HAKKARİ’ DE GAYRİMENKUL DEĞERLEME (EKSPERTİZ) HİZMETİ

Hakkari ilinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz raporu hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul değerleme hizmetleri verdiğimiz Hakkari ilinde, gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve bu ildeki emlak piyasasını kısaca inceliyor, Hakkari’de yapılan konut satışlarının risk analizini yapıyoruz.

Hakkari güneyinde Irak ve doğusunda İran ile komşudur. Tarih boyunca Urartu ve Pers gibi önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Doğal güzellikleri, dağlık yapısı ve yüksek zirveleri yayla ve dağ turizmine oldukça elverişli bir yapısı bulunmaktadır.

Sert iklimi, karlı tepeleri ve zengin florasıyla kampçılık, dağcılık ve kayak turizmi için alternatif olarak değerlendirilmesi mümkündür.

Bölgeler

Hakkari’nin nüfusu 2017 yılı verilerine göre 275.761 kişidir. Yüzölçümü 2.237 km² olan şehrin; toplam 4 ilçesi bulunmaktadır. Sırası ile bu ilçeler; Çukurca, Merkez, Şemdinli ve Yüksekova’dır.

Şehrin nüfus yoğunluğu Yüksekova’da bulunmaktadır. En az nüfusa sahip ilçesi ise Çukurca’dır.

Son 3 yıl içerisinde konut satış fiyatları %18 seviyelerinde artış göstermiştir.

Gayrimenkul Değerleme Hakkari

Hakkari Emlak Piyasası

Hakkâri geçtiğimiz yıllarda terör saldırıları ve yaşanan olumsuz olaylardan oldukça etkilendi. Şehrin ağır hasar gören konutları için yeni bir yapılanma başlamıştır. Özellikle Esenyurt Mahallesi’nde  4 bine yakın yeni konutun tamamlanması çalışmaları devam ediyor.

Hakkari’nin Merkez ilçesi Cumhuriyet Caddesi’nde ise yeni yapılanma sonucu oldukça büyük hareketlenme yaşanmıştır. Belediye tarafından asfaltlama, dere ıslah, doğalgaz ve içme suyu gibi alanlarda birçok konu çözüme kavuşturulmaya başlanmıştır. Bu nedenle alışveriş dükkanları ve kafelerin yoğun olduğu Cumhuriyet Caddesi eski günlerinden daha fazla yatırım alabilmiştir. Özellikle sınırda olması sebebiyle ünlü markaların şubeleri tercih etmektedir.

Gayrimenkul Değerleme Hakkari

Hakkâri, Anadolu, Mezopotamya ve İran üçgeninde yer alan değerli bir şehirdir. Irak ve İran olmak üzere iki farklı ülkeye komşu konumda bulunan şehir, dış ticaret anlamında önemli avantajlara sahiptir.

Yaşanan olumsuz olayların ardından ekonominin canlandırılması için teşvik sistemi ile girişimciler desteklenmiştir. Ulaşım ağlarının iyileştirilmesi, yenilenmesi ve geliştirilmesi için çalışmalara başlanmıştır. Zendin doğal kaynakları olan şehrin bu imkanlarını değerlendirerek sanayisini güçlendirmesi hedeflenmektedir. Son iki yıldır olumlu gelişmeler kateden şehir, gayrimenkul sektörü için değer kazanmaktadır.

Hakkari’deki arsa, iş yeri, otel ve konut gibi gayrimenkullerin yasal durumundan veya fiyatından emin olmak için emlak ekspertiz hizmeti alın.

Hakkari farklı ülkelerden ve illerden aldığı yoğun gayrimenkul talebinden dolayı Hakkari emlak piyasasına hakim olmayan yabancıların gayrimenkul değerleme (ekspertiz) hizmetlerine talebi giderek artmaktadır. 2018 verilerine göre Hakkari, 2. el konut satışı rakamı 36 adettir. İlk el konut satış rakamlarına yakın seyir halinde olan 2. el konut rakamları piyasanın ne denli hareketli olduğunu göstermektedir.
Hakkari ölçeğinde TUIK (Türkiye İstatistik Kurumu) verileri irdelendiğinde Hakkari merkezi ve ilçelerinde 2018 yılının Haziran ayına dek yapılan toplam konut satışı 56 adet olarak kayıtlara geçmiştir.

Bu sayının ipotekli satış kısmını oluşturan 15 tane satışın çoğu bankaların müşterilerine verdiği krediler sonucunda yapılan ipotekli satışlardan oluşmaktadır. Bankalar, kredi verdiği gayrimenkuller için finansal risklerini ölçmek adına satış öncesi lisanslı bir emlak eksperi tarafından değerleme hizmet alır. Sonuç olarak Hakkari’de yapılan toplam konut satışlarının yaklaşık %26’si konut – ev değerleme hizmeti alınarak yapılmıştır. Ancak geriye kalan %74’lük konut satışlarının büyük bir kısmı konut – ev değerleme hizmeti alınmadan yani yasal durumu incelenmeden ve risklere açık bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bankalardan kredi talebi olmayan Hakkari’de gayrimenkul alımı yapacak olanlar, ileride yaşayabilecekleri hak ve maddi kayıplarının önüne geçmek için Türkiye çapında gayrimenkul değerleme şirketi olarak hizmet verdiğimiz SPK lisanslı uzmanlarımızdan ekspertiz hizmeti alabilir.

Niteliğine göre Hakkari’de en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri:

  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri
  • Teminat değerleme hizmetleri
  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)