Yabancı Uyruklulara Gayrimenkul Satışında Ekspertiz (Değerleme) Raporu ve Önemi
Muğla Fethiye’de çok acil bir değerleme (ekspertiz) ihtiyacı bulunan İngiliz vatandaşı bir müşterimiz internet üzerinden yaptığı araştırmalar sonrası Tapu Eksperi’ ne ulaşmıştır.

Müşterimiz ile yaptığımız ilk temasta Türkçesinin zayıf olduğu anlaşılmış olup iyi derecede İngilizce bilen operasyon ekibimiz tarafından müşterimizin ana dilinde kendisi ile iletişim sağlanmıştır. 

Uzun yıllar Fethiye’de emlak danışmanlığı yaptığını ve kendisinin de İngiliz vatandaşı olması sebebi ile İngiliz vatandaşlarına gayrimenkul satışı gerçekleştirdiği bilgisi paylaşmıştır. Yabancılara gayrimenkul satması sebebi ile tapu müdürlüklerinde yabancılara gayrimenkul satışında ekspertiz raporunun zorunlu kılınmasından dolayı tarafımızdan 1 adet konut(daire) ekspertiz raporu talebinde bulunmuştur.

Yabancı uyruklu kişilerin gayrimenkul alış ve satış işlemlerinde gerekli olan değerleme raporunu hızlı ve güvenilir bir şekilde alın.

Kendisinden ekspertizi(değerlemesi) talep edilen gayrimenkule ait tapu senedi talep edilmiş ve bu tapu senedine istinaden düzenlenmiş olan, müşterimizin ve tapu eksperinin haklarını müşterek koruyan bu hizmet sözleşmemiz müşterimize iletilmiştir.

Müşterimizle ekspertiz sürecine başlama konusunda mutabık kılındıktan hemen 1 sonraki gün SPK Lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanımız ekspertizi talep edilen gayrimenkul ile ilgili tespitlerini yapmıştır. 

Ekspertiz raporumuz hazırlanmadan önce emlak danışmanı mülk sahibinden aldığı bilgilere göre ekspertizi talep edilen gayrimenkulün 300 m2 kullanım alanlı tripleks bir villa olduğu bilgisini vermiştir. Emlak danışmanı müşterimiz bu gayrimenkulün yasallığı konusunda özellikle emin olmak istediğini ve İngiltere’deki kendi müşterilerinin güvenini kaybetmemek için sorunsuz bir gayrimenkul olması halinde ancak müşterisine satabileceği bilgisini paylaşmıştır. 

SPK Lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanımız gayrimenkulün fiziki incelemelerini tamamladıktan sonra gayrimenkulün bağlı olduğu tapu müdürlüğü ile belediyesinde taşınmaza ait mimari proje dosyası ile gerekli tüm diğer evrak, proje ve dosyaları incelemiştir. Yapılan incemeler sonrasında ekspertizi talep edilen villanın 100 m2’lik çatı katının tamamen proje-ruhsat dışı inşa edildiği ve ilgili belediye encümenliğince bu katla ilgili bir yıkım kararı çıkarıldığı, ayrıca binanın zemin ve 1. katında yer alan 3 adet toplamda 50 m2 kullanım alanlı balkonlarında sonradan projesine aykırı olarak inşa edildiği, buna ek olarak parsel içerisinde yer alan 30 m2 kullanım alanlı yüzme havuzunun da vaziyet planında bulunmadığı ve bu havuzunda ruhsat dışı inşa edildiği tespitleri yapılmıştır. Yapılan tüm incelemeler sonucunda 3 katlı 300 m2 villa ve 30 m2 havuzu olduğu beyan edilerek pazarlanmaya çalışılan villanın yasal evraklarında ve projesinde 2 katlı, 150 m2 kullanım alanına sahip havuzsuz bir villa olduğu anlaşılmıştır. 

Artık Yabancılar İçin Değerleme Raporu Zorunlu! Peki Şimdi Ne Olacak?

Bu durum aynı zamanda gayrimenkul için taktir edilen değeri de ciddi anlamda etkilemiştir. Yasal evraklarını incelemeden önce 1.500.000 TL piyasa değeri olduğunu düşündüğümüz bu villanın tapu ve belediye incelemelerini yaptıktan sonra değerinin 1.000.000 TL olduğu kanaatine varılmıştır. Bu örnekte de anlaşıldığı üzere yapılan proje dışı aykırılıklar gayrimenkulün piyasa değerini ciddi anlamda etkilemektedir.

Yapılan tüm incelemelerin sentezlenmesi sonucunca ekspertiz raporu hazırlanarak yabancı uyruklu müşterimize sunulmuştur. Müşterimiz kendisine sorunsuz olduğu beyan edilen villa raporunu incelediğinde kendisine beyan edilenin yarısı kadar bir kullanım alanına sahip olduğu ve ayrıca belediye encümenince alınmış bir yıkım kararı da bulunduğunu öğrendikten sonra emlak danışmanı ve müşterisi tarafımıza teşekkür ederek bu alımdan vazgeçtikleri bilgisini paylaşmışlardır.

Bu olayda da görüldüğü gibi tapu eksperine gelen yüzlerce talep içerisinde istisnasız her gün yukarıdaki yaşanmış olaya benzer onlarca olay yaşanmaktadır. SPK Lisanslı ekspertiz raporu genel anlamda; bir gayrimenkulün sadece değerine yönelik bir çalışmanın çok ötesinde o gayrimenkule bağlı tüm hak ve faydaların ve yasallığının da çok detaylı bir şekilde araştırıldığı bir uzman(bilirkişi) raporudur.

Haberdar Olun!

Haberdar Olun!

En son güncel haberleri almak için mail listemize katılın

Teşekkürler Ederiz..