Ev Ekspertiz Değeri Hesaplanırken Bilinmesi Gerekenler

Ev Ekspertiz Değeri Hesaplanırken Bilinmesi Gerekenler

Ev almadan veya evinizi satmadan önce en çok sorulan sorulardan biri de :“Evimin değeri ne kadar?”dır. Bu soru hem alıcıları hem de satıcıları ilgilendiren en önemli noktalardan biridir. Ev değeri hesaplanırken bazı yollar kullanılabilir. Bu yazımızda evinizin değerini hesaplarken bilmeniz gerekenlerin üstünde duracağız. “Evimin fiyatını belirlemek istiyorum” veya “Evimin fiyatı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum” diyorsanız buyrun yazımıza!

Özellikle son yıllarda bazı emlak portallarında ev değeri hesaplamak için geliştirilen uygulamalar sayesinde evinizin konumuna, oda sayısına, metrekaresine, bulunduğu kata göre size değerini çıkarmaktadır. Bu uygulamalar ön bilgi almak için işe yaramaktadır. Fakat evinizin gerçek piyasa değerini bildirmek konusunda eksik kalabilir. Çünkü, ev ekspertiz değeri sadece bu bilgiler ile hesaplanamamakta ve bu uygulamalarda çıkan konut fiyatlarında sapmalar gözlenmektedir.

Konut Ekspertiz Değeri Hesaplanırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar!

Evinizin değerinin doğru hesaplanması için göz önünde bulundurmanız gereken birçok önemli noktalar bulunmaktadır. Sadece evinizin konumu yada biçimsel özellikleri evinizin değerini etkilemez.

  • Yapı ruhsatının ve yapı kullanım izninin (iskan) olup olmadığı
  • Projeye uygun inşa edilip edilmediği (kaçak yapı olup olmadığı)
  • Kat mülkiyetine geçilip geçilmediği
  • Cins tashihinin yapılıp yapılmadığı
  • Alacağınız gayrimenkulün tapu kayıtlarında haciz,şerh, ipotek gibi olumsuzlukların olup olmadığı
  • İnşaat hakkı ve imar durumuyla ilgili bir sorun olup olmadığı
  • Daire satılırken müteahhit tarafından bildirilen metrekarenin gerçek ve doğru olup olmaması

Bu kriterler de evinizin değerini etkileyebilir. İşte bu noktada evinizin değerini öğrenmek istiyorsanız en güvenilir sonucu ve gayrimenkulünüzün metrekare birim fiyatları konusundaki net bilgiyi size lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları verecektir.

Satın almak ya da satmak istediğiniz eviniz için işinde uzman gayrimenkul değerleme uzmanları ile çalışarak; satışa konu evin gerçek piyasa değerini öğrendiğiniz gibi aynı zamanda gayrimenkulünüzün yasal durumu hakkında da detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Ayrıca gayrimenkulünüzün tapusu üzerinde yer alan şerh, beyan gibi kayıtları öğrenebilir; belediye dosyasında mevcut olan kayıtlara göre karşılaşmanız muhtemel sorunlar hakkında da lisanslı eksperler tarafından hazırlanan kısa formatta ve sade bir dilde anlatılmış değerleme raporu sayesinde hızlı ve doğru bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sizde bir evin gerçek, güncel piyasa değerini öğrenmek istiyorsanız Tapu Eksperi’nin uzman kadrosundan güvenilir ve hızlı bir şekilde hizmet alabilirsiniz. Türkiye’nin her yerine online ekspertiz hizmeti veren Tapu Eksperi, evinizin ekspertiz raporunu en doğru ve güvenilir şekilde hazırlayarak sizlere sunmaktadır.

Haberdar Olun!

Haberdar Olun!

En son güncel haberleri almak için mail listemize katılın

Teşekkürler Ederiz..