Gayrimenkul Değerleme Şirketi Nedir?

Halk arasında yaygın kullanımıyla ekspertiz olarak bilinen gayrimenkul değerleme, tarafsız ve bağımsız ölçütler dahilinde gayrimenkulün değerinin belirlenmesi işlemidir. Gayrimenkul değerleme şirketi ise bu değer tespiti ilgili tüm faaliyetleri yürüten ve süreçleri yöneten firmalara denir. 

Türkiye’de iki tür değerleme şirketi faaliyet göstermektedir. Bunlar lisanslı değerleme şirketi ve lisansı olmayan değerleme şirketi olarak birbirinden ayrılmaktadır. Lisanslı gayrimenkul değerleme şirketlerinde de devlete bağlı kuruluşlarca verilen lisanslamaya göre iki tür lisans bulunmaktadır. Bu lisanlar SPK lisansı ve BDDK lisansı olarak verilmektedir. Ancak bazı değerleme şirketleri her ikisine de sahip olabilmektedir. SPK lisanslı değerleme şirketi SPK’nın tebliğine göre kurulca listeye alınan gayrimenkul değerleme şirketlerini içerirken, BDDK lisanslı değerleme şirketi ise BDDK yönetmeliğine göre yönetmelik kurulunca bankalara değerleme hizmeti veren kuruluşları içermektedir. SPK ve BDDK, değerleme şirketlerini birbirinden farklı olarak yetkilendirsede belli başlı konularda benzer koşullara sahiplerdir. SPK ve BDDK lisanslı firmalar çoğunlukla bankalar ile çalışmakta olup lisanslı firmaların raporları devlet kurumlarında geçerli olmaktadır. Lisanslı olmayan şirketler ise lisanslı firmaların altında çalışabildikleri gibi özel olarak da rapor hazırlayabilmektedir.

 Gayrimenkul Değerleme Şirketi Nasıl Çalışır?

Gayrimenkul değerleme şirketleri, bir gayrimenkulün piyasa koşullarını ve yasal durumunu inceleyerek bağımsız ve tarafsız bir şekilde gayrimenkulün değerini gösteren ekspertiz raporunu hazırlar. Bu süreç bir kurum veya kişinin ekspertiz raporu ihtiyacı için gayrimenkul değerleme şirketlerine talepte bulunmasıyla başlamaktadır. Değerleme şirketi gayrimenkulün bulunduğu bölgeden sorumlu kendi bünyesindeki lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanını görevlendirir. Eksper en kısa sürede taşınmazı yerinde görür ve bağlı olduğu resmi kurumlara giderek incelemelerde bulunur. Bunun sonucunda gayrimenkulün piyasa değeri ile yasal durumuna yönelik araştırmalarını yaparak bir rapor hazırlar. Hazırlanan rapor denetmene düşer ve denetmen, standartlara uygun olarak gerekli tüm kontrollerini yaptıktan sonra raporu sorumlu değerleme uzmanına gönderir. Son olarak sorumlu uzman benzer kontrolleri de yaparak raporu tamamlar. Böylece lisanslı uzmanlarca hazırlanan ve imzalanan ekspertiz raporu kullanılmak üzere ilgili kişi veya kuruma sunulur.

 Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Kimdir?

Gayrimenkul değerleme üzerine sektörde profesyonel olarak hizmet veren Tapu Eksperi’de yine alanında uzman lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları ile müşterilerinin ekspertiz raporu ihtiyacına en kısa sürede doğru fiyat yaklaşımı ile yanıt vermektedir.

 

 

Haberdar Olun!

Haberdar Olun!

En son güncel haberleri almak için mail listemize katılın

Teşekkürler Ederiz..