SAMSUN’ da Gayrimenkul Değerleme (Ekspertiz) Hizmeti

Samsun ilinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz raporu hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul Değerleme hizmetleri verdiğimiz Samsun ilinde, gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve bu ildeki emlak piyasasını kısaca inceliyor, Samsun’da yapılan konut satışlarının risk analizini yapıyoruz.

Samsun ülkemizdeki en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Eski Taş Çağına dek uzanan tarihi ile Pers, Makedonya, Pontus, Roma, Bizans, Danişment, Selçuklu ve Osmanlı gibi bir çok devlet için yerleşim merkezi olmuştur.

Milli Mücadele döneminde Samsun ilk adımın atıldığı şehir olması sebebiyle tarihimizde özel bir yeri vardır. Dünden bugüne Samsun,  Anadolu bölgesinin Karadeniz hattı üzerinden dünyaya açılan bir kapıdır.

Bölgeler

Samsun nüfusu 2017 yılı verilerine göre 1.312.990 kişidir. Yüzölçümü 9.352 km² olan şehrin; toplam 17 ilçesi bulunmaktadır. Sırası ile bu ilçeler; 19 Mayıs, Alaçam, Asarcık, Atakum, Ayvacık, Bafra, Canik, Çarşamba, Havza, İlkadım, Kavak, Ladik, Salıpazarı, Tekkeköy, Terme, Vezirköprü ve Yakakent’tir.

Şehrin en yoğun nüfusa sahip olan ve yatırım bölgesi haline gelen ilçeleri; İlkadım, Atakum, Bafra ve Çarşamba’dır. Son 5 yıl içerisinde konut satış fiyatları %55 seviyelerinde artış göstermiştir.

Samsun, Karadeniz bölgesinde olmasına rağmen kentleşmeye uygun bir coğrafi yapıya sahiptir.  Diğer büyük şehirler ile ana ulaşım hattının içerisinde yer aşması bölgeyi canlı tutmaktadır. Liman şehri olması sebebiyle deniz ticareti için değerli olan şehrin, son yıllarda yakaladığı çıkış ivmesini koruyarak değer kazanmaya devam edeceği düşünülmektedir.

Gayrimenkul Değerleme Samsun

Samsun Emlak Piyasası

Karadeniz bölgesinde yer alan Samsun, bölgenin dinamikleri ve sosyo-kültürel dokusu incelendiğinde diğer bölge şehirlerinden ayrışmaktadır. Süratle gelişen Samsun son yıllarda Karadeniz bölgesinin metropol şehri olmak yolunda hızla ilerlemektedir.

Samsun dengeli ve yumuşak iklimi, deniz ve kültürel turizm imkanları, ulaşım olanakları ile sadece Karadeniz bölgesinin değil, ülkemizin de değerli bir şehridir. Bu nedenle son 5 yıllık süreçte ciddi nüfus artışı yaşanmıştır.  İl merkezinde yoğunlaşan şehirleşme civar ilçelere doğru genişlemektedir. Yaşanan genişleme ile birlikte Atakum İlçesi oldukça fazla talep görmektedir. Atakum İlçesi son 10 yılda konut sayısını ikiye katlamıştır.

İlkadım ilçesinde planlanan kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçmesi ile şehrin görünen yüzünden değişiklik yaşanacaktır. Samsun için planlanan ; kent yaşam alanları, ticaret merkezleri, sanayi ve spor alanlarının tamamlanması ile birlikte İlkadım, Atakum, Canik ve Tekkeköy gibi ilçelerin hareketlenmesi beklenmektedir.

Gayrimenkul Değerleme Samsun

Karadeniz’in en büyük şehri olan Samsun dört ulaşım alt yapısına sahip stratejik şehirlerden birisidir. Karadeniz ve Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler ile gerçekleştirilecek lojistik ağının merkezi olma yolunda ilerlemektedir.  Anadolu bölgesinin transfer, ihracat ve üretim transferi için çalışmalar yapılmaktadır.

Ülkemize giriş yapan enerji ağının koridor girişlerinin olduğu şehir, enerji yatırımları için de cazip pozisyondadır. Sağlık turizmi, tarım potansiyeli ve yetişmiş ara elemanları ile şehir her geçen gün yatırımcıların daha fazla dikkatini çekmektedir.

Samsun’daki fabrika, ev, iş yeri, arsa ve konut gibi gayrimenkullerin yasal durumundan veya fiyatından emin olmak için emlak ekspertiz hizmeti alın.

Samsun ili TUIK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre 2017 yılı içerisinde 24.176 adet konut satışı gerçekleşmiştir. 2018 yılı Temmuz ayı satışları ile birlikte toplam konut satışı ise 13.866 adet olarak kayıtlara geçmiştir. 2018 yılı içerisinde gerçekten ipotekli konut satış rakamı 3.597 adet olmuştur.
Bankalar, kredi verdiği gayrimenkuller için finansal risklerini ölçmek adına satış öncesi lisanslı bir emlak eksperi tarafından değerleme hizmet alır. Sonuç olarak Samsun’da yapılan toplam konut satışlarının yaklaşık %30’u konut – ev değerleme hizmeti alınarak yapılmıştır. Ancak geriye kalan %70’lik konut satışlarının büyük bir kısmı konut – ev değerleme hizmeti alınmadan yani yasal durumu incelenmeden ve risklere açık bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bankalardan kredi talebi olmayan Samsun’daki gayrimenkul alıcıları, ileride yaşayabilecekleri hak ve maddi kayıplarının önüne geçmek için lisanslı uzmanlardan özel ekspertiz hizmeti alabilir.

Niteliğine göre Samsun’da en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri:

  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)
  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri
  • Teminat değerleme hizmetleri