Tapuda yeni dönem! ekspertiz raporu zorunlu olacak

Yeni bir düzenleme ile evini satmak isteyen vatandaşların bir önceliği olacak. O da SPK lisanslı kurumlar tarafından verilen gayrimenkul değerleme raporu! Öyle ki bu yeni sistemde evinizi satabilmek için önce gayrimenkul değerleme raporuna sahip olmanız gerekiyor.

Çevre ve Şehircilik bakanlığınca düzenlenen ve vergi paketinde de yer alan gayrimenkul değerleme sistemiyle konut alım-satımlarında gayrimenkul değerleme devri başlıyor. Uzun süredir tartışma konusu olan bu düzenleme sayesinde tapuda evin değerinin düşük gösterilmesinin önüne geçilecek. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen düzenleme ile daha az tapu harcı ödemek için evin değerini düşük gösterme dönemi sona erecek.

Ekspertiz (Gayrimenkul Değerleme) Nedir?

Gayrimenkul Değer Tespit Süreci Nasıl Olacak?

Öncelikle evini satmak isteyen vatandaşlar tapuya başvurarak değerleme uzmanı isteyecek. Gayrimenkul değer tespiti hem tapu kadastro müdürlükleri hem de özel sektör tarafından yapılabilecek. Gayrimenkulün gerçek piyasa değeri Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) tarafından yetkilendirilen şirket ve gayrimenkul değerleme uzmanlarının hazırlayacağı rapor ile belirlenecek. Değerleme raporu hazırlanırken gayrimenkulün zemini, merkeze yakınlığı, inşaatta kullanılan malzeme gibi daha birçok etken dikkate alınacak. İki gün içinde bitecek olan değer tespitinin ardından satıcı, müşteriyi bulduğunda satış işlemi için beklemeyecek. SPK lisanslı eksperler tarafından hazırlanan gayrimenkul değerleme (ekspertiz) raporu bir yıl boyunca geçerli olacak.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Kimdir?

Bu yeni düzenleme 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe bazı illerde pilot bölge olarak girecek. Gayrimenkul değerleme sistemiyle tapu müdürlüklerine doğru bilgilendirme yapılırken, eksper raporu üzerinden alım-satım harcı da alınacağı için devletin geliri de artacak. Konut alım-satımlarında tapu harcı, alıcı ve satıcı tarafından yüzde 2’şer oranında veriliyor. Gerçek değer üzerinden yapılan devir işlemleriyle beraber tapu harçlarının da aşağı çekilmesi söz konusu. Bunların yanısıra vatandaşın ekspertiz raporuna itiraz etme hakkı da olacak. İtiraz durumunda ilk iki rapor için ücret ödenecek, ancak üçüncüsü için vatandaştan ödeme talep edilmeyecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı açıklamada, bu düzenlemenin adalet olması adına gayrimenkulün gerçek satış fiyatı neyse buna ilişkin tapu harcının o değer üzerinden alınmasına ilişkin bir düzenleme olduğuna dikkat çekerken bu sayede ortadaki haksızlığı da gidereceklerinin altını çizdi.

SPK lisanslı ekspertiz uzmanlarını bünyesinde çalıştıran Tapu Eksperi, adil ve güvenilir bir değer tespiti için gayrimenkul alım-satım süreçlerinde profesyonel olarak ekspertiz raporu hizmeti vermektedir.

Haberdar Olun!

Haberdar Olun!

En son güncel haberleri almak için mail listemize katılın

Teşekkürler Ederiz..