fbpx

MERSİN’DE GAYRİMENKUL DEĞERLEME (EKSPERTİZ) HİZMETİ

Mersin ilinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul değerleme hizmetleri verdiğimiz Mersin ilinde, gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve bu ildeki emlak piyasasını kısaca inceliyor, Mersin’de yapılan konut satışlarının risk analizini yapıyoruz.

Mersin Türkiye’nin güneyinde yer alan bir Akdeniz ve Türkiye’nin en büyük 11. şehridir. Son dönemlerde hızla modernleşmektedir. Mersin Limanı, Doğu Akdeniz Bölgesinin en önemli ticaret noktalarından birisidir. Limanın sahip olduğu konum, demiryolu, geniş tır filosu ve kapasitesi ile şehre ticari güç katmaktadır.

Mersin ekonomisi, liman sayesinde gelişmeye devam etmektedir. Şehrin konumu gereği yayla ve deniz turizmi konusunda yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Bölgeler

Mersin nüfusu 2017 yılı verilerine göre 1.793.931 kişidir. Yüzölçümü 15.853 km² olan şehrin; toplam 13 ilçesi bulunmaktadır. Sırası ile bu ilçeler; Akdeniz, Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Mezitli, Mut, Silifke, Tarsus, Toroslar ve Yenişehir’dir.

Şehrin nüfus yoğunluğu başta Tarsus olmak üzere, Toroslar, Akdeniz ve Yenişehir’dedir.

Mersin  ilinin son on yıldır düzenli olarak nüfusu artmaktadır.  Son 5 yıl içerisinde konut satış fiyatları %77 seviyelerinde artış göstermiştir.

Gayrimenkul Değerleme Mersin

Mersin Emlak Piyasası

Mersin emlak piyasasının yakından takip ettiği bir şehir. Özellikle yazlık konut taleplerinin en yüksek talep edildiği şehirler arasında yer alıyor. Harika bir sahil şeridine sahip olan ilde, sahil şeridinde yer alan konutlara ilgi büyük.

Yenişehir ve Mezitli ilçeleri kentsel dönüşümün çok az olması talebi bu yöne kaydırmıştır. Yazın tatil amacı ile gelen ve konut sahibi olmak isteyen İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesinden yatırımcının en çok tercih ettiği ilçelerdir.

En az talebi ise Akdeniz ve Toros bölgesi görmektedir. Sanayi, depo ve fabrika için tercih edilen bölgeler, genelde organize sanayide çalışan ya da sanayi yatırımı yapan yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir. Turizmin hareketlenmesi ile gelecek yıllarda Erdemli ve Silifke ilçelerinin de değer kazanması beklenmektedir.

Gayrimenkul Değerleme Mersin

Mersin 321 km sahil şeridi ile Türkiye’nin önemli sahil kentidir. Bu kıyıların yaklaşık 108 km’lik bölümünü doğal kumsallar meydana gelmektedir. Yüzyıllık bir geçmişi olan şehrin önemli tarihi ve turistik mekanları bulunmaktadır. Şehrin gelişmesi ile birlikte Akdeniz Bölgesinde Mersin oldukça dikkat çekmektedir. Coğrafi yapısı sebebiyle sorun olan şehir içi ulaşıma çözüm getirmek üzere hafif raylı sistem projesi hayata geçmektedir. 2021 yılında aktif olması beklenen hafif raylı sistem projesi ile şehrin değeri daha da aratacak ve piyasa rekabeti yükselecektir.

Mersin’deki arsa, iş yeri ve konut gibi gayrimenkullerin yasal durumundan veya fiyatından emin olmak için emlak ekspertiz hizmeti alın.

Mersin bölgesinin turizm yatırım bölgesi olması sebebi ile konut değerlemesinden hemen sonra otel değerlemesi ve turistik tesislerin değerlemesi ağırlık kazanmaktadır. Turizm bölgelerinin sürekli değişen dokusu ile farklılık gösteren değerlerin takip edilmesi ve güncel emlak fiyatlarının belirlenmesi karar aşamasında zorluk yaratmaktadır.

Mersin’in farklı ülkelerden ve illerden aldığı yoğun gayrimenkul talebinden dolayı Mersin emlak piyasasına hâkim olmayan yabancıların gayrimenkul değerleme (ekspertiz) hizmetlerine talebi giderek artmaktadır. 2018 verilerine göre Mersin, 2. el konut satışı rakamı 12.264 adettir. İlk el konut satış rakamlarına yakın seyir halinde olan  2. el konut rakamları piyasanın ne denli hareketli olduğunu göstermektedir.

Mersin ölçeğinde TUIK (Türkiye İstatistik Kurumu) verileri irdelendiğinde Meris merkezi ve ilçelerinde 2018 yılının Haziran ayına dek yapılan toplam konut satışı 18.381 adet olarak kayıtlara geçmiştir.

Bu sayının ipotekli satış kısmını oluşturan 5.421 tane satışın çoğu bankaların müşterilerine verdiği krediler sonucunda yapılan ipotekli satışlardan oluşmaktadır. Bankalar, kredi verdiği gayrimenkuller için finansal risklerini ölçmek adına satış öncesi lisanslı bir emlak eksperi tarafından değerleme hizmet alır. Sonuç olarak Mersin’de yapılan toplam konut satışlarının yaklaşık %30’u konut – ev değerleme hizmeti alınarak yapılmıştır. Ancak geriye kalan %70’lık konut satışlarının büyük bir kısmı konut – ev değerleme hizmeti alınmadan yani yasal durumu incelenmeden ve risklere açık bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bankalardan kredi talebi olmayan Mersin’de gayrimenkul alımı yapacak olanlar, ileride yaşayabilecekleri hak ve maddi kayıplarının önüne geçmek için Türkiye çapında gayrimenkul değerleme şirketi olarak hizmet verdiğimiz SPK lisanslı uzmanlarımızdan ekspertiz hizmeti alabilir.

Niteliğine göre Mersin’de en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri:

  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)
  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri
  • Teminat değerleme hizmetleri