Elazığ’ da Gayrimenkul Değerleme (Ekspertiz) Hizmeti

Elazığ ilinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz raporu hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul değerleme hizmetleri verdiğimiz Elazığ ilinde, gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve bu ildeki emlak piyasasını kısaca inceliyor, Elazığ’da yapılan konut satışlarının risk analizini yapıyoruz.

Doğu Anadolu Bölgesi içerisinde ki merkezi konumu ile Elazığ, gelişmeye ve kalkınmaya uygun bir ildir. Coğrafi konumunun getirdiği avantaj ile Türkiye’nin doğusu ile batısı arasında ki lojistik merkezidir.

Elazığ, köklü tarihi ve birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olması nedeniyle zengin bir kültüre sahiptir. Doğal güzellikleri, toprak yapısı, geniş besi alanları ve yer altı kaynakları ile oldukça verimli ve değerli bir şehirdir.

Bölgeler

Elazığ nüfusu 2017 yılı verilerine göre 583.671 kişidir. Yüzölçümü 9.313 km² olan şehrin; toplam 11 ilçesi bulunmaktadır. Sırası ile bu ilçeler; Ağın, Alacakaya, Arıcak, Baskil, Karakoçan, Keban, Kovancılar, Maden, Merkez, Palu ve Sivrice’dir.

Elazığ ilinin 2007 yılından bu yana düzenli olarak nüfusu artmaktadır.  Son 5 yıl içerisinde konut satış fiyatları %62 seviyelerinde artış göstermiştir.

Gayrimenkul Değerleme Elazığ

Elazığ Emlak Piyasası

Orta Anadolu bölgesinin doğu ve güneydoğuya açılan kilit şehri Elazığ’dır. Bu iki bölge arasındaki geçiş şehridir. Özellikle Doğu Anadolu’yu batı şehirlerine bağlayan bir kavşak noktasıdır. Bu nedenle şehir düzenli olarak büyümekte ve gelişmektedir.

Şehrin emlak piyasasının canlı ve dinamik olmasının diğer sebebi ile köklü Fırat Üniversitesi’dir. Öğrencilerin kiralama yapması ve tahsillerini tamamlamalarının ardından gelişmiş sanayi sitelerinde çalışmaları ile konut piyasası durağan değildir.

Son dönemlerde bölgeye yapılan yol yatırımları sebebiyle şehir içi, mevcut hareketliliğini arttırmıştır. Ülkemizin en eski sivil havaalanlarından birisinin Elazığ’da bulunması bölgenin ne denli aktif olduğunun bir kanıtıdır.

Gayrimenkul Değerleme Elazığ

Elazığ bulunduğu bölgedeki diğer illere göre sosyo-ekonomik olarak birinci sıradadır. Nüfusunun yaklaşık %20’si gençlerden oluşmaktadır. Dolasıyla üretim ve eğitimde düzenli olarak gelişmesi kaçınılmazdır.

Son yıllarda yapılan araştırmalar ile Elazığ %71 şehirleşme oranına sahiptir. Şehirleşme ile birlikte gayrimenkul piyasası da gelişmektedir. Bitkisel üretim, canlı hayvan sayısı, bitkisel üretim kapasitesi ve alabalık yetiştiriciliği ile Elazığ, ülkemizin doğu bölgesindeki ticari şehirlerinden birine dönüşme yolundadır.

Elazığ’daki arsa, iş yeri, otel ve fabrika gibi gayrimenkullerin yasal durumundan veya fiyatından emin olmak için emlak ekspertiz hizmeti alın.

Elazığ ili TUIK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre 2017 yılı içerisinde 11.088 adet konut satışı gerçekleşmiştir. 2018 yılı Haziran ayı satışları ile birlikte toplam konut satışı ise 4.301 adet olarak kayıtlara geçmiştir. 2018 yılı içerisinde Haziran ayına dek gerçekleşen ipotekli konut satış rakamı 959 adet olmuştur.
Bankalar, kredi verdiği gayrimenkuller için finansal risklerini ölçmek adına satış öncesi lisanslı bir emlak eksperi tarafından değerleme hizmet alır. Sonuç olarak Elazığ’da yapılan toplam gayrimenkul satışlarının yaklaşık %23’ü konut – ev değerleme hizmeti alınarak yapılmıştır. Ancak geriye kalan %77’lük gayrimenkul satışlarının büyük bir kısmı konut – ev değerleme hizmeti alınmadan yani yasal durumu incelenmeden ve risklere açık bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bankalardan kredi talebi olmayan Elazığ’daki gayrimenkul alıcıları, ileride yaşayabilecekleri hak ve maddi kayıplarının önüne geçmek için lisanslı uzmanlardan özel ekspertiz hizmeti alabilir.


Niteliğine göre Elazığ’da en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri:

  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Teminat değerleme hizmetleri
  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)
  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri