Tapuya kayıtlı taşınmazın telefon kaydı ile korunması

Pek çok kez dolandırıcıların vatandaşlara ait tapuda kayıtlı taşınmazlarının bilgilerini ele geçirerek mülk sahiplerinden habersiz bir şekilde satışa çıkarıldığını duymuşsunuzdur. Tapuya kayıtlı gayrimenkullerin tapu ve kimlik bilgilerini dolaylı yolla ele geçirerek satışa çıkaran veya devreden tapu dolandırıcıları bugüne kadar bu yolla birçok vatandaşı mağdur etti. Ancak yaşanmış bu olumsuz örnekler sonrası öyle bir uygulama geldi ki bu tür dolandırıcılıklara artık dur diyor.

Yıllık ortalama 8-10 milyona yakın tapu işlemi yapılan ülkemizde sahte evrak ve fotoğraflarla binlerce tapu işlemi yapılıyor. Rakamlar bir hayli yüksek olunca bu gibi durumlar oldukça fazla yaşanıyor. Bilgilerine ulaştığı vatandaşın tapuya kayıtlı ev, arsa ve iş yeri gibi taşınmazları sahte evraklar üzerinden ele geçiren dolandırıcılar vatandaşın haberi olmadan birçok işlem yapıyor.

Tek Tapu Zannettiğiniz Evin Yarısının Başkasına Satılması

Şimdilerde ise Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nün, bu tür dolandırıcılıklara karşı basit ama oldukça güvenli bir koruma yöntemi var. O da Tapu Telefon Bilgileri Beyan’ı. Günümüzde Türkiye’nin en önemli kamu ağı olan e-devlette, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne ait birçok uygulamaya tek tuşla ulaşmak oldukça kolay hale geldi. İşte tapu dolandırıcılarına karşı basit ama güvenli bir yöntem sağlayan Tapu Telefon Bilgileri Beyan’ı da onlardan biri. Bu yöntem sayesinde e-devletten yapılacak küçük bir işlemle vatandaşların üzerine kayıtlı taşınmazı koruması altına alması çok basit. Tapuda kayıtlı taşınmazların üzerinde başlatılan herhangi bir işlem ile alakalı kişileri bilgilendirmek için  hazırlanan bu yeni uygulama ile tek bir mesajla gayrimenkulü koruma altına almak mümkün. 

Bunun için yapmanız gereken sadece e-devlete girip, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, Tapu Telefon Bilgileri Beyan kısmına girdikten sonra karşınıza çıkacak ekranda beyan edeceğiniz telefon bilgilerini takbiste TC kimlik numarası kayıtlı olan tapu kaydınızla eşleştirmek. Onayladıktan sonra da cep telefonu numaranızı ilgili alana yazarak kaydetmek. Bu prosedürü tamamladıktan sonra, bu yeni uygulama ile kişinin adına kayıtlı taşınmazlar ile ilgili herhangi bir işlem başlatıldığında kişiye kısa mesaj (SMS) yoluyla bilgi veriliyor. Böylece tapu üzerinde yapılan işlem kişinin bilgisi ve isteği dışında ise kişi hemen ilgili tapu müdürlüğü ile irtibata geçerek duruma engel olabiliyor. Dolandırıcıların ağına düşmemek için basit ama güvenli bir çözüm getiren Tapu ve Kadastro Müdürlüğü bu sayede vatandaşın üzerine kayıtlı taşınmazlar için tapuda bilgisi dışında hiçbir işlem yapılmasına izin vermiyor. Hiç kimse mülkünüzü sizden habersiz satamayacağı gibi bu yeni uygulama sayesinde ipotek ve haciz gibi durumlardan kısa mesaj yoluyla anında haberdar olacaksınız. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü yetkilileri uygulamanın tapuda işlem güvenliğini önemli ölçüde artırdığına dikkat çekerken, vatandaşın taşınmazla ilgili diğer konularda da bilgilendirileceğinin altını çizdi.

Siz de Tapu Telefon Bilgileri Beyan’ı uygulamasına kaydedeceğiniz telefon bilgileriniz ile tapuda kayıtlı taşınmazlarınızı dolandırıcılara karşı koruyabilirsiniz. Uzun yıllar sektör içerisinde olan Tapu Eksperi olarak gayrimenkul değerleme hizmeti çerçevesinde her gün taşınmazların yasal durumu için vatandaşların tapuda kayıtlı evraklarını incelemekteyiz, tapu dolandırıcılığı ile ilgili herhangi bir mağduriyet yaşamamak ve bu gibi durumlara mahal vermemek için vatandaşlarımızın bu uygulamayı kullanmasını önemle tavsiye ediyoruz.

 

Haberdar Olun!

Haberdar Olun!

En son güncel haberleri almak için mail listemize katılın

Teşekkürler Ederiz..