ORDU’ DA GAYRİMENKUL DEĞERLEME (EKSPERTİZ) HİZMETİ

Ordu ilinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz raporu hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul değerleme hizmetleri verdiğimiz Ordu ilinde, gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve bu ildeki emlak piyasasını kısaca inceliyor, Ordu’da yapılan konut satışlarının risk analizini yapıyoruz.

Ordu; Giresun, Samsun, Sivas ve Tokat ile komşu bir Karadeniz şehridir. 100 km’lik sahil şeridine sahip olan şehrin, 60 km’lik alanı kumsallardan oluşmaktadır. Bu özelliği sebebiyle diğer Karadeniz şehirlerinden ayrışmaktadır.

Ordu, Doğu Karadeniz Bölgesinin kapısı konumundadır. Kumsalları, bitki örtüsü, yaylaları ile kültür ve doğa turizmi için gelecek vaat etmektedir.

Bölgeler

Ordu nüfusu 2017 yılı verilerine göre 742.341 kişidir. Yüzölçümü 303,6 km² olan şehrin; toplam 19 ilçesi bulunmaktadır. Sırası ile bu ilçeler; Akkuş, Altınordu, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gülyalı, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Kabataş, Korgan, Kumru, Mesudiye, Perşembe, Ulubey ve Ünye’dir.

Şehrin nüfus yoğunluğu Altınordu, Ünye ve Fatsa’da bulunmaktadır. En az nüfusa sahip ilçesi ise Kabadüz’dür.

Ordu ilinin son yıllarda oldukça gelişim göstermiştir. Son 5 yıl içerisinde konut satış fiyatları %95 seviyelerinde artış göstermiştir.

Gayrimenkul Değerleme Ordu

Ordu Emlak Piyasası

Ordu yerli ve yabancı yatırımların tercih ettiği Karadeniz şehirleri arasında yer alıyor. Son yıllarda hareketlenen emlak piyasası ile gayrimenkul sektöründe adından söz ettirmektedir.

Yatırımcıların şehre olan ilgisi sonucu birçok kentsel dönüşüm ve ulaşım projeleri hayata geçmektedir. Özellikle Şirinevler sitesi olarak geçen alanda hayata geçen kentsel dönüşüm projesi bölgeyi hareketlendirmiştir. Şehrin gözbebeği olan Altınordu ilçesine ise konut projeleri inşa edilmeye başlanmıştır. Bu projeler ile şehrin değeri daha da artacaktır.

Gayrimenkul Değerleme Ordu

Ordu ilinin Doğu Karadeniz Sahil Yolu Projesi ile ulaşım standardı yükselmiştir. 2015 yılı itibariyle faaliyet geçen Ordu Havalimanı ile Avrupa ve Türkiye içi ulaşım kolaylığı sağlanmıştır. Ayrıca havalimanın bir özelliği de deniz üzerine inşa edilmiş ilk havalimanı olmasıdır.

Fatsa ve Ünye’de yer alan liman ve iskele sayesinde deniz taşımacılığı da bölgeye ekonomik değer katmaktadır. Turizmin de katkı sağlaması ile birlikte Ordu, Karadeniz bölgesinin yükselen bir değeri olma yolunda ilerlemektedir. 

Ordu’daki konut, iş yeri, otel ve arsa gibi gayrimenkullerin yasal durumundan veya fiyatından emin olmak için emlak ekspertiz hizmeti alın.

Ordu farklı ülkelerden ve illerden aldığı yoğun gayrimenkul talebinden dolayı Ordu emlak piyasasına hâkim olmayan yabancıların gayrimenkul değerleme (ekspertiz) hizmetlerine talebi giderek artmaktadır. 2018 verilerine göre Ordu, 2. el konut satışı rakamı 2.161 adettir. İlk el konut satış rakamlarına yakın seyir halinde olan 2. el konut rakamları piyasanın ne denli hareketli olduğunu göstermektedir.
Ordu ölçeğinde TUIK (Türkiye İstatistik Kurumu) verileri irdelendiğinde Mersis merkezi ve ilçelerinde 2018 yılının Haziran ayına dek yapılan toplam konut satışı 4.710 adet olarak kayıtlara geçmiştir.

Bu sayının ipotekli satış kısmını oluşturan 1.811 tane satışın çoğu bankaların müşterilerine verdiği krediler sonucunda yapılan ipotekli satışlardan oluşmaktadır. Bankalar, kredi verdiği gayrimenkuller için finansal risklerini ölçmek adına satış öncesi lisanslı bir emlak eksperi tarafından değerleme hizmet alır. Sonuç olarak Ordu’ da yapılan toplam konut satışlarının yaklaşık %38’si konut – ev değerleme hizmeti alınarak yapılmıştır. Ancak geriye kalan %62’lik konut satışlarının büyük bir kısmı konut – ev değerleme hizmeti alınmadan yani yasal durumu incelenmeden ve risklere açık bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bankalardan kredi talebi olmayan Ordu’ da gayrimenkul alımı yapacak olanlar, ileride yaşayabilecekleri hak ve maddi kayıpların önüne geçmek için Türkiye çapında gayrimenkul değerleme şirketi olarak hizmet verdiğimiz SPK lisanslı uzmanlarımızdan ekspertiz hizmeti alabilir.

Niteliğine göre Ordu’da en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri:

  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)
  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri
  • Teminat değerleme hizmetleri