Rize’de Gayrimenkul Değerleme (Ekspertiz) Hizmeti

Rize ilinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz raporu hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul değerleme hizmetleri verdiğimiz Rize ilinde, gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve bu ildeki emlak piyasasını kısaca inceliyor, Rize’de yapılan konut satışlarının risk analizini yapıyoruz.

Rize, Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz bölümünde yer alır. Mükemmel tatları, yemyeşil yayları ve tertemiz havası ile ülkemizin en değerli şehirleri arasındadır.

Bahar ve yaz aylarında hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak adreslerinden birisine dönüşmüş olan Rize, gün geçtikçe gelişmektedir. Türkiye’nin en fazla yağış alan ili olması nedeniyle bulunduğu yüz ölçümünün neredeyse yarısı yeşillikler ile kaplıdır. Yeşilin her tonuna rastlanan şehir, mevcut ağaçları ile Türkiye ormanlarının %25’ine sahiptir.

Bölgeler

Rize nüfusu 2017 yılı verilerine göre 331.041 kişidir. Yüzölçümü 3.920 km² olan şehrin toplam 12 ilçesi bulunmaktadır. Sırası ile bu ilçeler; Ardeşen, Çamlıhemşin, Çayeli, Derepazarı, Fındıklı, Güneysu, Hemşin, İkizdere, İyidere, Kalkandere, Merkez ve Pazar’dır.

Şehrin nüfus yoğunluğu Merkez’de toplanmıştır. Çayeli ve Ardeşen ise diğer ilçelere kıyasla daha fazla talep gören ilçelerdir. 2014 yılından bu yana nüfusu artmaktadır.  Son 3 yıl içerisinde konut satış fiyatları %40 seviyelerinde artış göstermiştir.

Gayrimenkul Değerleme Rize

Rize Emlak Piyasası

Rize emlak piyasası oldukça hareketlidir. Turizmin bölgeyi giderek hareketlenmesi ile birlikte şehir değer kazanmıştır. Son 3 yılda satılık konut fiyatlarında oldukça ciddi bir artış yaşanmıştır. Rize AVM’nin şehre büyük katkısı olmuştur. Türkiye’nin en büyük teleferik sistemi olmaya aday ve Kaçlar Dağlarına yapılacak proje ile de bölge renklenmiştir. Ek olarak olan Batı Park Projesi ile de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğrencileri hedeflenmiştir ve tüm bu yatırımlar Rize’ye değer katmıştır.

Şehir içerisindeki en popüler yer Fener Mahallesi Bölgesi ve Sahil kesimidir. Bu bölgeler şehrin merkezinden az da olsa uzaktadır.  Fakat üniversiteye yakın olduğu için oldukça talep görmektedir.Gündoğdu Beldesinin şehre bağlanması, bölgeyi cazip hale getirmiştir. Belde sahil şeridinde yer aldığı olduğu için emlak piyasası hareketlenmiştir.

Gayrimenkul Değerleme Rize

Rize gün geçtikçe değer kazanmaktadır. Sadece yerli yatırımcıların değil, yabancı yatırımcılarında dikkatini çekmektedir. Bölgeye yapılan yatırımlar ile yaşam kalitesi yükselen şehre oldukça büyük talep vardır.

Mevcut ekonomisini çay, çay işleme, su ve orman ürünlerinden elden eden şehir, faal nüfusunun yaklaşık %70’nin çalışması ile gelişmeye devam etmektedir. Üreten ve sanayileşen yapısı ile Rize, gelecekte Karadeniz Bölgesinin merkezi olmaya adaydır.

Türkiye’nin her yerindeki konutlar için bir ev ekspertiz hizmetinden yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın.

Rize ili TUIK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre 2017 yılı içerisinde 3.768 adet konut satışı gerçekleşmiştir. 2018 yılı Haziran ayı satışları ile birlikte toplam konut satışı ise 1.071 adet olarak kayıtlara geçmiştir. 2018 yılı içerisinde Haziran ayına dek gerçekleşen ipotekli konut satış rakamı 528 adet olmuştur.
Bankalar, kredi verdiği gayrimenkuller için finansal risklerini ölçmek adına satış öncesi lisanslı bir emlak eksperi tarafından değerleme hizmeti alır. Rize’de yapılan toplam gayrimenkul satışlarının yaklaşık %49’ü konut – ev değerleme hizmeti alınarak yapılmıştır. Ancak geriye kalan %51’lik gayrimenkul satışlarının büyük bir kısmı konut – ev değerleme hizmeti alınmadan, yasal durumu incelenmeden, risklere açık bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bankalardan kredi talebi olmayan Rize’deki gayrimenkul alıcıları, ileride yaşayabilecekleri hak ve maddi kayıplarının önüne geçmek için lisanslı uzmanlardan özel ekspertiz hizmeti alabilir.

Niteliğine göre Rize’de en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri:

  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)
  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri
  • Teminat değerleme hizmetleri