İSTANBUL ANADOLU YAKASI’NDA GAYRİMENKUL DEĞERLEME (EKSPERTİZ) HİZMETİ

İstanbul Anadolu bölgesinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz raporu hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul değerleme hizmetleri verdiğimiz İstanbul Anadolu Yakası bölgesindeki, gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve bu ildeki emlak piyasasını kısaca inceliyor, İstanbul Anadolu’da yapılan gayrimenkul satışlarının risk analizini yapıyoruz.

İstanbul dünyanın en eski şehirlerinden birisidir. Yerleşim tarihi yaklaşık 300 bin yıl öncesine dayanan şehir, 1600 yıla yakın başkent olmuştur.

Avrupa ve Asya kıtalarının kesiştiği noktada yer alması nedeniyle kozmopolit ve metropolit yapısını hiç kaybetmemiştir.

İstanbul Anadolu yakası da gelişen alt yapısı, değişen yüzü ile her geçen gün talep görmeye devam etmektedir. Avrupa yakasına nazaran daha az nüfusu ve yeşil alanını korumuş olması sebebiyle, şehir içerisinde nefes almak isteyen herkesin tercih ettiği bölgedir.

Bölgeler

İstanbul Anadolu bölgesi toplam nüfusu 2017 yılı verilerine göre 5.302.858 kişidir. Yüzölçümü 1.865,44 km² olan Anadolu bölgesi; toplam 14 ilçesi bulunmaktadır. Sırası ile bu ilçeler Ümraniye, Pendik, Üsküdar, Maltepe, Kartal, Kadıköy, Ataşehir, Sancaktepe, Sultanbeyli, Tuzla, Beykoz, Çekmeköy, Şile ve Adalar’dır.

İstanbul Anadolu yakası, İstanbul nüfusunun 3’te 1’ine sahiptir. Anadolu bölgesindeki en fazla nüfusa sahip ilçe Ümraniye, en az nüfusa sahip ilçe Adalar’dır. Adalar aynı zamanda İstanbul’un da en küçük ilçesi durumundadır.

Gayrimenkul Değerleme İstanbul Anadolu Yakası

İstanbul Anadolu Emlak Piyasası

Anadolu yakası; Avrupa yakasına kıyasla gelişim açısından hep bir adım geriden gelirken, son yıllarda gelişim atağını bir adım öteye taşımıştır diyebiliriz.

Anadolu yakasının son dönemlerde en çok dikkat ilçelerinden birisi Çekmeköy’dür. Kuzey Marmara Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü bağlantı yolları ve Üsküdar- Çekmeköy Metro Hattı ile gayrimenkul konusunda hızlı bir yükseliş yaşanmaktadır.

Bugün bölgenin finans merkezi olan Ataşehir’in gelişimi konut yapılanması ile başlamıştı. Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy Metro Hattı nedeniyle ulaşım kolaylığı sağlayan ilçe, ticari yatırımlar almaktadır. Ek olarak Sancaktepe, Kuzey Marmara Otoyolu’nun yapılması ile değer kazanmıştır. İlçenin TEM-Kartal bağlantı yolu, Sabiha Gökçen Havalimanı’na olan bağlantısı ve TEM otoyolu ile olan bağlantıları sebebiyle ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. Bu da İstanbul’un en büyük problemi olan trafik sorununda kaçan emlak yatırımcıları için oldukça büyük cazibe yaratmaktadır.

Gayrimenkul Değerleme İstanbul Anadolu

Anadolu yakasındaki konut fiyatları son yıllarda hızlı bir yükseliş sergilemektedir. Bunun nedeni ise hemen hemen her ilçede başlayan kentsel dönüşüm, konut ve ulaşım projeleridir.

Bölgede durmaksızın inşa edilen her proje pozitif etki yaratmaktadır. Ulaşım alanında yapılan çalışmalar ile emlak piyasası rekor seviyeleri görmüştür. Özellikle Beykoz, Kadıköy ve Üsküdar gibi sahil şeridindeki ilçeler oldukça revaçtadır.

İstanbul Anadolu’daki arsa, iş yeri, otel ve lüks konut gibi gayrimenkullerin yasal durumundan veya fiyatından emin olmak için emlak ekspertiz hizmeti alın.

Bankalar, kredi verdiği gayrimenkuller için finansal risklerini ölçmek adına satış öncesi lisanslı bir emlak eksperi tarafından değerleme hizmet alır. Sonuç olarak İstanbul Anadolu  bölgesinde yapılan toplam gayrimenkul satışlarının az bir bölümü konut – ev değerleme hizmeti alınarak yapılmıştır.

Ancak geriye kalan büyük bölümü ise gayrimenkul satışlarını konut – ev değerleme hizmeti  alınmadan yani yasal durumu incelenmeden ve risklere açık bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Bankalardan kredi talebi olmayan İstanbul Anadolu bölgesindeki gayrimenkul alıcıları, ileride yaşayabilecekleri hak ve maddi kayıplarının önüne geçmek için lisanslı uzmanlardan özel ekspertiz hizmeti alabilir.

Niteliğine göre İstanbul Anadolu’da en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri:

  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri
  • Teminat değerleme hizmetleri
  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)
  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri