Manisa’ da Gayrimenkul Değerleme (Ekspertiz) Hizmeti

Manisa ilinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz raporu hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul değerleme hizmetleri verdiğimiz Manisa ilinde, gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve bu ildeki emlak piyasasını kısaca inceliyor, Manisa’da yapılan konut satışlarının risk analizini yapıyoruz.

Türkiye’nin en kalabalık on dördüncü şehri olan Manisa 1.413.041 nüfusa sahiptir. Ege Bölgesi’nde yer almakta olup, kuzeyde Balıkesir, kuzeydoğuda Kütahya, doğuda Uşak, güneydoğuda Denizli, güneyde Aydın ve İzmir, batıda ise İzmir ili ile çevrilidir.

Kent ekonomisi genelde tarıma dayalıdır ve nüfusun çoğunluğu tarım ve hayvancılıkla uğraşır. Türkiye’nin en çok pamuk, tütün, üzüm ve zeytin üretilen ili Manisa’dır. Sanayi bakımından ileri olan şehir, İzmir’den sonra ikinci sanayi ve ticaret bölgesidir ve madencilikte de oldukça zengindir.

Manisa ili, tabiî güzellikleri ve tarihi eserleri de çok olan bir ilimizdir. Hâtuniye Külliyesi, Sultan Külliyesi, Murâdiye Külliyesi, Ulu Câmi, Manisa Kalesi bunlardan sadece bazılarıdır. Yeşilliği, ormanları, soğuk suları, kaplıcaları, serin yaylaları ile meşhur olan Manisa ilinde çok sayıda mesire alanı vardır. Ayrıca şifalı su kaynakları bakımından da çok zengindir.

Bölgeler

Manisa ilinde; Ahmetli, Akhisar, Alaşehir, Demirci, Gölmarmara, Gördes, Kırkağaç, Köprübaşı, Kula, Salihli, Sarıgöl, Saruhanlı, Selendi, Soma, Şehzadeler, Turgutlu, Yunusemre olmak üzere toplam 17 ilçe bulunmakta olup, en kalabalık ilçesi Yunusemre’dir.

Gayrimenkul Değerleme Manisa

Manisa Emlak Piyasası

İzmir’e yakınlığı ile gayrimenkul gelişme gösteren Manisa’da değerler, tarımsal arazileri ve sanayisinin gelişimi ile son yıllarda sürekli artış durumunda.
Gayrimenkul açısından, şehrin tercih edilmesinde şehir içi ulaşım kolaylığı, ticari hareketlilik, sanayi gelişimi, tarihsel doku gibi özellikleri avantaj sağlamaktadır.

Manisa’da tamamlanan, devam eden ve planlanan çok sayıda proje mevcuttur. Bunlardan bazıları; Manisa Prime, Ahmetli Kavşak Projesi, Salihli Gümüşçayı Masal Ormanı, Turgutlu Ovacık Doğal Gençlik Kampı’dır. 

Şehirde planlanan başlıca projeler arasında ise; Elektrikli Otobüs, Sarıgöl Kent Meydanı, Köprübaşı Cumhuriyet Caddesi geliyor. Bu projeler ile Manisa halkının konforlu bir yaşam sürmesi hedefleniyor.
Manisa OSB ve Muradiye Sanayi Bölgesi’nin otobana yakın konumlu olması, sanayi bölgelerinde değerleri artırmakta ve sağlanan istihdam ile konut piyasasını da etkilemektedir. Bununla birlikte bölgede tarımsal toprakların verimliliği, arazilerin değerinin her yıl artmasına neden olmaktadır.

Gayrimenkul Değerleme Manisa

Manisa ili daha çok tarım ve sanayi alanı yatırım bölgesi olması sebebi ile konut değerlemesinden sonra arazi, arsa ve fabrika değerlemesi ağırlık kazanmıştır. Tarım ve sanayi yatırım bölgelerinde her yıl artış gösteren değerlerin takip edilmesi ve güncel emlak fiyatlarının belirlenmesi karar aşamasında zorluk yaratmaktadır. Manisa’nın gelişmekte olan gayrimenkul sektörünün emlak piyasasına hakim olmayan yabancıların gayrimenkul yatırımcıları nedeniyle gayrimenkul değerleme (ekspertiz) hizmetlerine talebi giderek artmaktadır.

Manisa’daki arsa, iş yeri, otel, fabrika ve konut gibi gayrimenkullerin yasal durumundan veya fiyatından emin olmak için emlak ekspertiz hizmeti alın.

Manisa ölçeğinde TUIK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Manisa merkezi ve ilçelerinde 2018’in ilk çeyreğinde yapılan toplam konut satışı 7.986 adet olarak kayıtlara geçmiştir. Bankalar, kredi verdiği gayrimenkuller için finansal risklerini ölçmek adına satış öncesi lisanslı bir emlak eksperi tarafından değerleme hizmet alır.
Sonuç olarak Manisa’da yapılan toplam konut satışlarının yaklaşık 6’de 1’i konut – ev değerleme hizmeti alınarak yapılmıştır. Ancak geriye kalan 6’da 5’ini oluşturan konut satışlarının büyük bir kısmı konut – ev değerleme hizmeti alınmadan yani yasal durumu incelenmeden ve risklere açık bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bankalardan kredi talebi olmayan Manisa’daki gayrimenkul alıcıları, ileride yaşayabilecekleri hak ve maddi kayıplarının önüne geçmek için lisanslı uzmanlardan özel ekspertiz hizmeti alabilir.

Niteliğine göre Manisa’da en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri:

  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri
  • Teminat değerleme hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)
  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri