BALIKESİR’DE Gayrimenkul Değerleme (Ekspertiz) Hizmeti

Balıkesir ilinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz raporu hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul değerleme hizmetleri verdiğimiz Balıkesir ilinde, gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve bu ildeki emlak piyasasını kısaca inceliyor, Balıkesir’de yapılan konut satışlarının risk analizini yapıyoruz.

Balıkesir, Marmara ve Ege Denizi’ne kıyısı bulunan bir şehirdir. İzmir, Bursa, Çanakkale, Kütahya ve Manisa gibi önemli şehirler ile komşudur. Bununla birlikte sahip olduğu sahil bölgesinde 22 adaya sahiptir.

Eski dönemlerden kalan antik kentleri, Kuş Cenneti ve doğası ile yaz aylarında çok talep görmektedir. Yüzyıllardır ev sahipliği yaptığı medeniyetler ile tarihi dokusu oldukça zengindir. Ayvalık ilçesi UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer almaktadır.

Bölgeler

Balıkesir nüfusu 2017 yılı verilerine göre 1.204.824 kişidir. Yüzölçümü 12.496 km² olan şehrin; toplam 20 ilçesi bulunmaktadır. Sırası ile bu ilçeler; Altıeylül, Ayvalık, Balya, Bandırma, Bigadiç, Burhaniye, Dursunbey, Edremit, Erdek, Gömeç, Gönen, Havran, İvrindi, Karesi, Kepsut, Manyas, Marmara, Savaştepe, Sındırgı ve Susurluk’tur.

Şehrin nüfus yoğunluğu başta Karesi olmak üzere Altıeylül, Bandırma ve Edremit ilçelerindedir. Balıkesir ilinin son üç yıldır düzenli olarak nüfusu artmaktadır.  Son 5 yıl içerisinde konut satış fiyatları %117 seviyelerinde artış göstermiştir.

Gayrimenkul Değerleme Balıkesir

Balıkesir Emlak Piyasası

Balıkesir ili her geçen gün değer kazanmaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden biri bölgeye yapılan yatırımlardır. 1915 Çanakkale Köprüsü, yol iyileştirme çalışmaları kapsamında yapılan duble yollar ve İstanbul-İzmir otoyolu emlak piyasasını canlandırmıştır.

Ulaşım alt yapısının gelişmesi her anlamda konut fiyatları ve satışlarına yansımıştır.

Şehrin genelinde hayata geçmeye başlayan birçok proje, ilçeler bazında değer artışına neden olmaktadır. Balıkesir merkezde yapılan Yeni Hal Binası, Çamlık Tepesi, Hilal Minareli Cami ve Çay Deresi Rekreasyon Alanı ile şehrin görüntüsü değişmektedir.

Turistlerin gözdesi olan Ayvalık ilçesinde yapılan Cunda Köprüsü bölgenin canlılığını arttırmaktadır. Ek olarak Bandırma’da yapılması planlanan Liman projesi ve Sanayi Bölgesi ile Tematik Park projeleri hem ilçeye hem de ile değer katmaktadır. Projelerin civarında yer alan konut fiyatlarında da olumlu yansımalar görülmektedir.

Gayrimenkul Değerleme Balıkesir

Balıkesir son dönemlerde yakaladığı gelişim ivmesi sayesinde birçok yatırımcı tarafından talep görmektedir. Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde neredeyse boş alan kalmamıştır. Bu nedenle bölgenin alanı genişletme çalışmaları sürmektedir.

Gayrimenkul piyasasının hareketli olmasının en büyük sebebi yatırımcıların bölgeye olan ilgisidir. Bu ilgi ile birlikte sanayi, inşaat ve emlak sektörleri gelişiyor. Gelişen sektörler sayesinde ekonomi gelişiyor ve gayrimenkul yatırımları devam ediyor.

Balıkesir’deki otel, konut, arsa ve iş yeri gibi gayrimenkullerin yasal durumundan veya fiyatından emin olmak için emlak ekspertiz hizmeti alın.

Balıkesir farklı ülkelerden ve illerden aldığı yoğun gayrimenkul talebinden dolayı Balıkesir emlak piyasasına hâkim olmayan yabancıların gayrimenkul değerleme (ekspertiz) hizmetlerine talebi giderek artmaktadır. 2018 verilerine göre Balıkesir, 2. el konut satışı rakamı 6.571 adettir. İlk el konut satış rakamlarına yakın seyir halinde olan 2. el konut rakamları, piyasanın ne denli hareketli olduğunu göstermektedir.

Balıkesir ölçeğinde TUIK (Türkiye İstatistik Kurumu) verileri irdelendiğinde Balıkesir merkezi ve ilçelerinde 2018 yılının Haziran ayına dek yapılan toplam konut satışı 13.754 adet olarak kayıtlara geçmiştir.

Bu sayının yaklaşık 3.625 tanesi bankaların müşterilerine verdiği krediler sonucunda yapılan ipotekli satışlardan oluşmaktadır. Bankalar, kredi verdiği gayrimenkuller için finansal risklerini ölçmek adına satış öncesi lisanslı bir emlak eksperi tarafından değerleme hizmet alır. Sonuç olarak Balıkesir’de yapılan toplam konut satışlarının yaklaşık %26’si konut – ev değerleme hizmeti alınarak yapılmıştır. Ancak geriye kalan %74’lük konut satışlarının büyük bir kısmı konut – ev değerleme hizmeti alınmadan yani yasal durumu incelenmeden ve risklere açık bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bankalardan kredi talebi olmayan Balıkesir’de gayrimenkul alımı yapacak olanlar, ileride yaşayabilecekleri hak ve maddi kayıplarının önüne geçmek için Türkiye çapında gayrimenkul değerleme şirketi olarak hizmet verdiğimiz SPK lisanslı uzmanlarımızdan ekspertiz hizmeti alabilir.

 

Niteliğine göre Balıkesir’de en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri:

  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)
  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri
  • Teminat değerleme hizmetleri
  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri