Isparta’ da Gayrimenkul Değerleme (Ekspertiz) Hizmeti

Isparta ilinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz raporu hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul Değerleme hizmetleri verdiğimiz Isparta ilinde, gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve bu ildeki emlak piyasasını kısaca inceliyor, Isparta’da yapılan konut satışlarının risk analizini yapıyoruz.

Isparta, göller bölgesinin yükselişte olan şehirlerinden biri olmakla birlikte küçük şehir huzuru ile gelişmiş bir şehrin imkanlarını aynı anda sunmaktadır. Türkiye’nin gül yetiştiriciliğinde önde gelen illerindendir. Aynı zamanda meyve bahçeleri ve son yıllarda revaçta olan lavanta bahçeleri ile dikkat çekmektedir. Göller yöresi turizminin yanında lavanta bahçelerine gelen ziyaretçiler ile ilgi odağı olmaya başlamıştır. Isparta büyümekte olan bir şehir olmasının yanında kentsel dönüşüm ile genişlemeye devam etmektedir. Konut talebi her geçen gün artan kentlerde olduğu gibi Isparta emlak piyasasının da ivme kazanmaya devam etmesi öngörülmektedir.

Bölgeler

Atabey, Eğirdir, Gelendost, Gönen, Keçiborlu, Senirkent, Sütçüler, Şarkikaraağaç, Uluborlu, Yalvaç, Yenişarbademli ilçeleri yer almaktadır. Yalvaç, en büyük ilçelerinden biri olmakla birlikte merkeze en uzak ilçesidir.

Gayrimenkul Değerleme Isparta

Isparta Emlak Piyasası

Isparta’nın merkezinde bulunan İstasyon Caddesi çevresinde yerleşim alanları daha çok eski binalardan oluşsa dahi bulunduğu konum itibariyle talep görmeye devam etmektedir. Bu bölgede kentsel dönüşümün temelleri atılmış olup, lüks konutların da yer aldığı şık bir semt görümüne sahip olmaya başlamıştır.

Çünür Mahallesi, Süleyman Demirel Üniversitesi kampüsüne ev sahipliği yaptığı için öğrenci taleplerine hitap eden, konutların yer aldığı bir yerleşim yeri olmaya başlamıştır.

Aynı zamanda üniversite çalışanlarına hitap eden lüks villaların yer aldığı Mehmet Tönge Mahallesi’de hem doğası hem üniversiteye yakınlığı ile dikkat çekmektedir.
Isparta’da kentsel dönüşüme giren mahalleler arasında eski yapıların yer aldığı Gülcü, Emre, Gülevler, İskender, Hisar, Fatih, Zafer, Davraz’ın bir bölümü yer almaktadır.

Gayrimenkul Değerleme Isparta

Isparta tarım bölgesi olması sebebi ile konut değerlemesinden hemen sonra fabrika ve iş yeri değerlemesi ağırlık kazanmaktadır. Son yıllarda yaşanan büyüme ile farklılık gösteren gayrimenkul değerlerinin takip edilmesi ve güncel emlak fiyatlarının belirlenmesi karar aşamasında zorluk yaratmaktadır. Isparta’nın huzurlu yaşam ortamını severek şehirde yerleşik hayata geçen birçok öğrenci ile memur Isparta emlak piyasasına hakim olmadıkları için değerleme (ekspertiz) hizmetlerine talebi giderek artmaktadır.

Isparta’daki arsa, iş yeri, konut ve otel gibi gayrimenkullerin yasal durumundan veya fiyatından emin olmak için emlak ekspertiz hizmeti alın.

Isparta ölçeğinde TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verileri irdelendiğinde Isparta merkezi ve ilçelerinde 2018’in ilk çeyreğinde yapılan toplam konut satışı 2.297 adet olarak kayıtlara geçmiştir. Bu sayının ipotekli satış kısmını oluşturan 435 tane satışın çoğu bankaların müşterilerine verdiği krediler sonucunda yapılan ipotekli satışlardan oluşmaktadır.
Bankalar, kredi verdiği evler için finansal risklerini ölçmek adına satış öncesi lisanslı bir emlak eksperi tarafından konut değerleme hizmet alır.Sonuç olarak Isparta’da yapılan toplam konut satışlarının yaklaşık 5’te 1’i konut – ev ekspertiz hizmeti alınarak yapılmıştır. Ancak geriye kalan 5’te 4’ünü oluşturan konut satışlarının büyük bir kısmı için, konut – ev değerleme hizmeti alınmadan yapılmıştır. Yani yasal durumu incelenmeden ve risklere açık olarak güncel piyasa değeri belirlenmeden yapılmıştır. Bankalardan kredi talebi olmayan Isparta’daki gayrimenkul alıcıları ileride yaşanabilecek hak ve maddi kayıplarının önüne geçmek için özel olarak da bir değerleme hizmeti alabilir.

Niteliğine göre Isparta’da en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri:

  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)
  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri
  • Teminat değerleme hizmetleri
  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri