Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Nasıl Hesaplanır?

Son 5 yıl İçerisinde Evini Satanlar, Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisine Dikkat!

Mart ayı vergi ödemeleri ile gündemde. Taşınmaz sahipleri bu ay içinde emlak vergisi ve çevre temizlik vergisi için ödeme yapacak. Ancak başka bir vergi ödemesi de var ki, o da gayrimenkul değer artış kazancı vergisi. Peki gayrimenkul değer artış kazancı vergisi nedir?

Gelir Vergisi Kanunu’nun 80’inci maddesi uyarınca miras ve bağış yolu ile alınan konutlar hariç, gayrimenkul alış tarihinden itibaren “tam 5 yıl” içinde elden çıkarılması durumunda değer artış kazancı vergisine konu olur. Sonuç olarak satın aldığınız gayrimenkulün 5 senelik süre içinde satışı gerçekleşirse değer artış payı üzerinden vergi ödemesi yapmak durumundasınız.  Satın aldığı ev, iş yeri, arsa gibi gayrimenkulleri 5 senelik zaman dilimi içerisinde satan kişiler değer artış kazancı vergisi ödemesi yapacak.

Gayrimenkul Satışında Değer Artış Kazancı Nasıl Hesaplanır?

Değer artış kazancı vergisi gayrimenkul satışlarında hesaplanıyor. Satın aldığınız konutu 5 sene dolmadan satmış ve bu satış üzerinden gelir elde ettiyseniz bu gelir üzerinden değer artış kazancı vergisi ödemekle yükümlüsünüz. Eğer taşınmazı 5 sene geçtikten sonra sattıysanız vergi ödemesi söz konusu değildir. Bu tarih için tapunun resmi olarak alındığı yani tapunun üzerinde yazan tarih dikkate alınmaktadır. Ancak tapu alınmadan önce evde oturulması ve bu durumun ikametgâh, fatura vb. resmi bir belge ile kanıtlanması halinde, tapu alım tarihi yerine evde oturulmaya başlanan tarihte kabul edilebiliyor.

Örnek Hesaplama;

01.01.2015 yılında 200.000 TL’ye alınan bir konut 01.01.2019 yılında 400.000 TL’ye satılıyor.

Endeks Artış Oranları

(Satış ve alış yapılan ayların bir önceki ayının TÜİK tarafından açıklanan Yİ-ÜFE endeks oranları alınıyor.)

01.12.2014 Yİ-ÜFE oranı: 235,84

01.12.2018 Yİ-ÜFE oranı: 422,94

Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi Beyanname Verme ve Ödeme Dönemi

Değer artış kazancı vergisinde de belirli oranlarda istisna uygulanmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanan 2020 yılı değer artış kazancı istisnası tutarı 2019 yılı için 14 bin 800 lira olarak uygulanmaktadır. Bir sene önce yapılan satışları kapsadığı için istisna tutarı 2019 yılı üzerinden hesaplanmaktadır. 2019 yılı içinde satışı yapılan konut için 2020 yılının Mart ayının 1. gününden 25. gününe kadar yıllık gelir vergisi beyannamesi verilir ve yine 2020 yılının Mart ve Temmuz aylarında 2 eşit taksitte ödenir.

SPK lisanslı ekspertiz uzmanlarını bünyesinde çalıştıran Tapu Eksperi, adil ve güvenilir bir değer tespiti için gayrimenkul alım-satım süreçlerinde profesyonel olarak ekspertiz raporu hizmeti vermektedir. Değer artış kazancı vergisi ödemesinde satışını gerçekleştirdiğiniz gayrimenkulün gerçek piyasa değerini bilmekse oldukça önemlidir.

Haberdar Olun!

Haberdar Olun!

En son güncel haberleri almak için mail listemize katılın

Teşekkürler Ederiz..