Dİyarbakır’ da Gayrİmenkul Değerleme (Ekspertİz) Hİzmetİ

Diyarbakır ilinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz raporu hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul Değerleme hizmetleri verdiğimiz Diyarbakır ilinde, gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve bu ildeki emlak piyasasını kısaca inceliyor, Diyarbakır’da yapılan konut satışlarının risk analizini yapıyoruz.

Dünyanın ilk ticaret merkezi olan Çayönü, Diyarbakır’da yer almaktadır. Geçmişten günümüze kadar 33 medeniyete ev sahipliği yapan Diyarbakır, verimli toprakları ile “Bereketli Hilal” olarak anılan bölgede yer alan bir şehirdir. Diyarbakır bulunduğu coğrafya sebebi ile tarihi İpek Yolu üzerinde bir geçittir. Güneydoğu Anadolu bölgesi için ticaret merkezi olmasının yanı sıra turizm, kültür ve sanatın da beşiğidir.

Bölgeler

Diyarbakır, 2017 yılı verilerine göre Türkiye’nin on ikinci en yoğun ilidir. Toplam 17 ilçesi bulunmaktadır. Sırası ile bu ilçeler; Bağlar, Bismil, Çermik, Çınar, Çüngüş, Dicle, Eğil, Ergani, Hani, Hazro, Kayapınar, Kocaköy, Kulp, Lice, Silvan, Sur ve Yenişehir’dir. 2017 verilerine göre şehrin en yoğun nüfusa sahip olan ilçeleri; Bağlar, Kayapınar ve Yenişehir’dir. Şehrin yüzölçümü 15.168 km²’dir. TÜİK verilerine göre 2017 yılı sonunda sahip olduğu nüfus 1.699.901 kişidir.

Gayrimenkul Değerleme Diyarbakır

Diyarbakır Emlak Piyasası

Diyarbakır oldukça genç bir nüfusa sahiptir. Türkiye’de yaş ortalaması 30,1 iken, Diyarbakır’da bu ortalama 21,7’dir. Nüfusun %64’nün 30 yaşının altında olması şehri genç ve dinamik kılmaktadır. Girişimcilik faaliyetlerinin yüksek olmasının da ana sebebi budur. 20 – 30 yaş arasındaki iş gücü 298 bin kişidir ve şehrin üretim hacminin genişlemesine sebep olmaktadır. Bu nedenle Diyarbakır şehri yatırımcılar için çok ideal bir hal almaktadır. Son 3 yıl içerisinde Diyarbakır’daki konut fiyatları %24 yükselmiştir. Şehrin son dönemlerde alt yapı sistemleri hızla yenilenmekte ve düzenlenmektedir. UNESCO kültür mirası kapsamına alınan Diyarbakır Surları ise yenileme çalışmalarına devam edilerek şehre kazandırılmaktadır.

Gayrimenkul Değerleme Diyarbakır

Diyarbakır’da bulunan Dicle Üniversite’si her yıl 29.540 öğrenci almaktadır. Şehirden Irak, Suriye, Bitlis, Muş, Şırnak, Siirt, Bingöl, Batman, Elazığ, Adıyaman, Mardin, Şanlıurfa ve Gaziantep’e ulaşım vardır ve Diyarbakır’dan 4 saatlik karayolu mesafesi ile yaklaşık 10 milyon tüketiciye erişilebilmektedir. Son dönemlerde yapılan yatırımlar ile yenilebilir enerji, jeotermal enerji, biyogaz enerjisi ve doğal enerji kaynakları hayata geçirilmektedir. Şehirde bulunan 2 adet organize sanayi bölgesi vardır ve GAP ile bölgeye devlet teşvik ve hibe olanakları sağlanmaktadır.

Diyarbakır’daki konut, arsa, iş yeri, fabrika ve ev gibi gayrimenkullerin yasal durumundan veya fiyatından emin olmak için emlak ekspertiz hizmeti alın.

Yatırımcılar için lojistik, iş gücü ve teşvikler ile cazip hale gelen Diyarbakır, gelişim ivmesini hızlandırmaktadır. 2017 yılında Diyarbakır’da 19.404 konut satışı yapılmıştır. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre 2018 yılı Mayıs ayına dek ise 6.478 konut satışı yapılmıştır. Bölgeye daha fazla yatırımcı çekmek ve iş sahasını genişletmek amacıyla sağlanan devlet teşvikleri bölgede hareketliliği arttırmaktadır. Diyarbakır bölgesindeki konut alış-satış hızı umut vermektedir.
Bu işlemler sırasında konut – ev değerleme hizmeti almak, ileride yaşanabilecek sorunların önüne geçebilecektir. Diyarbakır’da gayrimenkul alımı yapacak olanlar, ileride yaşayabilecekleri hak ve maddi kayıplarının önüne geçmek için lisanslı uzmanlarımızdan ekspertiz hizmeti alabilir.

 

Niteliğine göre Diyarbakır’da en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri:

  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri
  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)
  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Teminat değerleme hizmetleri
  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri