Soru – CevapKategori: Gayrimenkul DeğerlemeEkspertiz evin fotoğrafını neden çeker?
Asuman Tan diye sordu 3 ay önce

Merhaba, ben ekspertiz yaptırmak istiyorum evime. Biraz araştırdım ve ekspertizler evin fotoğrafını çekiyiormuş. Ekspertiz evin fotoğrafını neden çeker? 

1 Sorular
Yeşim Personel cevaplandı 3 ay önce

Merhaba Asuman Hanım,
Bir Gayrimenkul değerleme uzmanının değerlemesini yaptığı bir evin fotoğrafını çekmesinin en temel nedenlerinden bir tanesi;Değerlemesi yapılan eve ait değerleme raporu yasal bir rapor niteliğinde olduğundan bu rapor içerisinde gayrimenkulün resmi evrakları bulunmak zorunluluğu olduğu gibi  gayrimenkule ait mevcut fiziki niteliğini tanımlayan fotoğraflarda yer almak zorundadır. Gayrimenkul değerleme raporu bu gayrimenkulün resmi ve fiziki fotoğraf ve belgelerini içerir bütüncül bir rapor olup bu sebeb ile değerlemesi(ekspertizi) yapılan bir eve ait fotoğraflar çekilerek rapor içerisine eklenir.
 Not: Bazı özel durumlarda  mesken, dükkan, iş yeri vb.  nitelikli taşınmazlarda gayrimenkulün içerisi görülemediği durumlarda dış tespitler itibari ile değerleme işlemi yapılır.Dış tespitler itibari ile yapılan değerleme işlemlerinde gayrimenkulün içerisinin  bakımsız/tadilat gerektiren bir durum olması ihtimali veya gayrimenkulün değerini olumsuz yönde etkileme ihtimaline karşı taşınmazın içerisinin vasat olduğu kabulu ile değerleme işlemi gerçekleştirilir.