AYDIN’DA GAYRİMENKUL DEĞERLEME (EKSPERTİZ) HİZMETİ

Aydın ilinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz raporu hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul değerleme hizmetleri verdiğimiz Aydın ilinde, gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve bu ildeki emlak piyasasını kısaca inceliyor, Aydın’da yapılan konut satışlarının risk analizini yapıyoruz.

Aydın, Türkiye’nin batısında ve Ege Bölgesinde yer almaktadır. Şehirde yer alan Büyük Menderes Nehri ve ovası oldukça bereketli topraklara sahiptir. Dolasıyla tarım açısından oldukça gelişmiştir.

Ege Denizine kıyısı olan Aydın, turizm açısında ülkemizin önemli noktalarından biridir. Yaz aylarında oldukça hareketli olmaktadır.

Türkiye’nin ilk demiryolu ve en uzun tüneli Aydın’da bulunmaktadır. Doğanın kültürle harmanladığı şehirde antik çağın kent ve tapınakları yer almaktadır.

Bölgeler

Aydın nüfusu 2017 yılı verilerine göre 1.080.839 kişidir. Yüzölçümü 7.943 km² olan şehrin; toplam 17 ilçesi bulunmaktadır. Sırası ile bu ilçeler; Bozdoğan, Buharkent, Çine, Didim, Efeler, Germencik, İncirliova, Karacasu, Karpuzlu, Koçarlı, Köşk, Kuşadası, Kuyucak, Nazilli, Söke, Sultanhisar ve Yenipazar’dır.

Şehrin nüfus yoğunluğu Efeler, Nazilli, Söke ve Kuşadası’nda bulunmaktadır.

Aydın ilinin son 10 yıldır düzenli olarak nüfusu artmaktadır.  Son 5 yıl içerisinde konut satış fiyatları %88 seviyelerinde artış göstermiştir.

Gayrimenkul Değerleme Aydın

Aydın Emlak Piyasası

Aydın yabancı yatırımcıların en çok konut aldığı ilk 10 şehrimizin içerisinde 7. sırada yer almaktadır. Tarihi ve turistik güzelliklere sahip olması sebebiyle talebin devam etmesi öngörülmektedir. Özellikle Didim ve Kuşadası yabancı yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir. Şehir merkezinde ilk defa imara açılan Mimar Sinan, Girne ve Zeybek mahalleleri sayesinde emlak piyasası hareketliliğini sürdürmektedir. Bu bölgelere yapılacak yatırımlar ile yıllık değerlerinin yüzde 15-25 seviyelerinde artması beklenmektedir.

Gayrimenkul Değerleme

Aydın, tarım ve turizm kenti olarak ekonomik anlamda güçlü bir şehirdir. Şehir nüfusunun yaklaşık %55’i geçimini tarım sektörü ile sağlamaktadır.

Bölgede bulunan 4 adet organize sanayi bölgesi ile yaklaşık 300.000 kişiye istihdam sağlanmaktadır.

Geçmişten günümüze birçok uygarlığa ev sahipliği yapan şehir açık hava müzesi gibidir.  Bölgede bulunan turistik tesislerin doluluk oranları her yıl giderek artmaktadır.

Aydın’daki arsa, iş yeri, konut ve otel gibi gayrimenkullerin yasal durumundan veya fiyatından emin olmak için emlak ekspertiz hizmeti alın.

Dolasıyla yatırımcılar için cazibe yaratan Aydın gayrimenkul piyasası her geçen dün değer kazanmaktadır. Farklı ülkelerden ve illerden aldığı yoğun gayrimenkul talebinden dolayı Aydın emlak piyasasına hakim olmayan yabancıların gayrimenkul değerleme (ekspertiz) hizmetlerine talebi giderek artmaktadır.

2018 verilerine göre Aydın, 2. el konut satışı rakamı 10.704 adettir. İlk el konut satış rakamlarına yakın seyir halinde olan 2. el konut rakamları piyasanın ne denli hareketli olduğunu göstermektedir.

Aydın ölçeğinde TUIK (Türkiye İstatistik Kurumu) verileri irdelendiğinde Aydın merkezi ve ilçelerinde 2018 yılının Haziran ayına dek yapılan toplam konut satışı 16.151 adet olarak kayıtlara geçmiştir.

Bu sayının ipotekli satış kısmını oluşturan 4.534 adet satışın çoğu bankaların müşterilerine verdiği krediler sonucunda yapılan ipotekli satışlardan oluşmaktadır. Bankalar, kredi verdiği gayrimenkuller için finansal risklerini ölçmek adına satış öncesi lisanslı bir emlak eksperi tarafından değerleme hizmet alır. Sonuç olarak Aydın’ da yapılan toplam konut satışlarının yaklaşık %28’si konut – ev değerleme hizmeti alınarak yapılmıştır. Ancak geriye kalan %72’lik konut satışlarının büyük bir kısmı konut – ev değerleme hizmeti alınmadan yani yasal durumu incelenmeden ve risklere açık bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bankalardan kredi talebi olmayan Aydın’da gayrimenkul alımı yapacak olanlar, ileride yaşayabilecekleri hak ve maddi kayıplarının önüne geçmek için Türkiye çapında gayrimenkul değerleme şirketi olarak hizmet verdiğimiz SPK lisanslı uzmanlarımızdan ekspertiz hizmeti alabilir.

Niteliğine göre Aydın’da en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri

  • Teminat değerleme hizmetleri
  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)
  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri
  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri