Muğla’ da Gayrimenkul Değerleme (Ekspertiz) Hizmeti

Muğla ilinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz raporu hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul değerleme hizmetleri verdiğimiz Muğla ilinde, gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve bu ildeki emlak piyasasını kısaca inceliyor, Muğla’da yapılan konut satışlarının risk analizini yapıyoruz.

Türkiye’nin güneybatı köşesinde bulunan ve ülkemizin en uzun sahil şeridine sahip olan Muğla ilimiz, en kalabalık yirmi dördüncü şehirdir. 2017 itibariyle nüfusu 938.751 ulaşmıştır. Ekonomisinin temelini tarım ve turizm oluşturmakta olan ilimizin sanayi alanında ise tarıma dayalı sanayi tesisleri bulunmaktadır. Muğla’da bulunan tarım alanları, Türkiye’deki toplam tarım alanının yaklaşık olarak %0,96’sını, Ege Bölgesi’ndeki toplam tarım alanının ise %8,21’ini oluşturmaktadır. Ayrıca balık üretiminde de Türkiye’de birinci sıradadır.

Türkiye’nin en fazla turist çeken illerinden biri olan Muğla, 2017 yılında 2.089.503 turiste ev sahipliği yapmıştır. Kültürel varlıkları koruma açısından da oldukça gelişmiş olup, geçmişi asırlara dayanmakta, tarihin izlerini birbirinden güzel antik kentleriyle ve ilginç miraslarıyla günümüze kadar taşımaktadır.

Bölgeler

13 ilçesi bulunan ilimizin, toplam nüfusu göz önünde bulundurulduğunda en büyük 3 ilçesi Bodrum, Fethiye ve Milas’tır. Diğer ilçeleri; Dalaman, Datça, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Menteşe, Ortaca, Seydikemer, Ula ve Yatağan olarak sıralanabilir.

Gayrimenkul Değerleme Muğla

Muğla Emlak Piyasası

Muğla’nın ilçelerinden birisi olan ve Türkiye’nin turizm cenneti sayılan Bodrum, doğal güzelliklerin yanı sıra eğlence hayatı ile de turistlerin ilgisini çeken merkezlerden biri haline gelmiştir. Üst düzey grupların tercih ettiği bölgede, villa ve rezidans gibi tatil köyü tipi otel projeleri de geliştirilmektedir. Koyları, doğası, güneşi, iklimi, marinası ve sosyal hayatı Bodrum’un değerini artırmaktadır ve nitelikli projelere imza atan şirketlerin sunduğu seçenekler yatırımcıları cezbetmektedir. Fethiye, son yıllarda ekstrem sporlara yurt içi ve yurt dışından talebin artması ile yükselme gösteren bölgeler arasında olup, öncelikli olarak Tuzla, Taşyaka, Babataşı, Ovacık ve Hisarönü beldeleri yer alırken, ilçenin gayrimenkulde gelişim potansiyeline sahip bölgesi Karagedik olmuştur. 

İmarlı arsa yüksek stokunun bölgede yer alması, İzmir yoluna yakınlığı gibi etkenler, bölgeyi yatırımcılar için cazip hale getiriyor. Milas’ta arsa fiyatlarının diğer büyük ilçelere göre çok daha uygun olması, Muğla şehir merkezine daha yakın konumda olması ve imara uygun yapılaşma alanın daha fazla olması yerli müteahhit ilgisini çekmektedir. Aynı zamanda Bodrum – Milas havalimanı ilçe merkezine yakınlığı sayesinde ilçenin konaklama ağırlıklı yapılaşmasında ve turizm yatırımcılarının gözdesi haline getirmiştir.

Gayrimenkul Değerleme Muğla

Muğla ili turizm yatırım bölgesi olması sebebi ile konut değerlemesinden hemen sonra otel değerlemesi ve turistik tesislerin değerlemesi ağırlık kazanmaktadır. Turizm bölgelerinin sürekli değişen dokusu ile farklılık gösteren değerlerin takip edilmesi ve güncel emlak fiyatlarının belirlenmesi karar aşamasında zorluk yaratmaktadır. Muğla’nın gelişmekte olan gayrimenkul sektörünün emlak piyasasına hakim olmayan yabancıların gayrimenkul yatırımcıları nedeniyle gayrimenkul değerleme (ekspertiz) hizmetlerine talebi giderek artmaktadır.

Muğla’daki arsa, otel, iş yeri, konut ve fabrika gibi gayrimenkullerin yasal durumundan veya fiyatından emin olmak için emlak ekspertiz hizmeti alın.

Muğla ölçeğinde TUIK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Muğla merkezi ve ilçelerinde 2018’in ilk çeyreğinde yapılan toplam konut satışı 5.600 adet olarak kayıtlara geçmiştir. Bu sayının ipotekli satış kısmını oluşturan 1.647 tane satışın çoğu bankaların müşterilerine verdiği krediler sonucunda yapılan ipotekli satışlardan oluşmaktadır. Bankalar, kredi verdiği gayrimenkuller için finansal risklerini ölçmek adına satış öncesi lisanslı bir emlak eksperi tarafından değerleme hizmet alır.
Sonuç olarak Muğla’da yapılan toplam konut satışlarının yaklaşık 4’te 1’i konut – ev değerleme hizmeti alınarak yapılmıştır. Ancak geriye kalan 4’te 3’ünü oluşturan konut satışlarının büyük bir kısmı konut – ev değerleme hizmeti alınmadan yani yasal durumu incelenmeden ve risklere açık bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bankalardan kredi talebi olmayan Muğla’daki gayrimenkul alıcıları, ileride yaşayabilecekleri hak ve maddi kayıplarının önüne geçmek için lisanslı uzmanlardan özel ekspertiz hizmeti alabilir.

Niteliğine göre Muğla’da en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri:

  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)
  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri
  • Teminat değerleme hizmetleri
  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri