İmar Barışı Başvurularında En Çok Yapılan Hatalar
İmar barışı sayesinde imara aykırı olan, ruhsatı olmayan yapılar (oteller, fabrikalar, iş merkezleri, binalar vb.) kayıt altına alınarak yasallık kazanır ve yapı kayıt belgesi elde eder. Ruhsatsız yapıya sahip kişilerin bizzat kendilerinin müracaat etmeleri gerekmektedir.

İmar Barışında Üç Önemli Tarih

İmar barışından ancak imar mevzuatına uymayan ve 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapılar yararlanabilir. İmar barışından faydalanmak için en geç 31 Aralık 2018 tarihine kadar başvuru yapılması gerekmektedir. Usulünce yapılan başvuruyu müteakip yapı kayıt belgesi bedelinin en geç 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir. 

İmar Barışı Başvurularında En Çok Yapılan Hatalar

Bina sınıfınızın apartman mı, bina mı yoksa villa mı olduğunu doğru tespit etmelisiniz aksi takdirde yanlış beyanda bulunursunuz. En sık yapılan hatalardan bir diğeri, zemin ve bodrum katların birinci kat olarak hesaplanması ve kat sayısının mevcut kat sayısından fazla çıkması. Bu durumda ruhsatsız yapı sahibi, fazla kat sayısı belirtiği için hem yanlış beyanda bulunmuş olur hem de kat sayısı arttığı için fazladan harç ödemesi gerekir. Bina kat sayılarını, katların metrekaresinin doğru ölçümünü ve binanın oturumunu doğru tespit etmelisiniz.

Yanlış Beyanda Bulunanların Başvurusu İptal Olabilir!

Başvuru formunda yanlış beyanda bulunan kişi, yapı kayıt belgesinin iptal olmasına sebebiyet verir ve hakkında ceza davası açılır. Tüm bu işlemler, teknik bilgi içerdiğinden dolayı uzman görüşüne ve araştırmasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer gayrimenkullünüzün aykırıklarını tespit etmekte zorluk çekiyor ve emin olamıyorsanız, bu durumda lisanslı bir gayrimenkul değerleme uzmanına durum tespiti yaptırmanız imar barışına başvururken doğru beyanda bulunmanız açısından faydalı olacaktır. Böylelikle olası yanlış/yanıltıcı beyanda bulunulması durumundaki cezai yaptırımlar ve/veya yapı kayıt belgesinin iptali gibi riskler ortadan kalkacaktır.

Haberdar Olun!

Haberdar Olun!

En son güncel haberleri almak için mail listemize katılın

Teşekkürler Ederiz..