İZMİR’ DE Gayrimenkul Değerleme (Ekspertiz) Hizmeti

İzmir ilinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz raporu hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul Değerleme hizmetleri verdiğimiz İzmir ilinde, gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve bu ildeki emlak piyasasını kısaca inceliyor, İzmir’de yapılan konut satışlarının risk analizini yapıyoruz.

İzmir  8.500 yıllık tarihi ile Türkiye’nin batısında yer alan metropol bir şehirdir. Son 10 yıl içerisinde İzmir, hızla artan ekonomik ivmesi ile dünyanın en hızlı gelişen beş metropol ekonomisinden birisi olmuştur. Ülkemizin üçüncü büyük ekonomisine sahip şehir; coğrafi konumunun sağladığı avantaj ile dünyaya açılan önemli liman şehirlerimizdendir.

Oldukça farklı ekonomik çeşitliliğe sahip olan İzmir, bunu  tarihi boyunca pek çok din ve kültürü bir arada barındırmış olmasına borçludur. Her sene binlerce üniversite öğrencisine ev sahipliği yapan şehir oldukça genç bir yapıya sahiptir. Sahip olduğu nüfusun yarısı neredeyse otuz yaşın altındadır ve bu iyi yetişmiş insan gücü şehri güçlü kılmaktadır.

Bölgeler

İzmir nüfusu 2017 yılı verilerine göre 4.279.677 kişidir. Yüzölçümü 7.340 km² olan şehrin; toplam 30 ilçesi bulunmaktadır. Sırası ile bu ilçeler; Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Çiğli, Dikili, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla’dır.

Şehrin en yoğun nüfusa sahip olan ve yatırım bölgesi haline gelen ilçeleri; Buca, Karabağlar, Bornova, Konak, Karşıyaka ve Bayraklı’dır. İzmir 2008’den bu yana sürekli göç alan büyük metropollerden biri haline gelmiştir. Son 5 yıl içerisinde konut satış fiyatları %95 seviyelerinde artış göstermiştir.

Gayrimenkul Değerleme İzmir

İzmir Emlak Piyasası

İklimi, iş olanakları,  tarihi, turizmi ve tarımı ile İzmir yatırımcıların gözdesi konumunda. Knight Frank Global Residential Cities İndeksi’nin araştırmasına göre İzmir 2017 yılında, Berlin’den sonra konut fiyatlarının en çok arttığı 2. kent olmuştur.

Listede yer alan Hong Kong, Münih, Budapeşte ve Hamburg gibi gelişmiş kentleri geride bırakan İzmir; sadece yerel olarak değil, global olarak da talep gören bir şehirdir.

Son 5 yılda kentsel dönüşümün de etkisi ile İzmir’de yaklaşık 25 bin yeni konut yapılmıştır. 

İzmir-İstanbul Otoyolu ve Ankara-İzmir Hızlı Tren Hattı ulaşım projelerinin tamamlanması ile birlikte şehrin emlak piyasası oldukça hareketlenmiştir.
Bornova, Bayraklı ve Urla ilçeleri en fazla konut alış-satışının gerçekleştiği bölgelerdir. Özellikle ulaşım ve iş sahasına olan konumları sebebi ile tercih edilen ilçeler, öğrencilerin de ev kiralamalarına başlaması ile giderek rekabetçi bir piyasa olmaya başlamıştır.

Gayrimenkul Değerleme İzmir

İzmir, stratejik vizyonu paralelinde yenilenebilir enerji, bilgi ve iletişim teknolojileri, sağlık biyoteknolojisi ve havacılık ve savunma Sanayi sektörlerinde büyük adımlar atmaktadır.  Bu adımlar sayesinde oluşan geniş fırsatlar, potansiyel yatırımları şehre davet etmektedir.

Endüstriyel makine, kimya, gıda ve içecek, turizm alanlarında uzun yıllardır tecrübesi olan şehir, nitelikli personeller için oldukça cazip görünmektedir.  Dolasıyla göç almaya devam ederek, ilerleyen yıllarda daha hızlı büyümesi öngörülmektedir.

İzmir’deki arsa, ev, iş yeri, konut, fabrika ve otel gibi gayrimenkullerin yasal durumundan veya fiyatından emin olmak için emlak ekspertiz hizmeti alın.

TUIK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre İzmir’de 2017 yılı içerisinde 84.148 adet konut satışı gerçekleşmiştir. 2018’in ikinci çeyreğinde yapılan toplam konut satışı ise 38.927 adet olarak kayıtlara geçmiştir. Bu satış rakamlarının 13.294 tanesi ipotekli satış kısmını oluşturmaktadır.  Bankalar, kredi verdiği gayrimenkuller için finansal risklerini ölçmek adına satış öncesi lisanslı bir emlak eksperi tarafından değerleme hizmet alır.
Sonuç olarak İzmir’de yapılan toplam konut satışlarının yaklaşık 5’te 2’si konut – ev değerleme hizmeti alınarak yapılmıştır. Ancak geriye kalan 5’te 3’ünü oluşturan konut satışlarının büyük bir kısmı konut – ev değerleme hizmeti alınmadan yani yasal durumu incelenmeden ve risklere açık bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bankalardan kredi talebi olmayan İzmir’deki gayrimenkul alıcıları, ileride yaşayabilecekleri hak ve maddi kayıplarının önüne geçmek için lisanslı uzmanlardan özel ekspertiz hizmeti alabilir.

Niteliğine göre İzmir’de en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri:

  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)
  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri
  • Teminat değerleme hizmetleri