Soru – CevapKategori: Emlak Alım – SatımYeni aldığım evin tapusunda sorun olup olmadığını anlamak için nelere dikkat etmeliyim?
Hulusi Beyazdağ diye sordu 6 ay önce

Merhaba, ben yeni bir ev satın aldım ve kaporasını da ödedim. Evin tapusunda sorun olup olmadığını anlamak için nelere dikkat etmeliyim?

1 Sorular
Ozlem Personel cevaplandı 6 ay önce

Merhaba Hulusi Bey,
Gayrimenkul alım işlemlerinde  alacağınız mülk ister bir ev olsun isterse farklı nitelikte bir  gayrimenkul olsun. Ticari bir alışveriş öncesi (kapora işlemleri dahil) mutlaka bir ekspertiz raporu yaptırılması tavsiye edilmektedir. Alacağınız gayrimenkulün tapu kaydında satışa engel veya kısıtlayıcı bir şerh çıkacağı gibi taşınmazın belediye dosyasında mevcut evraklarında da iskan-ruhsat veya imar iptalleri, yapı mühürleme tutanakları, projesine aykırı  konum veya imalatlar olabilmekte olup bu tarz durumlarla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Taşınmazın tapu kaydında veya belediye dosyasında mevcut evraklarından kaynaklı ortaya çıkabilecek sorunlar taşınmazın kredili olarak satın alınması durumlarında kredi kullanımına engel teşkil edeceği gibi taşınmazın el değiştirmesine tamamı ile engel hususlarda ortaya çıkabilme olasılığı yüksektir. Saydığımız bu hususlar başlıca dikkat edilmesi gereken durumların başında gelmektedir. Ev satın almak ciddi bir yatırım ve sorumluluk gerektirdiğinden ortalama insan hayatında genellikle 1-2 defa yapılan bu işlemde olabildiğince dikkatli olmak ve riskleri minimize etmek sizin yararınıza olacaktır.