İSTANBUL AVRUPA YAKASI’NDA Gayrimenkul Değerleme (Ekspertiz) Hizmeti

İstanbul Avrupa Bölgesinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz raporu hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul değerleme hizmetleri vermekte olduğumuz İstanbul Avrupa bölgesindeki gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve ayrıca bu bölgedeki emlak piyasasının kısaca inceliyor, İstanbul Avrupa’da yapılan gayrimenkul satışlarının risk analizini yapıyoruz.

İstanbul yüzyıllar boyu ekonomi, tarih, kültür, sanat, ticaret ve ulaşım ağının merkezi olmuştur. Ülkemizin ise kalbi ve beyni gibidir. Mevcut sanayi hacmimizin yaklaşık 3’te 1’ine sahiptir. Toplam vergilerin yaklaşık %37’si İstanbul ilinden gelmektedir.

İstanbul Avrupa bölgesi sahip olduğu organize sanayi bölgeleri, üniversiteleri ve boğazın yıkısında yer alan en eski yerleşim alanları ile oldukça popülerdir. Turist, öğrenci, akademisyen ve girişimcilerin en çok tercih ettiği bölgelerden birisidir.

Bölgeler

İstanbul Avrupa bölgesi toplam nüfusu 2017 yılı verilerine göre 9.726.373 kişidir. Yüzölçümü 3.562,71 km² olan Avrupa bölgesinin toplam 25 ilçesi bulunmaktadır. Sırası ile bu ilçeler Esenyurt, Küçükçekmece, Bağcılar, Bahçelievler, Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Esenler, Kağıthane, Avcılar, Fatih, Başakşehir, Eyüp, Sarıyer, Beylikdüzü, Güngören, Zeytinburnu, Bayrampaşa, Şişli, Arnavutköy, Büyükçekmece, Beyoğlu, Bakırköy, Beşiktaş, Silivri ve Çatalca’dır.

İstanbul Avrupa yakasında, Anadolu yakasına göre nüfus yoğunluğu daha fazladır. Avrupa bölgesindeki en fazla nüfusa sahip ilçe Esenyurt, en az nüfusa sahip ilçe Çatalca’dır.

Gayrimenkul Değerleme İstanbul Avrupa

İstanbul Avrupa Emlak Piyasası

İstanbul içerisindeki her metrekare giderek değer kazanmaktadır. Ülkemizin kalbi konumundaki şehre olan talep her geçen gün artmaya devam etmektedir.

Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin (TUVİMER) tarafından İstanbul konut fiyatları haritası hazırlanmıştır. Ortaya çıkan listeye göre ucuz konut satın almak isteyen kişilerin İstanbul Avrupa bölgesinde yer alan Esenyurt ilçesini tercih ettikleri görülmektedir. En pahalı metrekare fiyatına sahip olan ilçe ise Beşiktaş olarak görülmektedir. Asya kıtasına olan yakınlığı, deniz ulaşımı kolaylığı ve şehrin tüm bölgelerine erişim sağlayan ulaşım hatları ile Beşiktaş ilçesine olan talep azalacak gibi görülmemektedir.

Gayrimenkul Değerleme İstanbul Avrupa

İstanbul Avrupa bölgesine yapılmakta olan 3. Havalimanı bölgeyi oldukça hareketlendirmiştir. 3. Köprü ile ulaşımın daha da kolaylaşması sonucu havalimanı ile köprünün geçtiği güzergahtaki arsa, arazi ve konut fiyatları yükselmiştir.

Şehrin biraz daha kuzey-batı yönüne doğru kaymasını sağlayan mega yatırımlar ile İstanbul Avrupa bölgesi emlak piyasası daha da hareketlenecektir.

İstanbul Avrupa’daki arsa, iş yeri, otel, konut, fabrika gibi gayrimenkullerin yasal durumundan veya fiyatından emin olmak için emlak ekspertiz hizmeti alın.

Bankalar, kredi verdiği gayrimenkuller için finansal risklerini ölçmek adına satış öncesi lisanslı bir emlak eksperi tarafından değerleme hizmet alır. Sonuç olarak İstanbul Avrupa bölgesinde yapılan toplam gayrimenkul satışlarının az bir bölümü konut – ev değerleme hizmeti alınarak yapılmıştır.
Ancak geriye kalan büyük bölümü ise gayrimenkul satışları konut – ev değerleme hizmeti alınmadan yani yasal durumu incelenmeden ve risklere açık bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bankalardan kredi talebi olmayan İstanbul Avrupa bölgesindeki gayrimenkul alıcıları, ileride yaşayabilecekleri hak ve maddi kayıplarının önüne geçmek için lisanslı uzmanlardan özel ekspertiz hizmeti alabilir.

Niteliğine göre İstanbul Avrupa’da en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri:

  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)
  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri
  • Teminat değerleme hizmetleri