Yatırım amaçlı mülk alırken dikkat edilmesi gereken 5 önemli aşama

Yatırım amaçlı bir mülk alırken pek çok açıdan düşünmeniz gereken önemli hususlar olacaktır. Bir yandan karar vermek çok zorken diğer yandan gayrimenkulü güvenilir bir şekilde satın almak ayrıca düşünmeniz gereken önemli bir durumdur. Sizi geleceğe dönük emin adımlarla gayrimenkul yatırımına götürecek 5 önemli noktayı bu yazıda derledik.

Mülkün Piyasa Fiyatından Emin Olun

Yatırım amaçlı gayrimenkul almak için bütçenize uygun bir mülk aramakla başladınız. Birçok seçenekle karşı karşıya kalabilir ve hangisini alacağınız konusunda karar vermekte zorlanabilirsiniz. Mülk arayışınız sonucunda bütçenize uygun birçok mülk buldunuz. Seçeneklerden bir tanesini satın almak için de herhangi bir engel göremiyor olabilirsiniz. Peki gayrimenkulün gerçek piyasa değerinde olduğundan emin misiniz? Burada kendinize sormanız gereken bazı sorular var. Gayrimenkulün bulunduğu bölgeyi ve çevreyi iyi biliyor muyum? Gayrimenkulün fiyatını etkileyen faktörler neler? Bu sorulara cevap bulmak ve mülkün piyasa değerinden emin olmak için profesyonel bir uzmandan Acil Değer Raporu (fiyat görüş raporu) talep edebilirsiniz. Böylece satın almak istediğiniz gayrimenkullerin gerçek piyasa değerinde olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Mülkün Yasal Durumunu Öğrenin

Mülkün piyasa fiyatından emin olmak için uzman görüşü aldınız. Acil Değer raporu ile artık mülkün piyasa fiyatından eminsiniz demektir. Ancak pazarlığa başlamadan önce mülkle ilgili öğrenmeniz gereken önemli noktalardan biri de mülkün yasal durumu. Bunun için mülkün bulunduğu ilgili belediye ve tapuda dosyalarının ve gayrimenkulün yerinde incelenmesi gerekmektedir. Lisanslı bir eksperden talep edeceğiniz Durum Tespit Raporu ile satın almaya karar verdiğiniz gayrimenkulün bir yasal problemi olup olmadığını kolay bir şekilde tespit ettirebilirsiniz. İlk adım olarak talep ettiğiniz uzman görüş raporu ve yaptırdığınız durum tespit raporu size tam bir Ekspertiz Raporu sunacaktır.

Gayrimenkul Değerleme Raporu ve Kapsamı Nedir?

Tapu İşlemleri

Mülkün piyasa değerinden emin olduktan ve yasal durumunu öğrendikten sonra gönül rahatlığıyla tapunuzu alabilirsiniz. Bu süreçte tapu dairesindeki prosedürler standarttır. Bir emlak danışmanınız var ise bu işlemleri sizin için yöneterek sizin adınıza organize edebilir. Eğer bir emlak danışmanınız yoksa tapu takipçisi birine ihtiyacınız vardır.

Tapu devri işlemi sırasında her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için gayrimenkul konusunda uzman bir avukattan da yardım isteyebilirsiniz.

Mülkü Kiraya Verme

Mülkün tapusunu aldınız ve diğer birçok gayrimenkul yatırımcısının yaptığı gibi yatırım amaçlı satın aldığınız bu mülkü kiraya vererek pasif gelir elde etmek istiyorsunuz. Ancak diğer birçok gayrimenkul yatırımcısının bir sorunu da var ki o da doğru ve güvenilir kiracıyı bulabilmek. Mülkün iyi kullanılması, kiranın düzenli ödenmesi, diğer apartman sakinlerinin kiracı ile sorun yaşamaması gibi birçok konuda sizi mağdur etmeyecek doğru kiracıyı bulmak sanıldığı kadar kolay değildir. Bu süreci kolaylaştırmak için tasarlanmış bir kiralama platformu olarak rentido.com karşımıza çıkıyor. Mülkünüz için Rentido üzerinden kiracı adayları tarafından talep alabilir ve aralarından en doğru kiracıyı seçebilirsiniz. Kiracı adayları Rentido üzerinden oluşturdukları kiracı profilleri ile mülkünüze kiralama talebi göndermektedir. Bu sayede kiracı ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi kiracı profilinde görebilir ve mülkünüze en uygun kiracıyı kolayca seçebilirsiniz.

Mülkün Yönetim ve Takibi

Kiradan pasif gelir elde etmek için edinilmiş gayrimenkullerde yatırımcının yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri birden fazla mülkü aynı anda yönetebilmektir. Kiradaki birden fazla mülk için kira ödemesi ve bakım-onarım takibi yapmak, kiracıdan kaynaklı sorunlarla uğraşmak ve iletişimi sağlamak mülk sahipleri için oldukça güç olabiliyor. Bu yüzden birçok mülk sahibi bu gibi durumlarla uğraşmamak için mülk yönetimine ihtiyaç duyuyor. Rentido ise doğru kiracı seçimi ile sınırlı kalmıyor ve size tek bir platform üzerinden online olarak mülklerinizi yönetme imkanı veriyor.

 

Haberdar Olun!

Haberdar Olun!

En son güncel haberleri almak için mail listemize katılın

Teşekkürler Ederiz..