Ev Almak İsteyenler Yarı Yolda Kalıyor

Yılın son ayında ev almak isteyenleri hayal kırıklığına uğratacak gelişmeler yaşanıyor. Ev almak isteyenler kamu bankaları faiz indirimleri, “alım zamanı” açıklamaları ve fiyatlar artacak haberlerinin  ardından gayrimenkul fiyatlarındaki artışa rağmen sektördeki hareketliliği devam ettiriyor. 

Aynı zam beklentisi nedeniyle satışlar durma noktasına geldi. Çünkü mülk sahipleri evlerini zamlanacak fiyatlardan satmak için ya ilanlarını yayından kaldırıyor ya da tapuda satıştan vazgeçiyor. Bu nedenle ev almak isteyenler mağduriyet yaşıyor.

Maalesef gıda ve temel ihtiyaç ürünlerinde görmeye alışkın olduğumuz stokçuluk, gayrimenkul sektörüne de sıçradı. Ev sahibi olmak isteyenler talebi arttırırken, daha yüksek fiyattan evini satmak isteyen mülk sahipleri ilanlarını kaldırarak arzı düşürüyor. Üzerinde anlaşılmış tapuya kalmış işlemler bile tapudan dönüyor. 

İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’de ilanlarda ortalama %12’lik bir azalma tespit edildi. Türkiye genelinde satılık ilanları 50 bin civarında geri çekilerek ilan adedi 430-450 bin bandına gerilemiş durumda. Bu da ev almak isteyenleri yarı yolda bırakıyor.

Artan fiyatlar düşünüldüğünde ev almadan önce evin gerçek değerinin anlaşılması için değerleme hizmeti almak akıllıca bir tercih olarak karşımıza çıkıyor. Tapu eksperi ev sahibi olmak isteyenlere tüm Türkiye’de aynı kalite ve uzmanlıkta gayrimenkul değerleme hizmeti sunuyor.

kaynak: www.gazetevatan.com

Haberdar Olun!

Haberdar Olun!

En son güncel haberleri almak için mail listemize katılın

Teşekkürler Ederiz..