Trabzon’ da Gayrimenkul Değerleme (Ekspertiz) Hizmeti

Trabzon ilinde lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ekspertiz raporu hizmetinden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanın, tapu işlemlerinizi güvenle yapın!

Gayrimenkul değerleme hizmetleri verdiğimiz Trabzon ilinde, gayrimenkul hareketlerinin bölgelere göre dağılımını ve bu ildeki emlak piyasasını kısaca inceliyor, Trabzon’da yapılan konut satışlarının risk analizini yapıyoruz.

Türkiye’nin Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Trabzon, yüz ölçümüyle ülke topraklarının % 0,6’sını oluşturmakta ve güneyinde uzanan dağlar Karadeniz kıyısına kadar uzanmaktadır. Rize, Bayburt, Gümüşhane, Giresun illerine komşu olan Trabzon şehri Karadeniz’in en gelişmiş 2. ili durumundadır.

Bol oksijenli yaylaları, yöresel yemekleri ve kendine özgü lezzetleriyle, yeşilin ve mavinin aynı anda bulunduğu şehir, adını tüm dünyaya bu özelliğiyle duyurmuş ve her sene büyük ölçüde turist çeken bir tatil bölgesi haline gelmiştir. Tarım potansiyelinde çay ve fındık ilk sıralarda gelmektedir. İklim şartlarının uygunluğu sayesinde de hayvancılık ve ormancılıkta oldukça gelmiştir.

Bölgeler

Trabzon ilinde; Merkez ilçe (Trabzon), Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Of, Sürmene, Şalpazarı, Tonya, Vakfıkebir ve Yomra ilçeleri bulunmaktadır. En yüksek nüfusa sahip merkez ilçesi Ortahisar’dır.

Gayrimenkul Değerleme Trabzon

Trabzon Emlak Piyasası

Arap turistlerin son yıllarda Trabzon’a gösterdiği ilgi otellerdeki doluluk oranın büyük ölçüde artmasını sağlamıştır. İklim koşulları, doğal güzellikleri ve yatırım imkanı, bölgeyi seçmelerinde önemli bir etken olarak gösterilebilir. Arap yatırımcıların, gayrimenkul yatırımına gösterdiği ilgi de konut fiyatlarının yükselmesine neden olmuştur. Daha çok doğu bölgesindeki yerleşim yerlerini tercih etmeleri sebebiyle bu bölgede konut fiyatları, Trabzon’un diğer yerlerine oranla daha yüksek seyretmektedir. Satılık ve kiralık gayrimenkul fiyatlarındaki artıştan en çok etkilenen ilçe ise Ortahisar olmuştur.

Yomra ilçesi, 5 yıldızlı otellere ev sahipliği yapmasından dolayı Arap turistlerin büyük bölümünü misafir etmekte ve son yıllarda kenti beğenerek konut almak isteyen turistlere de farklı konfor ve fiyatlarda daire seçenekleri sunmaktadır.
İlçe de son yıllarda yoğun olarak gayrimenkul satışı yapılmıştır. 2015 yılında hizmete giren Ordu-Giresun havalimanı, bölge de arsa fiyatlarının yükselmesine neden olmuş ve bu yükselme nedeniyle satış oranları oldukça düşmüştür.

Gayrimenkul Değerleme Trabzon

Trabzon ili Arap turistler için yatırım bölgesi olması sebebi ile özellikle Yomra ilçesinde konut değerlemesinden hemen sonra otel arazileri değerlemesi ve turistik tesislerin değerlemesi ağırlık kazanmaktadır. Turizm bölgelerinin sürekli değişen dokusu ile farklılık gösteren değerlerin takip edilmesi ve güncel emlak fiyatlarının belirlenmesi karar aşamasında zorluk yaratmaktadır. Arap turistlerin bölgeye büyük yatırımlar yapmaları, gayrimenkul sektörünün emlak piyasasına hakim olmamaları nedeniyle gayrimenkul değerleme (ekspertiz) hizmetlerine talep giderek artmaktadır. 

Trabzonda’ki arsa, otel, iş yeri, konut ve fabrika gibi gayrimenkullerin yasal durumundan veya fiyatından emin olmak için emlak ekspertiz hizmeti alın.

Muğla ölçeğinde TUIK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Trabzon merkezi ve ilçelerinde 2018’in ilk çeyreğinde yapılan toplam konut satışı 3.795 adet olarak kayıtlara geçmiştir. Bu sayının ipotekli satış kısmını oluşturan 714 tane satışın çoğu bankaların müşterilerine verdiği krediler sonucunda yapılan ipotekli satışlardan oluşmaktadır. Bankalar, kredi verdiği gayrimenkuller için finansal risklerini ölçmek adına satış öncesi lisanslı bir emlak eksperi tarafından değerleme hizmet alır.
Sonuç olarak Trabzon’da yapılan toplam konut satışlarının yaklaşık 9’da 1’i konut – ev  değerleme hizmeti alınarak yapılmıştır. Ancak geriye kalan 9’da 8’ini oluşturan konut satışlarının büyük bir kısmı konut – ev değerleme hizmeti alınmadan yani yasal durumu incelenmeden ve risklere açık bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bankalardan kredi talebi olmayan Trabzon’daki gayrimenkul alıcıları, ileride yaşayabilecekleri hak ve maddi kayıplarının önüne geçmek için lisanslı uzmanlardan özel ekspertiz hizmeti alabilir.

Niteliğine göre Trabzon’da en çok yapılan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) türleri:

  • İnşaat seviye tespit, ilerleme değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Proje değerlemesi ve fizibilite çalışmaları hizmetleri
  • Teminat değerleme hizmetleri
  • İmarlı arsa, imarsız arazi (tarla, bahçe) değerlemesi (ekspertizi)
  • Ticari işyeri (dükkan, ofis, mağaza) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Kentsel dönüşüme yönelik değerleme (ekspertiz) hizmetleri
  • Benzin istasyonu (akaryakıt istasyonu) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Konut (daire, villa) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Ticari bina (plaza, iş merkezi, alışveriş merkezi) değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri
  • Otel, motel, tatil köyü ve turistik tesis değerlemesi (ekspertizi) hizmetleri