fbpx

İmar Barışı Başvurusu E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılmalı?

İmar barışı başvurusu e-devlet kapısı üzerinden yapı kayıt belgesi doldurularak yapılmaktadır. Peki yapı kayıt belgesi nasıl doldurulmalı ve doldurulurken nelere dikkat edilmelidir? Aşağıda adım adım anlatılan Çevre ve Şehircilik bakanlığının yayınladığı videoyu izleyebilirsiniz. 

  • Öncelikle e-devlet sistemi üzerinden T.C Kimlik Numarası ve şifre girilir ve giriş yaptıktan sonra kurumlar kısmından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı seçilir.
  • İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması seçeneği tıklanır ve açılan ekrandan yeni başvuru butonuna basılır. Açılan sayfada bulunan bilgilendirme yazısı okunduktan sonra onaylanır ve devam et butonuna tıklanır. 
  • Açılan yeni sayfada Kişisel bilgilerin girilmesi, otomatik olarak girilmiş olan alanların güncelliğinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Sayfanın alt kısmında bulunan yapıya ait bilgiler bölümünden aykırılığın kapsamı ve yapının tamamının kullanım amacı seçilmeli, ardından devam et butonuna tıklanarak bir sonraki aşamaya geçilmelidir.
  • Yönlendirilen yeni sayfada da bulunan il, ilçe, mahalle, cadde ve bina numarası gibi yapıya ait bilgiler doğru ve eksiksiz girilmelidir.
  • Ada-parsel numarası ve bağımsız bölüm sayısının tapudaki ile aynı olmasına dikkat edilmelidir. Bağımsız bölüm alanı, toplam yapı alanıarsa birim değeri ve yapının bulunduğu arsanın yüzölçümü alanları m2 birimine uygun olarak girilmelidir. (Arsa birim değeri, yapının bulunduğu yerin belediyesine başvurularak veya internet sitesi üzerinden öğrenilebilir). Yapı sınıfının da doğru olarak seçilmesinden sonra, ilgili yapının imar barışı kapsamına alınması ile ilgili gerekli bulunan açıklamalar aykırılığın niteliği kısmına yazılır.
  • Son olarak da yapıya ait fotoğraflar kısmına, 2 adet fotoğraf yüklemek gerekmektedir. Bunlarda biri yapıya ait dış cephe fotoğrafı olmalı, diğeri ise yapının imara aykırılığını göstermelidir. Fotoğraflar eklendikten sonra devam et butonuna tıklanmasının ardından, girilen tüm bilgiler toplu olarak gösterilecektir. Bu kısımda başvuru numaranızı görebilir, girilen bilgileri kontrol edebilir, eksik veya hatalı girdiğiniz kısımlar var ise düzeltilebilir ve ardından başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
  •  24 saat içinde başvuru işleme alınacaktır. Yapı için ödenecek olan yapı kayıt bedeli otomatik olarak belirlenecek ve belirtilen cep telefonu numarasına sms yolu ile, başvuru numarası ve ödeme yapılacak olan hesap numarası iletilecektir. Ödeme yapılırken, “ödeme açıklaması“ kısmına mutlaka başvuru numarası girilmelidir.
  • Yapı kayıt ücreti ödendikten sonra yapı kayıt belgesi oluşturulmuş olacak ve belirtilen cep telefonu numarasına sms olarak bildirilecektir.
  • Yapı kayıt belgesi e-devlet sistemi üzerinden görüntülenerek kaydedilebilecektir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Haberdar Olun!

Haberdar Olun!

En son güncel haberleri almak için mail listemize katılın

Teşekkürler Ederiz..