Erzurum’ da Gayrimenkul Değerleme (Ekspertiz) Hizmeti

Erzurum ilinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz raporu hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul değerleme hizmetleri verdiğimiz Erzurum ilinde, gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve bu ildeki emlak piyasasını kısaca inceliyor, Erzurum’da yapılan konut satışlarının risk analizini yapıyoruz.

Erzurum, tarihi İpek Yolu üzerinde yer almaktadır. Doğu Anadolu Bölgesinin kuzeyinde yer alan şehrin, sahip olduğu toprakların yaklaşık %30’u Karadeniz Bölgesinde kalmaktadır.

Tarihimizde milli mücadele, milli birlik ve bağımsızlık hareketinin temellerinin atıldığı Erzurum Kongresi’nin şehirde gerçekleşmiş olması Erzurum’u değerli kılmaktadır.

Bölgeler

Erzurum nüfusu 2017 yılı verilerine göre 760.476 kişidir. Yüzölçümü 25.355 km² olan şehrin; toplam 20 ilçesi bulunmaktadır. Sırası ile bu ilçeler; Aşkale, Aziziye, Çat, Hınıs, Horasan, İspir, Karaçoban, Karayazı, Köprüköy, Narman, Oltu, Olur, Palandöken, Pasinler, Pazaryolu, Şenkaya, Tekman, Tortum, Uzundere ve Yakutiye’dir. Erzurum 16 büyükşehir belediyesinden biridir. 20 ilçesi ile şehir Türkiye 5.sidir.

Şehrin nüfus yoğunluğu Yakutiye ve Palandöken’dedir.  Son 5 yıl içerisinde konut satış fiyatları %50 seviyelerinde artış göstermiştir.

Gayrimenkul Değerleme Erzurum

Erzurum Emlak Piyasası

Erzurum kuzey ile güneyi bağlayan bir konumda olması sebebiyle yüzyıllardır lojistik merkezi olmuştur. Son dönemlerde artan öğrenci sayısı ile birlikte de emlak piyasası hareketlidir. Kuşak ve yol projesi, hızlı tren hattı projesi ve kentsel dönüşüm programları sebebiyle gayrimenkul piyasası oldukça dinamiktir.  TÜİK’in yaşam memnuniyeti araştırması sonuçlarına göre ülke genelindeki mutluluk seviyesi %61,3’tür. Erzurum da ise bu mutluluk oranı %65,7 olarak tespit edilmiştir. Şehir çevresindeki birçok ilden göç aldığı gibi, göç de vermektedir. Bu yüzden kontrolsüz bir nüfus artışı yaşanmamaktadır.

Gayrimenkul Değerleme Erzurum

Erzurum nüfusunun yaklaşık %12’si öğrencilerden oluşmaktadır. Her yıl artarak devam eden öğrenci sayısı nedeniyle şehirde yeni konutlara ihtiyaç duyulmaktadır. Şehir bu anlamda konut veya yurtlar ile gayrimenkul yapımına devam edecektir.

Diğer yandan Erzurum’da planlanan kentsel dönüşüm alanı bölgede 8,5 milyon metrekaredir. 2037 yılına kadar tamamlanması öngörülen kentsel dönüşüm çalışmaları konut talebini olumlu yönde etkileyecektir.

Erzurum’daki konut, fabrika, arsa, iş yeri ve otel gibi gayrimenkullerin yasal durumundan veya fiyatından emin olmak için emlak ekspertiz hizmeti alın.

Erzurum’da evlenme oranın yüksek olması, eğitim, sağlık veya iş sebebiyle şehrin düzenli ikamet alması şehri değerli kılmaktadır. Erzurum ili TUIK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre 2017 yılı içerisinde 8.843 adet konut satışı gerçekleşmiştir. 2018 yılı Haziran ayı satışları ile birlikte toplam konut satışı ise 3.605 adet olarak kayıtlara geçmiştir. 2018 yılı içerisinde Haziran ayına dek gerçekleşen ipotekli konut satış rakamı 1.114 adet olmuştur.

Bankalar, kredi verdiği gayrimenkuller için finansal risklerini ölçmek adına satış öncesi lisanslı bir emlak eksperi tarafından değerleme hizmet alır. Sonuç olarak Erzurum’da yapılan toplam gayrimenkul satışlarının yaklaşık %31’i konut – ev değerleme hizmeti alınarak yapılmıştır. Ancak geriye kalan %69’lük gayrimenkul satışlarının büyük bir kısmı konut – ev değerleme hizmeti hizmeti alınmadan yani yasal durumu incelenmeden ve risklere açık bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bankalardan kredi talebi olmayan Erzincan’daki gayrimenkul alıcıları, ileride yaşayabilecekleri hak ve maddi kayıplarının önüne geçmek için lisanslı uzmanlardan özel ekspertiz hizmeti alabilir.

Niteliğine göre Erzurum’da en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri:

  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)
  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri
  • Teminat değerleme hizmetleri