Soru – CevapKategori: Gayrimenkul DeğerlemeYeni başlayan bir inşaatta müteahhitten ev almak istiyorum. Proje alınmış mıdır? Ekspertiz raporu yaptırsam yasallığı konusunda bilgi alabilir miyim?
Hale Başaran diye sordu 6 ay önce

Merhabalar, sıfırdan ev alarak iç tasarımını kendi zevkime göre yapmayı düşünüyorum. Bu yüzden yeni başlayan bir inşaatta müteahhitten ev almak istiyorum. Proje alınmış mıdır? Ekspertiz raporu yaptırsam yasallığı konusunda bilgi alabilir miyim?

1 Sorular
Ozlem Personel cevaplandı 6 ay önce

Merhaba Hale Hanım,
Yeni başlayan bir inşaattan ev almanın,  inşası tamamlanmış bir yapıya göre risk katsayısı daha yüksek olmakla birlikte birçok yatırımcı  gayrimenkulü daha uygun fiyatlara satın almak amacı ile inşaat aşamasında veya inşaat öncesi gayrimenkul yatırımı yapmaktadır. Her ne kadar müteahhit firmayı ve geçmişini araştırmış olsanız  dahi olası sorunların yaşanması her zaman olasıdır. Bunun önüne geçmek amacı ile gayrimenkulün tapu belediye ve bağlı bulunduğu diğer resmi kurumlarda yapılan araştırmaları kapsayan bir ekspertiz raporu talep edilmesi halinde taşınmazın projesinin çizilip çizilmediği, ruhsat alıp almadığı, projenin hangi onay sürecinde olduğu, kat irtifakının kurulu olup olmadığı, satın alacağınız dairenin projesine göre konumu, büyüklüğü, cephesi gibi sizi ciddi anlamda ilgilendiren bilgilere inşaat henüz tamamlanmadan alacağınız bir ekspertiz raporu ile sahip olabilirsiniz. Ekspertiz raporu ile tüm bu sorulara cevap bularak taşınmazın değerleme günü itibari ile hangi yasal statüde olduğu bilgisini öğrenmiş olacaksınız.