arsanın sosyal donatı alanı çıkması

Almanya’da yaşayan gurbetçi bir vatandaşımız, Antalya’nın Finike ilçesinde yazlık bir ev inşa etmek için İnternet üzerinden arsa arayışına girmiş ve bulduğu arsanın fiyatının çevreye göre oldukça düşük olduğunu fark etmiştir. Bu durumdan şüphelenerek İnternet üzerinden yaptığı araştırmalar sonucunda Tapu Eksperi’ne ulaşmış ve gayrimenkul değerleme (ekspertiz) ihtiyacı için talepte bulunmuştur.

Uzun yıllar Almanya’da gurbetçi olarak çalıştığını söyleyen vatandaşımız emekli olduğunu ve Finike’den alacağı arsa üzerine ev yaptırarak emekli hayatını Türkiye’de geçirmek istediğinden bahsetmiştir. Aynı çevredeki arsa fiyatlarını araştırdığını ancak bulduğu 300 m2’lik arsanın fiyatının çevredeki diğer arsalara göre çok düşük olduğunu söylemiştir. Almanya’dan gelip arsayı göremeyeceğini belirten müşterimiz yine İnternet üzerinden yaptığı araştırmalar sonucunda Türkiye’nin her yerinde hizmet veren Tapu Eksperi’ne ulaşmıştır. Gurbetçi olan müşterimiz arsanın ekspertizini yaptırarak hem gerçek piyasa değerini hem de arsanın yasal durumunu öğrenmek istemiştir.

Gayrimenkul Değerleme Raporu ve Kapsamı Nedir?

Talep işleminden bir gün sonra SPK lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanlarımız değerlemesi talep edilen gayrimenkulü yerinde incelemişlerdir. Uzmanlarımız yer tespit işlemleri sonrasında ilgili belediyede ve tapu müdürlüğünde taşınmaza ait evrak ve dosyaların da incelemesini yapmışlardır. Gayrimenkulün imar incelemesini yaptıklarında İnternet üzerinden satışa çıkarılan ilgili arsanın 210m2’sinin imar servisinde belediyeye ait sosyal donatı alanı (park-bahçe,okul, hastane, sağlık ocağı vb.) olduğu tespit edilmiştir. Toplamda 300 m2 olarak beyan edilen ve 210 m2’lik kısmı belediyeye ait olan bu arsa yine belediye tarafından inşa edilmek üzere sosyal donatı alanı olarak kullanılmaktadır.

Belediye ilerleyen süreçte bu alana bir yapı inşa etmek istediğinde iki türlü hareket etmektedir. Birincisi yapının büyüklüğüne göre arsanın bütünlüğünü bozmamak için kamu yararı ilkesi ile kalan kısmı satın almak istese dahi genellikle metrekare birim fiyatının çok altında teklif sunmaktadır. İkincisinde ise belediyeye ait sosyal donatı alanı içerisinde hissesi bulunan kişilere ait araziler başka bir alana taşınarak kesintileri yapılıp yapılaşmaya açık imar parseline dönüştürülür. Bahse konu olan ikinci seçenekte konumunu beğenerek arsa/arazi satın alan mülk sahipleri arsa paylarının belediye kararı ile birçok defa hiç beklemedikleri ve daha pasif bir konumda bir yere taşınmasına şahit olmaktadır.

Tüm bu durumlar karşısında gayrimenkulün neden piyasa değerinden bu kadar düşük bir fiyata satışa çıkarıldığı anlaşılmıştır. Almanya’da yaşayan gurbetçimiz ekspertiz raporu yaptırmadan önce bu gayrimenkulü satın almış olsaydı bu arsanın sadece 90m2’lik bir alanına sahip olacaktı. 300m2 diye satın aldığı sosyal donatı alanı üzerine istediği yazlık ev için ruhsat almak istese alamayacak ve bu arazi üzerine yapı yaptırsaydı belediyenin sosyal donatı alanı içerisinde olduğu için yapı yıkılacaktı.

Türkiye’den Gayrimenkul Almadan Önce Ekspertiz Raporu Alın

Yapılan tüm incelemeler sonucunda ekspertiz raporu en ince ayrıntısına kadar hazırlanarak Almanya’da yaşayan müşterimize sunulmuştur. Hazırlanan raporda detaylı imar koşulları ve olumsuz etkenler kendisine rapor edilmiştir. Bunun üzerine ekspertiz raporu ile tüm bu riskli durumlardan haberdar olan gurbetçimiz gayrimenkulü satın almaktan vazgeçmiştir.

Gayrimenkul değerleme firması olarak ekibimiz sürekli olarak bu ve benzeri olaylarla karşılaşmaktadır. Gayrimenkulü satın almadan önce talep edilen ekspertiz raporu bu gibi risklerin önüne geçmektedir. Bu olayda gösteriyor ki SPK lisanslı ekspertiz raporu bir gayrimenkulün sadece değerini değil gayrimenkule ait tüm hak ve yasal durumların da tespit edildiği bir uzman (bilirkişi) raporudur.

Haberdar Olun!

Haberdar Olun!

En son güncel haberleri almak için mail listemize katılın

Teşekkürler Ederiz..