Eskişehir’de Gayrimenkul Değerleme (Ekspertiz) Hizmeti

Eskişehir ilinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz raporu hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul değerleme hizmetleri verdiğimiz Eskişehir ilinde, gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve bu ildeki emlak piyasasını kısaca inceliyor, Eskişehir’de yapılan konut satışlarının risk analizini yapıyoruz.

Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeybatısında yer alan, yaklaşık 860.620 kişilik nüfusa sahip ilimiz, ulaşım kolaylığı, enerji olanakları, tarıma uygun yapısı ve zengin maden kaynakları ile beraber sanayide de büyük ölçüde gelişmiş illerden birisidir. Türkiye’nin kültür başkenti olarak kabul edilir.

Bölgeler

Eskişehir’in merkezinin yanı sıra oldukça büyük belde ilçeleri bulunmaktadır. Merkezde; Odunpazarı, Tepebaşı ilçeleri yer almaktadır. Şehir merkezinin dışında ise; Sivrihisar, Çifteler, Seyitgazi, Alpu, Mihalıçık, Mahmudiye, Beylikova, İnönü, Günyüzü, Sarıcakaya, Mihalgazi, Han ilçeleri bulunmaktadır.

Gayrimenkul Değerleme Eskişehir

Eskişehir Emlak Piyasası

Nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu merkez ilçelerde yapılaşma; konut, dükkân ve ofis niteliğinde olup, ağırlıklı olarak ticari gayrimenkuller bulunmaktadır. Merkez dışında kalan ilçelerde ise tarla ve arsa vasıflı mülkler çoğunluktadır. Gayrimenkul fiyatları, genel olarak Eskişehir çapında artış eğilimindedir. Merkez ilçelerde, şehir nüfusunun kırsal nüfusa göre hızla büyümesinin, fiyatlara etki eden başlıca etken olduğu söylenebilir. Satılık konut piyasasında fiyatlar son bir yılda %0,95 artış göstermiştir.

Eskişehir’de bulunan üniversitelerin kente sağladığı hareketlilik, her yıl artış gösteren öğrenci sayılarıyla birlikte gayrimenkul alanında Türkiye’nin ilgi çeken bölgelerinden biri olmasına neden olmuştur. 

Bölgede ki bu artış, özellikle Tepebaşı ilçesinde ağırlıklı olarak gayrimenkul talebini artırırken, emlak piyasasını da canlandırmıştır. Tepebaşı satılık konut piyasasında son bir yılda satılık konut fiyatları %0,86 artış göstermiştir. Şehirdeki daire ve apart daire kiralarının, diğer illere göre daha avantajlı olduğu görülmüştür. Şehrin merkez ilçelerinden biri olan Odunpazarı, satılık-kiralık konut ve ticari taşınmaz olarak en yüksek fiyatları çıkartmış, son bir yılda satılık konut fiyatları %0.9 artış göstermiştir.

Gayrimenkul Değerleme Eskişehir

Eskişehir orta Anadolu’nun ikinci büyük şehri olup, ev sahipliği yaptığı 2 adet devlet üniversitesi ile eğitim şehridir.

Anadolu’nun klasik az katlı konutları ve küçük yapılı ticari yapıların yoğun olarak bulunduğu ilimizde son yıllarda ülkenin genç nüfusunun artışı ve şehrin merkezi konumların da yer alan eğitim kurumlarına çevresinde stüdyo ve 1+1 şeklinde düzenlenmiş yapılarda artış göstermektedir.

Eskişehir’deki, fabrika arsa, iş yeri, otel ve konut gibi gayrimenkullerin yasal durumundan veya fiyatından emin olmak için emlak ekspertiz hizmeti alın.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan verilere göre; Eskişehir’de 2018 Nisan ayındaki konut satışları, bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 4 oranında artmıştır. Eskişehir genelinde konut satışları 2018 Mayıs ayında, 2017 Mayıs ayına göre yüzde 3,8 oranında artarak 2035 adet olmuştur. Bu sayının 1136 adet olan kısmını ikinci el satışlar oluşturmaktadır. İpotekli satışlar geçen yılın Mayıs ayına göre yüzde 2,4 oranında artarak 690 adet olmuştur.
Ancak geriye kalan 8’de 6’sını oluşturan gayrimenkul satışlarının büyük bir kısmı gayrimenkul değerleme hizmeti alınmadan gerçekleştirilmiştir. Karşılarına çıkabilecek yasal durum sorunlarını ve risklerini kabul ederek satın alma işlemlerini gerçekleştirilmiştir. Bankalardan kredi talebi olmayan Eskişehir’deki gayrimenkul alıcıları, ileride yaşayabilecekleri hak ve maddi kayıplarının önüne geçmek için SPK lisanslı uzmanlardan özel ekspertiz hizmeti talep ederek ölü yatırım yapma riskini en aza indirebilirler.

 

Niteliğine göre Eskişehir’de en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri:

  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)
  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri
  • Teminat değerleme hizmetleri