E-Devlet Kapısı Üzerinden İmar Barışı
İmar barışından faydalanmak için e-devlet kapısı üzerinden başvuru yapmadan önce edinmeniz gereken bilgiler aşağıdaki gibidir; 

E-Devlet şifresi:

Öncelikle başvuru yapılabilmesi için geçerli bir e-Devlet şifresinin olması gerekmektedir. Yok ise, Ptt şubelerinden 2 TL karşılığında şifre alınabilmektedir. Bunun dışında interaktif bankacılık şifresi ile de e-Devlet kapısına ücretsiz olarak ulaşılabilir.

Geçerli bir cep telefonu numarası ve e-posta adresi :

Başvuru sürecinin takip edilebilmesi ve başvuru aşamalarının hızlı bir şekilde bildirile bilmesi için, sisteme kayıtlı cep telefonu numarasının ve e-posta adresinin güncel olması gerekmektedir.

Beyan edilecek yapının adresi:

İmar Barışına konu olan gayrimenkulün ada / parsel konumu ile açık adres konumunun örtüşmesi gerekmektedir.

Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri:

İmar Barışana konu mülk tapulu ise ada parsel bilgileri ( zaman zaman belediyelerin imar planı çalışmaları nedeniyle ada/parsel numaralarında değişiklikler olabilmekte olup ada/parsel bilgisinin güncelliği teyit edilmelidir. )

Toplam inşaat alanı: (konutların ve ticari birimlerin ayrı ayrı toplam alanları(m²) )

İmar Barışına konu gayrimenkulün toplam inşaat alanın, ayrıca detaylı olarak ticari ve konut amaçlı kullanım alanları ayrı ayrı açıkça belirtilmelidir. (Örn:Toplam Konut Alanı: 1000 m2, Toplam Dükkan Alanı: 275 m2)

Yapıdaki konut ve ticari birim sayısı

İmar Barışına konu gayrimenkulün içinde 1 den fazla birim var ise bunların ticari veya konut amaçlı kullanılan birimlerinin sayıları belirtilmelidir.(Örn:Toplam Konut  Adedi: 18, Toplam İşyeri Adedi: 2)

Arsa / Arazinin emlak vergi birim değeri(TL/m2) :

İmar Barışına konu gayrimenkul müstakil yapılı ve arsa alanına sahip ise bağlı olduğu belediyeden arsa / arazi rayiç  m² birim fiyatına göre rayiç bedel beyan edilmelidir.

Yapının bulunduğu arsanın alanı:

İmar Barışına konu gayrimenkulün tapusu var ise tapu da belirtilen m²’si, tapusuz (hazine arazisi) ise beyan edilen alan baz alınacaktır.

Yapı sınıfı:

İmar Barışına konu gayrimenkul için e-devlet sisteminin sunacağı seçeneklerden uygun olan seçilmelidir.

İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi:

İmar Barışına konu gayrimenkulün eğer mimari projesi mevcut ise proje dışı aykırılıkları, büyütme alanları ve mevcut kullanım alanı belirlenerek beyan edilmelidir. Mimari projesi bulunmayan bir yapı ise yapının tamamı ayrıntılı anlatılmalı ve mevcut kullanım alanı beyan edilmelidir.

Yapıyı gösteren ve aykırılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf:

İmar Barışına konu gayrimenkul de yapılan aykırı bölümler saptandıktan sonra fotoğraflanıp, jpg, jpeg, veya png dosya formatında olmalıdır.

Yukarıda belirtilmiş olan E-devlet üzerinden yapılacak olan müracaatlar için gerekli olan bilgilerin ilk 2 bölümü şahsi bilgiler olduğu için başvuru sahibi tarafından rahatlıkla edinebilinir. Devamında yer alan 9  bölüm teknik bilgi içerdiğinden dolayı yanlış beyanda bulunmamak için uzman görüşüne ve araştırmasına ihtiyaç duyulabilirsiniz. Bu durumda lisanslı bir gayrimenkul değerleme uzmana durum tespiti yaptırmanız imar barışana başvururken doğru beyanda bulunmanız açısından faydalı olacaktır. Böylelikle olası yanlış/yanıltıcı beyanda bulunulması durumundaki cezai yaptırımlar ve/veya yapı kayıt belgesinin iptali gibi riskler ortadan kalkacaktır.

Haberdar Olun!

Haberdar Olun!

En son güncel haberleri almak için mail listemize katılın

Teşekkürler Ederiz..