İmar Barışı Başvurusunda Sık Yapılan Hatalar

İmar mevzuatı ve ruhsata aykırı yapılar affediliyor, yapı kayıt belgesi verilerek yasal hale getiriliyor. Peki ama yapı sahibi hatalı beyanda bulunmuşsa ne olacak? Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygulamaya konulan “İmar Barışı” düzenlemesi kapsamında, 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış olan imara aykırı veya ruhsatı olmayan yapılar yapı sahibinin beyanına göre kayıt altına alınıyor ve bu yapılara yapı kayıt belgesi veriliyor. Uzmanlar, yapı sahibinin yanlış beyanda bulunulması halinde sonradan ciddi sıkıntılar yaşanabileceği kanaatinde. İmar barışına yönelik yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi veren, Tapu Eksperi Genel Müdürü Engin Yalçın “Ruhsata aykırılıkların doğru beyan edilmemesi sonucunda yapı kayıt belgesinin iptal edilmesi, yalan ve yanlış beyan suçundan dolayı yapı sahibi hakkında ceza davasının açılması söz konusu olacaktır. Böyle bir durumda yapı kayıt belgesi bedeli de iade edilmeyecektir. Her ne kadar şu anda bu başvuruların ne şekilde denetleneceğine ilişkin bir düzenleme bulunmasa da imar barışı süreci sonrasında bu başvuruların doğru olup olmadığı konusunda ciddi bir denetim sürecinin başlayacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Neden hata yapılıyor?

Başvuru sahiplerinin yanlış beyanda bulunması, büyük ölçüde resmi incelemeler ve teknik ölçümlerin doğru bir şekilde yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Benzer şekilde başvuruyu kimin yapacağı konusunda da mevzuat yapı sahiplerini tereddütte bırakmaktadır. Bilhassa yapının, iskanlı olup olmaması başvuru sürecinde izlenecek yöntemi değiştirmektedir. Şöyle ki, yapıda birden fazla daire ve iş yeri varsa yapının yapı kullanma izni (iskanı) olup olmamasına göre bir ayrım yapılır: İskanı bulunmayan yapılarda tüm yapıdaki aykırılıklar beyan edilerek ana yapının (bloğun) tamamı için başvuru yapılması gerekir. Bloklardan oluşan projelerde başvurunun kat maliklerinin bireysel olarak kendi mülkleri için değil, ortak bir karar ile blok bazında başvuru yapılması gerekir, yapı maliklerinden herhangi biri tüm yapıdaki ruhsatsız veya ruhsata aykırılıklar için bloğun toplam yapı kayıt belgesi bedelini tek başına ödeyerek müracaatta bulunabilir. Başvuru sahibi ödediği bu bedeli yasal olarak diğer kat maliklerinden talep etme hakkına sahiptir. İskanı olan yapılarda ise her bir bağımsız bölüm maliki kendi bağımsız bölümündeki aykırılıklar hakkında bireysel olarak başvuruda bulunarak yapı kayıt belgesi alabiliyor. 

İmar Barışı Başvurusunda Sık Yapılan Hatalar

Vatandaşların en çok hatalı başvuru yaptığı yapı türünün ise tamamen kaçak ve ruhsatsız yapılar olduğunu belirten Tapu Eksperi Genel Müdürü Yalçın, bu yapılarda bina oturumunun, kat sayısının ve katların metrekaresinin yanlış ölçülmesinin, hatalı başvuru yapılmasının altında yatan başlıca neden olduğunu belirtti. Sık karşılaşılan hatalardan bir diğeri ise hazine ve orman arazileri üzerinde yer alan kaçak yapılar için başvuru yaparken, yapının oturduğu alan için değil de yapının kullanımında olan bahçesi ile birlikte yapı kayıt belgesinin verileceğinin zannedilmesidir. Bir örnekle açıklamak gerekirse orman veya hazine arazisi içinde 2000 m2 bahçesi olan ve 150 m2 taban oturumu toplamda ise 300 m2 kullanımı olan 2 katlı bir yapı için yapı kayıt belgesi başvurusu 2 katlı yapının tamamı ve yalnızca bina oturum alanı olan 150 m2 için yapılabilecektir. Sanıldığının aksine yapı kullanımına ait olan 2000 m2 bahçe alanı için yapı kayıt belgesi ve buna bağlı bir tapu düzenlenemeyecek olmasıdır. Bu ve bunun gibi hatalardan kaçınmak ve bir defaya mahsus verilmiş bu imkandan sorunsuz bir şekilde faydalanmak için uzmanlardan destek alınması tavsiye ediliyor. Türkiye çapında gayrimenkul değerleme hizmetleri sunan Tapu Eksperi, imar barışı başvuru aşamasında SPK lisanslı eksper gayrimenkul Türkiye’nin neresinde olursa olsun yapıların imar mevzuatına aykırılıklarını tespit ediyor, ölçüyor ve raporluyor. Böylelikle başvuru sahibinin yanlış beyanda bulunmasına önüne geçmesine yardımcı oluyor. Ayrıca avukat ve SPK lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanlarından oluşan teknik ekibiyle imar barışı hakkındaki tüm teknik konularda danışmanlık hizmeti ve e-Devlet kapısı üzerinden yapı kayıt belgesi başvuru danışmanlığı hizmeti vermektedir. Tapu Eksperi tarafından sunulan tüm bu hizmetler hakkında detaylı bilgiye İmar Barışı sayfamızda bulabilirsiniz.

Haberdar Olun!

Haberdar Olun!

En son güncel haberleri almak için mail listemize katılın

Teşekkürler Ederiz..