Türkiye'deki gayrimankuller için değerleme raporu

Yurtdışında yaşayan Türkler uzun yıllar boyunca ülkesinden uzakta binbir emekle çalışıyor ve bir gün anavatana kesin dönüş yapma umuduyla birikim yapıyor. Bu birikimi Türkiye’de gayrimenkul satın alarak değerli bir yatırıma dönüştürmek istiyorlar. Ancak uzun yıllar ülkeden uzakta yaşayan gurbetçilerimiz için Türkiye’den gayrimenkul almak bazı riskler taşıyor. Biz de bu yazımızda yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’de riske girmeden nasıl gayrimenkul alabileceği konusuna değindik.

Türkiye’de giderek canlanan emlak sektörü, yurtdışında yaşayan Türklerin her geçen gün daha fazla ilgisini çekiyor. Son yıllarda Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapmak için olumlu koşulların oluşması gurbetçileri harekete geçiriyor. Özellikle Türkiye’deki Euro ve Dolar kurlarındaki artışla beraber gayrimenkul yatırımı gurbetçiler için artık çok daha cazip hale geldi.

Ancak her ne kadar Türkiye’den gayrimenkul almak karlı bir yatırım gibi görünse de yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için riskli bir yatırıma dönüşebilir. Ülkeden ve ülke ekonomisinden uzak olan gurbetçilerimiz Türkiye’den gayrimenkul satın alırken zaman zaman büyük sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Zaman içinde yaşanan olaylar da gösteriyor ki çoğu gurbetçinin bu konuda oldukça fazla kötü tecrübesi var. Bu sıkıntılar farklı yollardan gurbetçilerin mağdur olmasına neden oluyor. Özellikle uygun fiyatlı olduğu düşünülen emlaklar aslında piyasa değerinden daha yüksek fiyatlara satın alınabiliyor. Yaşanan mağduriyetlerden bir diğeri ise inşaat projelerinden veya sahibinden gayrimenkul alırken karşılaşılan yasal problemler oluyor.

Peki Gayrimenkul Alırken Ne Yapmalıyım?

Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapmaya karar verdiniz ve uzun süredir hayalini kurduğunuz gayrimenkulü buldunuz. Ancak Türkiye’de gayrimenkul satın almadan önce riskli durumlarla karşılaşmamak için yasal durumu ve piyasa fiyatından emin olmanız gerekiyor. Bunun sizin için en güvenilir yolu ise gayrimenkul değerleme uzmanlarından yardım alarak lisanslı ekspertiz raporu almanız olacaktır. Bu rapor kapsamında gayrimenkulün yasal durumu, mimari projesine uygunluğu, piyasa fiyatı gibi birçok konu ve olası riskler yerinde ve resmi kurumlarda (belediye, tapu vs.) yapılan incelemeler sonucunda en şeffaf şekilde sizin için raporlanmış olur. Bu sayede gayrimenkulün yasal durumundan veya gerçek değerinden emin olduktan sonra gönül rahatlığıyla satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Türkiye’de gayrimenkul satın alırken gayrimenkul ekspertiz raporu ihtiyacınız için tüm Türkiye’de hizmet veren Tapu Eksperi’nden yardım alabilirsiniz. Gayrimenkul satın alma işlemlerine başlamadan önce tapueksperi.com’u ziyaret edin ve ilgili gayrimenkulün tapu bilgilerini göndererek online olarak gayrimenkul ekspertiz raporu talep edin. Bunun ardından lisanslı gayrimenkul ekspertiz raporu, uzman kadromuz tarafından en kısa sürede tarafınıza iletilecektir

 

Haberdar Olun!

Haberdar Olun!

En son güncel haberleri almak için mail listemize katılın

Teşekkürler Ederiz..