Antalya’ da Gayrimenkul Değerleme (Ekspertiz) Hizmeti

Antalya ilinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz raporu hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul Değerleme hizmetleri verdiğimiz Antalya ilinde, gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve bu ildeki emlak piyasasını kısaca inceliyor, Antalya’da yapılan gayrimenkul satışlarının risk analizini yapıyoruz.

Antalya bundan 20 yıl öncesinde sadece bir emekli kenti iken şimdi büyüyen ekonomisi ve ticaret alt yapısı ile büyükşehir sıfatını taşımaktadır. Sadece yerli turistin değil aynı zamanda yabancı turistin de Antalya’da yerleşik hayata geçtiğini söylemek mümkün. Antalya, yabancılara yapılan gayrimenkul satışlarında ciddi bir paya sahiptir. Hem şehir hayatını hem doğayı birlikte yaşamak isteyenler, sakin, kaliteli ve sosyal aktivitesi yüksek bir yaşamı hedefleyenler için Antalya ideal bir şehir olmaya devam etmektedir.

Yaşam kalitesi, iklimi, doğası, sosyal yaşam alanları ve sunduğu büyükşehir imkanları ile Antalya her yıl göç almaya ve genişlemeye devam etmektedir. Konut talebi her geçen gün artan kentlerde olduğu gibi Antalya emlak piyasasının da ivme kazanmaya devam etmesi öngörülmektedir.

Bölgeler

Merkez ilçeleri Kepez, Muratpaşa, Konyaaltı ve Döşemealtı yerli nüfus yoğunluğunun bulunduğu bölgeler arasında yer almaktadır. Merkezin dışında yer alan ilçelerden Manavgat, Serik, Kemer, Alanya, Aksu, Kumluca, Kaş, Gazipaşa ve Demre turistik yerleşim yerleri olmasından dolayı otel ve turistik tesisleri ile dikkat çekmektedir.  Korkuteli, Elmalı, Akseki, Gündoğmuş ve İbradı ilçeleri ise yaz aylarında yayla turizmine ev sahipliği yapmaktadır.

Gayrimenkul Değerleme Antalya

Emlak Piyasası

Kepez ilçesi büyümekte olan ve yeni yerleşim alanlarının bulunduğu bir bölge olarak dikkat çekmektedir. Hala Antalya’da uygun fiyatlı konutlara ulaşmanın mümkün olduğu bu ilçe her geçen gün hızla değer kazanmaya devam etmektedir. Konyaaltı ilçesi, dünyaca ünlü Konyaaltı sahiline ev sahipliği yapmaktadır.

Konutların sahile yakınlığı ile dikkat çeken ilçede düzenlenen sahil şeridi bölge sakinlerine eşsiz tatil konforu sunmaktadır. Bölgeye yapılan yatırımlar lüks konut projelerini bu noktaya çekmeye başlamıştır. Konyaaltı ilçesinin Hurma ve Liman bölgeleri yabancı turistin tercih ettiği yerleşim yerlerinin başında gelmektedir. Lüks konutların ve sitelerin yer aldığı ilçede henüz plan aşamasındaki Boğaçayı projesi ile gayrimenkuller daha da değerlenmiştir.

Yatırımcıların yeni gözdesi Döşemealtı ilçesi, bölgede çok sayıda boş arsa olması nedeniyle uzun vadeli yatırımcının dikkatini çekmektedir. Bu bölgenin hitap ettiği konut tipi daha çok lüks villa ve müstakil evler olsa da prestijli çok katlı projeler de yerini almaya başladı. Döşemealtı’nda yapımına başlanan yeni projeler şehrin bu bölgeye doğru büyüdüğünü göstermektedir. Muratpaşa İlçesine dahil olan Dedeman, Portakalçiçeği, Yeşilbahçe gibi lüks semtler İstanbul emlak piyasası ile yarışırken oturmuş konut fiyatları ile istikrarlı bir çizgide değerlenmektedir. Kaliteli bir yaşam standardı sunan güvenlikli siteleri ve sosyal yaşam alanları ile Lara bölgesi Antalya’nın gözde yatırım semtleri arasında yer almaktadır. Kent merkezine yakınlığı ile dikkat çeken Zeytinköy ve Demirciler mahalleleri ise kentsel dönüşümün Antalya’ya kazandırdığı değerli yatırım alanları arasında yer almaktadır. Lüks konutların hızla arttığı ve dokusunun büyük bir değişime girdiği bu semtler yatırımcısına hatırı sayılır miktarda kar sağlamaktadır.

Gayrimenkul Değerleme

Antalya bölgesinin turizm yatırım bölgesi olması sebebi ile konut değerlemesinden hemen sonra otel değerlemesi ve turistik tesislerin değerlemesi ağırlık kazanmaktadır. Turizm bölgelerinin sürekli değişen dokusu ile farklılık gösteren değerlerin takip edilmesi ve güncel emlak fiyatlarının belirlenmesi karar aşamasında zorluk yaratmaktadır. Antalya’nın farklı ülkelerden ve illerden aldığı yoğun gayrimenkul talebinden dolayı Antalya emlak piyasasına hakim olmayan yabancıların gayrimenkul değerleme (ekspertiz) hizmetlerine talebi giderek artmaktadır. 2017-2018 verilerine göre Antalya, 2. el konut satışında İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra 4. sırada yer almaktadır.

 

Antalya ‘daki gayrimenkuller için emlak ekspetiz hizmeti alarak gayrimenkulün yasal durumu veya fiyatından emin olun.

Bu verilere dayanarak Antalya’nın gayrimenkul sektöründe dört büyük il arasında yer aldığını söyleyebiliriz.
Antalya ölçeğinde TUIK (Türkiye İstatistik Kurumu) verileri irdelendiğinde Antalya merkezi ve ilçelerinde 2018’in ilk çeyreğinde yapılan toplam konut satışı 19.830 adet olarak kayıtlara geçmiştir. Bu sayının ipotekli satış kısmını oluşturan 4.956 tane satışın çoğu bankaların müşterilerine verdiği krediler sonucunda yapılan ipotekli satışlardan oluşmaktadır. Bankalar, kredi verdiği gayrimenkuller için finansal risklerini ölçmek adına satış öncesi lisanslı bir emlak eksperi tarafından değerleme hizmet alır. Sonuç olarak Antalya’da yapılan toplam gayrimenkul satışlarının yaklaşık 4’te 1’i konut – ev değerleme hizmeti alınarak yapılmıştır. Ancak geriye kalan 4’te 3’ünü oluşturan gayrimenkul satışlarının büyük bir kısmı konut – ev değerleme hizmeti alınmadan yani yasal durumu incelenmeden ve risklere açık bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bankalardan kredi talebi olmayan Antalya’daki gayrimenkul alıcıları, ileride yaşayabilecekleri hak ve maddi kayıplarının önüne geçmek için lisanslı uzmanlardan özel ekspertiz hizmeti alabilir.

Niteliğine göre Antalya’da en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri:

  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)
  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri
  • Teminat değerleme hizmetleri