Fabrika değerleme hizmeti diğer gayrimenkul değerleme hizmetlerinden farklılık gösterir ve farklı bir değerleme uzmanlığına ihtiyaç duyar. Çünkü bu tür gayrimenkuller üretime dayalı ve özel bir amaca yönelik inşa edilmiştir. Endüstriyel alanda üretim süreç ve aşamalarının farklılıkları göz önüne alındığında ise konut veya depo, lojistik merkezi gibi diğer endüstriyel yapılar gibi hem kolayca el değiştiremez hem de el değiştirdiğinde alıcının ihtiyaçlarına kolayca adapte olamaz. Bu nedenle de değerleme uzmanının dikkate alması gereken farklı faktörler bulunmaktadır. 

Fabrika ekspertizi yapılırken arsa, fabrikanın kendisi ve ek binaları yapısal olarak değerlendirilir. Ancak talep edilmesi halinde üretimi gerçekleştiren tüm ekipman ve makine değerlemesi de dahil edilerek tesis ekspertizi yani  bütüncül bir değerleme de yapılabilir. Bu noktada uzman makina mühendisleri değerleme sürecine dahil olmaktadır. Bütüncül tesis değerlemelerinde unutulmaması gereken önemli bir nokta da değerlenecek makina ve teçhizatların hepsinin bilançoda demirbaş olarak kayıtlı olması zorunluluğudur.

FABRİKA DEĞERLEME
Fabrika Ekspertiz Raporu

Fabrika Değerleme Nasıl Yapılır?

Tüm diğer değerleme süreçlerinde olduğu gibi fabrika değerlemesinde de tapu ve belediye araştırması ile hukuki durumun incelenmesi ile başlar. Özellikle fabrika gibi yapılarda, resmi ruhsat ve projelerdeki alanlar ile mevcut alan arasında üretim farklılıkları veya sonradan zaman içinde ihtiyaç doğrultusunda  eklenen yapılar olabilir. Bu tip farklıların tespiti için yerinde inceleme gerekir. Bunun sonucunda da yasal değer  ve mevcut değer olarak iki farklı değer karşımıza çıkabilir.

Fabrika değerlemelerinde en çok maliyet yönetimi tercih edilir. Bu yaklaşımda göz önünde bulundurulan, potansiyel bir alıcının, bu gayrimenkulu yeniden yapma maliyetinden fazla bir bedel ödemeyeceğidir. Burada karşımıza çıkan aşınma payı da fabrikanın kullanım amacına göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle aşınma konusu da dikkat ile incelenmesi gereken bir diğer konudur.

FABRİKA DEĞERLEME HİZMETİ

Fabrika Değerlemede Uzmanların Ele Aldığı Faktörler

Görüldüğü gibi fabrika başta olmak üzere ticari gayrimenkul değerlemesi yapmak diğer değerleme hizmetlerine  göre daha karmaşıktır ve özel uzmanlık ister. Tapu eksperi tüm Türkiye’de lisanslı değerleme uzmanları ile aynı kalite ve uzmanlıkta fabrika değerleme hizmeti sunmaktadır.

Haberdar Olun!

Haberdar Olun!

En son güncel haberleri almak için mail listemize katılın

Teşekkürler Ederiz..