşayabilecekleri hak ve maddi kayıplarının önüne geçmek için lisanslı uzmanlardan özel ekspertiz hizmeti alabilir.

Niteliğine göre Amasya’da en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri:

  • Teminat değerleme hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)
  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri
  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri