fbpx
Bina Tamamlama Sigortası Nedir?

Maketten Konut Satışlarında ” Bina Tamamlama Sigortası “

Ülke ekonomisinin lokomotif sektörlerinden olan inşaat sektörünün gelişmesi ile inşaat şirketleri projelerini hızlı bir şekilde ilerletmeye çalışmakta ve eş zamanlı bir kaç proje yürütmekteler. Bu projelerin finansmanını sağlamak için firmalar, henüz proje aşamasındayken satış yapmaya başlamaktadır. Firma böylelikle inşaatın yapımında mevcut öz varlıklarını harcamak veya kredi kullanmak yerine proje henüz plan aşamasındayken yaptığı satıştan elde ettiği geliri kullanarak inşaatı tamamlamayı hedeflemektedir. Düşük maliyetli bir finansman yöntemi olması ve kolay nakit akışı sağlaması sebebiyle maketten satış adı verilen bu yöntem, inşaat firmalarının tercih ettiği satış yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Buna karşılık inşaat firmaları açısından avantajlı olan maketten ev satışı, alıcılar açısından hayli riskli olabilmektedir. Maketten ev alırken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında Maketten Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Üç Konu başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Son zamanlarda maketten ev satın alırken alıcıların maruz kaldığı riskleri minimize etmek amacıyla bina tamamlama sigortası adı verilen yeni bir güvence yöntemi kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle son dönemde gayrimenkul hukuku konusunda uzman bir çok hukukçu kat karşılığı sözleşmelerinde bina tamamlama sigortasının güvence olarak kullanılmasını tavsiye etmektedir.

Bina Tamamlama Sigortası Nedir?

Bina tamamlama sigortası, satıcının inşaatı bitirememesi, iflası gibi durumlarda satıcıdan ön ödemeli konut satışı yoluyla konut almış kişilerin yaptıkları ödemeleri teminat altına alan bir sigortadır. Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan bina tamamlama sigortası genel şartları, 16.03.2015 tarihinde  yürürlüğe girmiştir.

Bilindiği üzere, geçmişte maket üzerinden satış yapan inşaat firmalarının iflas etmesi durumunda ön ödemeli gayrimenkul satın alan kişiler zarara uğramış, mağduriyet yaşamışlardı. Kimi zaman ise bu yöntemi kullanarak bazı kötü niyetli müteahhitler büyük kitleleri dolandırabilmiştir. Bina tamamlama sigortası ile bu mağduriyetlerin önemli ölçüde önüne geçilmesi arzu edilmektedir.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının bildirgesi üzerine, maketten satış olarak da bilinen ön ödemeli konut satışlarında, konut üretenlerin çeşitli nedenlerle projeleri tamamlayamadan piyasadan çekilmeleri durumunda, tüketicilerin mağduriyet yaşadığı belirtilmiş olup bu sebep ile Bakanlık tarafından 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelik ve Devre Tatil ve Uzun Süreli Tatil Hizmeti Sözleşmeleri Yönetmeliği’nde yapılan yenilikler ile belli büyüklükteki projeler için bina tamamlama sigortası yaptırmak zorunlu hale gelmiştir.

Bina tamamlama sigortasının işleyişinde göze çarpan önemli noktalar şöyledir: Maketten satışa sunulan projedeki her bir daire için üst konut bedeli belirlenir ve bu bedel üzerinden teminat senedi düzenir. Alıcıların zararı, bina tamamlama ve teslim süresinin üzerinden 12 ay geçmesine rağmen konut teslim edilmezse sigorta şirketi tarafından karşılanır. Yahut sigorta şirketi, yarım kalmış inşaatı 24 ay içerisinde tamamlayacak şekilde farklı bir müteahhitle anlaşma sağlayabilirse söz konusu konutları tüketicilere teslim edebilir. Bu işlemlerden hangisinin uygulamaya koyulacağı konusundaki karar sigorta firmasına aittir: Dilerse konut alıcılarını tazmin eder, dilerse yeni bir müteahhitle anlaşarak inşaatı tamamlar.

İNŞAAT PROJELERİNDE GAYRİMENKUL DEĞERLEME

Ayrıca inşaat faaliyetleri devam etmekte olan taşınmazlar, sigorta şirketleri tarafından denetim altında olup, inşaat firmasının sorumlu olduğu yükümlülükleri yerine getirmediğini tespit etmeleri durumunda; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na şikayet ederek sigorta poliçesini sonlandırmaktadırlar. Aynı zamanda sigorta şirketleri projenin gidişatını ve uyumluluğunun denetimini sağlayarak bu sayede işlemlerin zamanında tamamlanmasını sağlar ve  tüketicileri mağdur edecek durumlara mahal vermez. Bu anlamda bina tamamlanma sigortası gayrimenkul piyasasındaki tüketiciler açısından hayati önem arz etmektedir.

Haberdar Olun!

Haberdar Olun!

En son güncel haberleri almak için mail listemize katılın

Teşekkürler Ederiz..