SGK Borç Yapılandırmasında Ekspertiz Raporu

Günümüzde pek çok kişi çeşitli ekonomik problemler nedeni ile SGK primlerini düzenli bir şekilde ödeyemeyebiliyor. Bu doğrultuda da vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borçları günden güne artış gösteriyor. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu, yaptığı çeşitli düzenlemeler ile kuruma borcu olan kişilerin SGK Borç Yapılandırma kapsamında borçlarını taksitlendirme ve tecil etme imkanlarını sunuyor. Söz konusu taksitlendirme ve tecil işleminin gerçekleşmesi için bazı şartlar bulunuyor. Bu şartlardan en önemlisi ise borcun 50.000 TL’yi aşması ya da aşmaması durumunda meydana çıkıyor. Kişilerin SGK’ya olan borçlarının 50.000 TL’yi aşmaması durumunda kurum, teminatsız bir şekilde yapılandırma işlemini gerçekleştiriyor. Ancak borç, 50.000 TL’yi aşıyorsa aşan kısım için kişilerin teminat gösterme zorunluluğu ortaya çıkıyor. Peki, SGK borç yapılandırması nasıl gerçekleştiriliyor? Gelin hep beraber inceleyelim.

SGK Borç Yapılandırması Nasıl Oluyor?

SGK’ya olan borçlarını taksitlendirecek ya da tecil ettirecek olan kişiler borçlarının 50.000 TL’yi aşan kısmını sahip olduğu gayrimenkul ve taşınmazlar üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Bu noktada ise kişilerin karşısına SGK borç yapılandırma için Gayrimenkul Değerleme Raporu çıkıyor. SGK için ekspertiz raporu kapsamında gayrimenkulün değeri teminat için uygunsa bu rapor ile kişiler gayrimenkullerini teminat olarak gösterebiliyor.

 Gayrimenkul Değerleme Raporunun Kapsamı Nedir ?

SGK Teminat Verilecek Gayrimenkul İçin Nasıl Bir Süreç İzliyor?

SGK borç taksitlendirme için ekspertiz raporu, yukarıda da bahsedildiği gibi en önemli rapordur. Bu kapsamda raporun 2 ile 3 gün içerisinde hazırlandığını ifade edebiliriz. Gayrimenkul raporları genellikle 8 ile 12 sayfa arasındadır. Söz konusu raporların içerisinde tapuda yapılan çeşitli incelemeler, proje incelemeleri, belediyede yapılan incelemeler ve gayrimenkul ile ilgili görseller yer alabilmektedir. SGK borç taksitlendirme için ekspertiz raporuna başvuracağınızda SGK yetkilileri ile detaylı bir görüşme içerisine girmenizde fayda vardır. Bu sayede konu ile ilgili net bilgi sahibi olabilirsiniz.

SGK Borç Yapılandırılmasında Gayrimenkul Değerleme Raporunun Önemi Nedir?

SGK için ekspertiz raporu, borç taksitlendirme ve tecil için en gerekli belgedir. Bu belge sayesinde kişilerin teminat gösterecekleri gayrimenkulün değeri net bir şekilde anlaşılabilmektedir. Ancak aksi durumunda yani SGK borç taksitlendirme için ekspertiz raporunun sunulmaması durumunda SGK, söz konusu konutun değeri ile ilgili net bir bilgiye sahip olamaz ve SGK borçlarının taksitlendirilmesi işlemini gerçekleştiremez. Bu kapsamda SGK teminat verilecek gayrimenkul için neden ekspertiz raporunu zorunlu tutuyor sorusuna da cevap verebilmek mümkündür.

SGK İçin Ekspertiz Raporunda Tapu Eksperi

Tapu Eksperi, SGK için ekspertiz raporu sunan firmalar arasında yer almaktadır. Siz de SGK borcunuzun taksitlendirilmesini istiyorsanız Tapu Eksperi ile iletişime geçebilir ve konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu sayede kısa süre içerisinde ekspertiz raporuna sahip olabilirsiniz.

Haberdar Olun!

Haberdar Olun!

En son güncel haberleri almak için mail listemize katılın

Teşekkürler Ederiz..