Denizli’ de Gayrimenkul Değerleme (Ekspertiz) Hizmeti

Denizli ilinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz raporu hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul değerleme hizmetleri verdiğimiz Denizli ilinde, gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve bu ildeki emlak piyasasını kısaca inceliyor, Denizli’de yapılan konut satışlarının risk analizini yapıyoruz.

Denizli, Ege Bölgesi’nin güneydoğusunda bulunmaktadır. Ege ile Akdeniz bölgeleri arasında yer alan şehrin, her iki bölgede de toprağı yer almaktadır. Şehir; Aydın, Manisa, Muğla ve Uşak illeri ile çevrelenmektedir.

Pamukkale Travertenleri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmaktadır ve her yıl binlerce turist ağırlamaktadır.  Pamukkale travertenlerine gelen suların kaynaklarıyla birlikte oldukça fazla termal su bulunmaktadır.

Bölgeler

Denizli’nin nüfusu 2017 yılı verilerine göre 1.018.735 milyon kişidir. Yüzölçümü 12,32 km² olan şehrin; toplam 19 ilçesi bulunmaktadır. Sırası ile bu ilçeler; Acıpayam, Babadağ, Baklan, Bekilli, Beyağaç, Bozkurt, Buldan, Çal, Çameli, Çardak, Çivril, Güney, Honaz, Kale, Merkezefendi, Pamukkale, Sarayköy, Serinhisar ve Tavas’tır.

Şehrin nüfus yoğunluğu Pamukkale ve Merkezefendi’ de bulunmaktadır. En az nüfusa sahip ilçesi ise Baklan’dır.

Son 5 yıl içerisinde konut satış fiyatları %79 seviyelerinde artış göstermiştir.

Gayrimenkul Değerleme Denizli

Denizli Emlak Piyasası

Denizli giderek büyüyen bir şehir. Bu nedenle gayrimenkul sektörü büyüme potansiyeline sahiptir. Son dönemlerde Suriye ve İran’dan göç almaktadır. Bu göç dalgası konut piyasasında ciddi bir hareketlenme yaratmıştır.

Şehrin gelişmesi ile birlikte yerleşim alanları batıya doğru kaymaktadır. Yenişafak, Selçukbey, Çakmak, Binikiyüz Evler ve Göveçlik bölgeleri talep almaktadır. Özellikle Göveçlik bölgesi ilerleyen yıllarda rezidans bölgesine dönüşecek gibi görünmektedir.

Ankara – Antalya bağlantı yolu açılmasının ardından Cankurtaran Bölgesi’nde hareketlilik yaşanmıştır. Yolun yarattığı kolay ulaşım, sanayi ticari ağırlıklı yatırımcıların dikkatini çekmektedir. Kentsel dönüşüm anlamında Denizli, tam anlamıyla bir gelişim sürecine başlamamıştır. Bu anlamda bir düzenleme ve imar planının uygulanması ile değişim sürecinin başlayacağı öngörülmektedir.

Gayrimenkul Değerleme Denizli

Denizli’nin ekonomisi sanayi ve ticaret ile beslenmektedir. Bu nedenle ihracat yapan şehirlerin başında gelmektedir. Mermer ve doğal taş ticaretinin merkezi konumundadır. Özellikle bakır ve tekstil alanında şehir kendini geliştirmiştir.

Denizli kendi kendine yetebilecek nadir şehirlerden biridir. Yapılan incelemeler sonucunda şehir içerisinde yapılan alım-satın işlemlerinin başka illerden gelen yatırımcılar tarafından yapıldığı görülmektedir. Denizli emlak sektörü geleceğinin oldukça olumlu olacağı öngörülmektedir.

Denizli’deki arsa, otel, işyeri ve konut gibi gayrimenkullerin yasal durumundan veya fiyatından emin olmak için emlak ekspertiz hizmeti alın.

Denizli farklı ülkelerden ve illerden aldığı yoğun gayrimenkul talebinden dolayı Denizli emlak piyasasına hâkim olmayan yabancıların gayrimenkul değerleme (ekspertiz) hizmetlerine talebi giderek artmaktadır. 2018 verilerine göre Denizli, 2. el konut satışı rakamı 4.055 adettir. İlk el konut satış rakamlarına yakın seyir halinde olan 2. el konut rakamları piyasanın ne denli hareketli olduğunu göstermektedir.

Denizli ölçeğinde TUIK (Türkiye İstatistik Kurumu) verileri irdelendiğinde Denizli merkezi ve ilçelerinde 2018 yılının Haziran ayına dek yapılan toplam konut satışı 9.022 adet olarak kayıtlara geçmiştir.

Bu sayının ipotekli satış kısmını oluşturan 3.221 tane satışın çoğu bankaların müşterilerine verdiği krediler sonucunda yapılan ipotekli satışlardan oluşmaktadır. Bankalar, kredi verdiği gayrimenkuller için finansal risklerini ölçmek adına satış öncesi lisanslı bir emlak eksperi tarafından değerleme hizmet alır. Sonuç olarak Denizli’de yapılan toplam konut satışlarının yaklaşık %36’sı konut – ev değerleme hizmeti alınarak yapılmıştır. Ancak geriye kalan %64’lük konut satışlarının büyük bir kısmı konut – ev değerleme hizmeti alınmadan yani yasal durumu incelenmeden ve risklere açık bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bankalardan kredi talebi olmayan Denizli’ de gayrimenkul alımı yapacak olanlar, ileride yaşayabilecekleri hak ve maddi kayıplarının önüne geçmek için Türkiye çapında gayrimenkul değerleme şirketi olarak hizmet verdiğimiz SPK lisanslı uzmanlarımızdan ekspertiz hizmeti alabilir.


Niteliğine göre Denizli’de en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri:

  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)
  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri
  • Teminat değerleme hizmetleri