Kayseri’ de Gayrimenkul Değerleme (Ekspertiz) Hizmeti

Kayseri ilinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz raporu hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul Değerleme hizmetleri verdiğimiz Kayseri ilinde, gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve bu ildeki emlak piyasasını kısaca inceliyor, Kayseri’de yapılan konut satışlarının risk analizini yapıyoruz.

Kayseri 5.000 yıllık tarihi ile geçmişten günümüze sanayi ve ticaret merkezi olmuştur. Cumhuriyet dönemimin en önemli yatırımlarından birisi olan Sümerbank Kayseri Bez Fabrikası, hem dönemin hem de şehrin ilk sanayi atılımıdır. Şehrin geçmişi ve sahip olduğu ticaret deneyimi sayesinde, ülkemizin ticaret merkezlerinden biri haline gelmiştir. 2017 verilerine göre nüfusunun %40‘ı 30 yaşın altında olan Kayseri, dinamik ve üretken yapısı ile son 10 yılda ihracat kapasitesini 2 kat büyütmüştür.

Bölgeler

Kayseri 2017 yılı verilerine göre Türkiye’nin 15. en yoğun ilidir. Toplam 16 ilçesi bulunmaktadır. Sırası ile bu ilçeler; Akkışla, Bünyan, Develi, Felahiye, Hacılar, İncesu, Kocasinan, Melikgazi, Özvatan, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Sarız, Talas, Tomarza, Yahyalı ve Yeşilhisar’dır. Şehrin en yoğun nüfusa sahip olan ve yatırım bölgesi haline gelen ilçeleri; Melikgazi, Talas ve Kocasinan’dır. Talas ve Kocasinan ilçeleri 2017 yılı verilerine göre yıllık satılık konut fiyatları yüzdelerini 1,40 seviyelerinde yükseltmişlerdir. Melikgazi ise nüfusun en yoğun olduğu ve merkez konumunda olan bir ilçe olması nedeniyle her zaman cazip pozisyondadır.

Gayrimenkul Değerleme Kayseri

Kayseri Emlak Piyasası

Kayseri Kültepe dünyanın ilk organize ticaret merkezi olarak görülmektedir. Dolasıyla Kayseri’nin bu denli dinamik bir ticaret yapısına sahip olması köklerinden gelmektedir. Şehrin  yüzölçümü 17.170 km2 iken planlı endüstri alanı yaklaşık toplam 47 milyon m2’dir. Kayseri çevresinde yer alan yaklaşık 15 şehir için sağlık, ticaret ve lojistik konularına transit oluşturmaktadır. Bu nedenle emlak piyasası oldukça hareketli ve dinamiktir. Son dönemlerde şehrin gelişmesine yönelik yapılan yatırımlar nedeniyle kentsel dönüşüm çalışmaları başlamıştır ve bu durum  emlak piyasasını olumlu yönde etkilemiştir. 2023 yılına kadar şehrin tüm alanlarında yapılacak değişiklikler ile Kayseri’yi akıllı şehir yapma hedefi bulunmaktadır. 2023 yılı hedeflenmiş olsa dahi birçok yatırım için düğmeye basıldı.

Şehrin ticaret ile canlı kalan dokusuna eklenen yatırımlar, son beş yılda satılık konut fiyatlarının yüzde 62 artmasına sebep olmuştur. Kocasinan, Talas ve Melikgazi ilçelerindeki kentsel dönüşüm ile konut alım ve satımı hızlanmıştır.

Gayrimenkul Değerleme Kayseri

Kayseri, yatırım yapmak isteyenler için gün geçtikçe cazip bir hal almaktadır. Özellikle ticari anlamda çok uygun bir yapısı bulunmaktadır. Şehirde 3 adet organize sanayi bölgesi ve ülkemizin en büyük serbest bölgesi bulunmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra 13 tane küçük sanayi sitesi ile üretim merkezi olan şehir sürekli yatırım almaktadır. 2017 yılında Kayseri’de 30.315 konut satışı yapılmıştır.  TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre 2018 yılı Mayıs ayına dek ise 10.543 konut satışı ile Kayseri emlak piyasası için ümit vermektedir. 

Kayseri’deki ev, iş yeri, fabrika, arsa, otel gibi gayrimenkullerin yasal durumundan veya fiyatından emin olmak için emlak ekspertiz hizmeti alın.

Kentsel dönüşüm ile hızlanan konut sayısı nedeniyle gelecek dönemde oldukça fazla konut alış-satışı yaşanacaktır. Bu işlemler sırasında konut – ev değerleme hizmeti almak, ileride yaşanabilecek sorunların önüne geçebilecektir. Kayseri’de gayrimenkul alımı yapacak olanlar, ileride yaşayabilecekleri hak ve maddi kayıplarının önüne geçmek için lisanslı uzmanlarımızdan ekspertiz hizmeti alabilir.

Niteliğine göre Kayseri’de en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri:

  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Teminat değerleme hizmetleri
  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)
  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri
  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri