artvin’de GAYRİMENKUL DEĞERLEME (EKSPERTİZ) HİZMETİ

Artvin ilinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz raporu hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul değerleme hizmetleri verdiğimiz Artvin ilinde, gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve bu ildeki emlak piyasasını kısaca inceliyor, Artvin’de yapılan konut satışlarının risk analizini yapıyoruz.

Artvin Karadeniz bölgesinin doğusunda yer almaktadır ve ülkemizin sınırında yer alan Gürcistan ile komşu konumdadır. Aynı zamanda Karadeniz’e de sınırı olan şehir; Ardahan, Erzurum ve Rize illeri ile de komşudur.

Bulunduğu coğrafya nedeni ile şehrin yaklaşık %55’i ormanlık alan ile kaplıdır. Oksijeni bol olan şehrin yapısı oldukça engebelidir. Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü tarafından Artvin; biyosfer rezerv alanı olarak belirlenen Türkiye’deki tek bölge ve bir dünya mirasıdır.

Bölgeler

Artvin nüfusu 2017 yılı verilerine göre 166.143 kişidir. Yüzölçümü 7.436 km² olan şehrin; toplam 9 ilçesi bulunmaktadır. Sırası ile bu ilçeler;  Ardanuç, Arhavi, Borçka, Hopa, Kemalpaşa, Merkez, Murgul, Şavşat ve Yusufeli’dir. Şehrin nüfus yoğunluğu başta Merkez ve Hopa ilçelerinde yoğunlaşmıştır. En az nüfusa sahip ilçesi ise Murgul’dur. Son 3 yıl içerisinde konut satış fiyatları %17 seviyelerinde artış göstermiştir.

Gayrimenkul Değerleme Artvin

Artvin Emlak Piyasası

Son yıllarda Artvin dünyanın en fazla turist ağırlayan şehirleri arasında yer almaktadır. Dolasıyla şehrin alt yapı sistemleri ve ulaşım olanakları güçlendirilerek yenilenmiştir. Böylelikle Artvin, Türkiye’yi Avrupa Birliğinde Grand-Peir olarak temsil etmektedir.

Sahil yolu, Sarp Sınır Kapısı, Hopa-Borçka Cankurtaran Tüneli, Baraj yolları, ilçe yolları üzerinde yapılan iyileştirme çalışmaları sebebiyle bu güzergâhlar üzerindeki konutlarda hareketlilik yaşanmaktadır.

Yeşil yol projesi ve Rize-Artvin Havaalanı şehrin değerini arttırmıştır. İskebe, Kafkasör ve İsmet Acar Bulvarı civarında yapılan çalışmalar konusunda emlak piyasası açısından olumlu sonuçlar doğurmuştur.

 

Gayrimenkul Değerleme Artvin

Artvin, Gürcistan ile Türkiye sınırını oluşturmaktadır. Bu nedenle sınır kapısı oldukça yoğundur. Yıllık yaklaşık 5 milyon kişi sınır kapısından geçiş yapmaktadır. Sarp sınır kapısı modern İpek Yolu’nun ulaşım ağında yer alır. Sarp sınır kapısından geçişle Çin, Orta Asya ve Kafkasya’ya kara yolu ile ulaşılabilir. Sınır kapısı sayesinde Artvin hem turizm hem de ticaret anlamında hareketlidir.

Dünyanın en hızlı akan ikinci nehri Çoruh, turistlerin ilgisini çekmektedir. Yaz aylarında gerçekleşen yayla şenliklerine birçok turist katılım göstermektedir.

Artvin’deki arsa, iş yeri, otel ve konut gibi gayrimenkullerin yasal durumundan veya fiyatından emin olmak için emlak ekspertiz hizmeti alın.

Bu hareketlilik gayrimenkul piyasasını da olumlu etkilemiştir. 2. El Konutlar Fiyat Endeksleri 2018 Temmuz Ayı Sonuçlarına göre Artvin’de metrekare başına konut satış fiyatları %2.00 oranında artmış ve Artvin satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir olmuştur.

Artvin farklı ülkelerden ve illerden aldığı yoğun gayrimenkul talebinden dolayı Artvin emlak piyasasına hakim olmayan yabancıların gayrimenkul değerleme (ekspertiz) hizmetlerine talebi giderek artmaktadır. 2018 verilerine göre Artvin 2. el konut satışı rakamı 838 adettir. İlk el konut satış rakamlarına yakın seyir halinde olan 2. el konut rakamları piyasanın ne denli hareketli olduğunu göstermektedir.

Artvin ölçeğinde TUIK (Türkiye İstatistik Kurumu) verileri irdelendiğinde Artvin merkezi ve ilçelerinde 2018 yılının Kasım ayına dek yapılan toplam konut satışı 1.555 adet olarak kayıtlara geçmiştir.

Bu sayının ipotekli satış kısmını oluşturan 517 tane satışın çoğu bankaların müşterilerine verdiği krediler sonucunda yapılan ipotekli satışlardan oluşmaktadır. Bankalar, kredi verdiği gayrimenkuller için finansal risklerini ölçmek adına satış öncesi lisanslı bir emlak eksperi tarafından değerleme hizmet alır. Sonuç olarak Artvin’de yapılan toplam konut satışlarının yaklaşık %34’ü konut – ev değerleme hizmeti alınarak yapılmıştır. Ancak geriye kalan %66’lik konut satışlarının büyük bir kısmı konut – ev değerleme hizmeti alınmadan yani yasal durumu incelenmeden ve risklere açık bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bankalardan kredi talebi olmayan Artvin’de gayrimenkul alımı yapacak olanlar, ileride yaşayabilecekleri hak ve maddi kayıplarının önüne geçmek için Türkiye çapında gayrimenkul değerleme şirketi olarak hizmet verdiğimiz SPK lisanslı uzmanlarımızdan ekspertiz hizmeti alabilir.

 

Niteliğine göre Artvin’de en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri:

  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri
  • Teminat değerleme hizmetleri
  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)
  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri